Idősek látogatása egyetemi programként
Az első alkalom a találkozásra egy ebéd volt: Jessamyn Conell-Price ezen ismerkedett meg Moira Nichols asszonnyal, aki néhány barátnőjével együtt egy közösségi könyvtár önkéntes közreműködője. Aztán a két nő benézett egy kicsit Nichols asszony otthonába és tett egy sétát a környéken.
2010. december 31. péntek 17:08 - HírExtra
Beszélgetésük során szóba kerültek a könyvek, a politika és a San Francisco-i élet. Nichols asszony megkérdezte, hogy vendége ugyanúgy írja-e keresztnevét, mint Jessamyn West írónő és örömmel hallotta, hogy éppen az ő tiszteletére kapta ezt a nevet. Megállapodtak abban, hogy néhány hetenként összejönnek, elteázgatnak, csevegnek egy kicsit.
Kis dolognak tűnik, de mégsem az - írta riportjában a The New York Times. A 26 éves Conell-Price elsőéves hallgatója a Kaliforniai Egyetem egyik különleges, hároméves egészségügyi képzési programjának. Mint legtöbb kortársa, saját nagyszülein kívül nem nagyon ismer 60 évesnél idősebb személyeket.
A 89 éves Nichols asszony a maga részéről hosszabb ideje a kaliforniai Oakland városában lévő Piedmont Gardens közösségben él, és nagy híve a kapcsolatépítésnek. "Szeretek ismerkedni és barátkozni a legkülönbözőbb korú személyekkel" - mondja. Ezért jelentkezett az egyetem által meghirdetett programra, amelynek keretében független idős emberek rendszeresen találkoznak elsőéves orvostanhallgatókkal.
A hároméves programban évente 16 elsőéves hallgató vesz részt. "Mire a végére jutnak, valamennyinek lesz valami fogalma arról, mit is jelent megöregedni, és azt hiszem, ez nagyon hasznos lesz számukra" - mondja az idős asszony.
Az ősszel indított mentorprogram elindítói éppen ezt tűzték ki célul. "Az orvostanhallgatók általában rémesen viszonyulnak az idősekhez. Jobbára nehéz esetnek tekintik a koros beteget, mivel számos egészségügyi problémájuk van és ezeket nehéz kezelni" - mondta a NYT-nak Guy Micco, a Kaliforniai Egyetem berkeley-i időskutató központjának igazgatója. Hozzáfűzte, hogy ráadásul számos orvos is azon a véleményen van, hogy az idősek "túl sokat nyafognak", és "nem tartják be az orvosi előírásokat".
Micco véleménye szerint a jövendő orvosok az idős emberekkel való kapcsolattartás során ráébredhetnek, milyen a valóságban az idős emberek mai élete és felismerhetik, mennyi előítéletet és sztereotípiát tartalmaz az a szemlélet, amelyet róluk kialakítottak. Az egyik téma, amelyet meg fognak beszélni, éppen az, hogy milyen tapasztalatai vannak az idős embereknek az orvosokról és az egészségügyről.
Ez a nemzedékeket átívelő program azonban nem az egyetemi tananyagon kívüli tevékenység, hanem része annak. "Gyógyító pályánkon fontos képesség a megfelelő hangütés minden nemzedék tagjaival" - mondta Connell-Price a lapnak. "Persze fontosak a fiziológiai vagy farmakológiai ismeretek is, de a nemzedékek közötti kapcsolat és megértés is legalább annyira lényeges."
Néhány más amerikai orvosképző intézményben is indultak hasonló programok, de nem sok. Az amerikai egészségügyben már most egyre érezhetőbb a gerontológusok hiánya, miközben a korábbi baby-boom nemzedék nyugdíjkorba lépő tagjai valóságos cunamival fenyegetik a rendszert. A mentor-program nem kerül sok pénzbe és talán növelheti az érdeklődést a gerontológia iránt - írta a NYT.
Forrás: MTI