Tíz év múlva ér hazánkba a nyugdíjválság?
Az USA-ban 2020-ban tetőzik a nagy létszámú generáció nyugdíjba vonulása, Európát öt, ezen belül Magyarországot 10 évvel később éri el a válság.
2011. január 20. csütörtök 16:13 - HírExtra
Az Allianz USA által készített "A jövő visszaszerzése" című tanulmány szerint a legtöbb amerikai állampolgár - 92 százalék - előre látja a közelgő nyugdíjválság körvonalait.
Ebben a felmérésben a Minneapolisi Allianz életbiztosító több mint 3.200 44 és 75 év közötti amerikai állampolgárt kérdezett meg, hogy megismerje az egyedi igényeket, elvárásokat és stratégiákat, amelyek meghatározhatják a "nagy generáció" nyugdíjba vonulásával kapcsolatos kérdések újragondolását.
A tanulmány egy másik érdekes megállapítása arra mutatott rá, hogy a válaszadók 61 százaléka jobban fél a készletei felélésétől, mint az elhalálozástól.
Ez a félelem megalapozottan körvonalazza egy, az amerikaiak számára ideálisnak tekinthető pénzügyi termék legfontosabb elemeit. Első helyre rangsorolják, hogy sikerüljön megteremteni a nyugdíjazás utáni élet stabil, megtervezhető szinten tartható megélhetési színvonalát.
Ez nyilvánvalónak látszik abból a tényből is, hogy a megkérdezettek elsöprő többsége - 80 százaléka - preferál egy 4 százalékos haszonnal, de élethosszig tartó garanciával rendelkező terméket, szemben egy 8 százalékos megtérülést hozó, ugyanakkor a piaci hullámoknak kitett, sérülékeny termékkel szemben.
Az USA állami nyugdíjrendszere a járulékot szabja meg, és csak a cégek kevesebb mint 10 százaléka kínál olyan nyugdíjbiztosítást, amely a járadékot rögzíti. Vagyis az állami rendszerben bizonytalan a majdani nyugdíj nagysága. Európában a mostani nyugdíjreformok sorban csökkentik az állami pillérek "nagyvonalúságát", és tolják előtérbe az egyéni öngondoskodást - fejeződik be a közlemény.
Forrás: MTI