Sokasodnak a kérdőjelek az FTC körül. Ezért felkerestük Kubatov Gábort, aki amellett, hogy a Fidesz országos pártigazgatója, az FTC elnökségének is a tagja.
2011. február 7. hétfő 13:19 - Tóbiás Gábor
December 3-án úgy nyilatkozott, hogy kiürülhet a kassza a Fradinál. Mennyire súlyos a helyzet?
Amikor az angolok megvették a labdarúgócsapatot, majd leválasztották azt a klubról kifizették az FTC adósságait, és feltöltötték az egyesület kasszáját körülbelül hatszáz millió forinttal. Mostanra ez 43 millió forintra apadt. Ebből könnyen kiszámolható, hogy ha minden maradna a régiben, mikorra fogy el ez az összeg.
Hogyan tűntek el ezek a pénzek?
Ezek a pénzek nem feltétlenül eltűntek, hanem egyszerűen elköltötték. A Ferencváros úgy működik, mint egy holding, amelyben a szakosztályok külön gazdálkodó szervként tevékenykednek. Kft-ket hoztak létre, ezekben 51 százalékos tulajdonos a Ferencvárosi Torna Club, 49 százalékban pedig a szakosztályok vezetői. A finanszírozás vegyes rendszerben történik: a klub és a szponzorok közösen adják a pénzt.
Az a baj, hogy sok szakosztálynál gyakorlatilag nem készítettek éves költségvetéseket, mind a bevételek, mind a kiadások esetlegesek voltak. Sokan arra a kérdésre sem tudtak válaszolni, hogy mennyi pénz kell az adott sportág éves fenntartásához.
Az elmúlt két évtized hullámvasútszerű volt a Fradinál. Ha baj volt, valaki mindig megmentette a klubot. Felfelé és lefelé ívelő időszakok váltották egymást, de mindig volt mit eladni, hol a stadiont, hol pedig a labdarúgó csapatot. Most éppen zuhanunk és a Fradinak már nincsen semmije.
Miben nyilvánul meg ez a zuhanás?
A Fradinak mára már nincsenek ingatlanjai, hiányoznak az önálló bevételi források, és távolról elkerülnek minket a nagy szponzorok. Pedig nem is olyan régen még sorban álltak a szponzorok a klub ajtaja előtt. Lássuk be: a Fradi, mint brand egész egyszerűen tönkrement. Reklámszempontból
az értéke közelít a nullához. Marketing szempontból nem éri meg a cégeknek, hogy befektessenek a Ferencvárosba. Átláthatatlan az egész klub gazdálkodása, folyamatos botrányokkal terhelt a működés.
Mindezeken felül a csapatsportágakban sem úgy jönnek az eredmények, ahogyan az elvárható lenne, és ahogyan azokat az elmúlt száz évben megszokhattuk. A múlt sikereitől valójában nagyon messzire kerültünk.
Kubatov Gábor
Van a kiút ebből a helyzetből?
Az átláthatóság megteremtése és az új sportfinanszírozási törvény és rengeteg munka. Hamarosan a cégek a társasági adó hetven százalékát nem az adóhatóságnak fizetik majd be, hanem lehetőségük lesz azt sportcélokra felajánlani, remélhetőleg élnek majd ezzel a lehetőséggel. Az új törvény nagy valószínűséggel hosszú távon meg tudja oldani a Ferencváros és a magyar sport problémáit.
Viszont ahhoz, hogy a Fradi képes legyen ezen pénzek befogadására, egy rendkívül nagy megtisztulásra van szükség. Stabilitás és átláthatóság kell: nem lehetnek a klub körül titkok, zavaros ügyek, szélhámos támogatók, szerencselovagok.
Minden szakosztályvezetőnek be kell látni, hogy tiszta és átlátható viszonyok megteremtése mindannyiunk közös érdeke és egyben a sikeres jövő alapja is.
Elindult már a megtisztulási folyamat?
Igen. A szakosztályok idén januárban már csak akkor kaptak támogatást, ha biztosítják az idény befejezését és pontosan megmondják, hogy mire költik el a pénzt.
Vannak szakosztályok, amelyek néhány millióból is meg tudják oldani a működést, de a csapatsportokra és az utánpótlásra költeni kell. Ha végigmegyünk a megtisztulási folyamaton, akkor sokat javulhat a helyzet. A Fradi egy olyan klub, amit rentábilisan, sőt akár nyereségesen is lehetne működtetni.
Ha azt kérdezi, hogy könnyű lesz-e ezt végrehajtani, azt mondom, hogy nem. Nehéz lesz, időnként fájni fog, de nincs más út. Ha rendet teszünk, akkor lesznek szponzoraink. Ha lesz, pénz az meghozza a várva várt sikereket is.
Mit szól ahhoz, hogy az angol tulaj apróhirdetésekben árulja a Ferencvárost?
Kevin McCabe-ről nekem jó benyomásaim vannak. A szándékát sem kérdőjelezem meg, az elmúlt két évben sokat segített a labdarúgó csapaton. Járhattunk volna éppen úgy, mint a Vasas, ahol hosszú ideje a működőképesség határán lavíroznak. (
A beszélegtés időpontjában még nem volt új tulajdonosa a Vasasnak - a szerk.)
Az eszköz megválasztását nem tartom szerencsésnek, ugyanis az újsághirdetésről az a véleményem, hogy a világon még nem kelt el futballcsapat apróhirdetés alapján.
Mint üzletember, valószínűleg tisztában van vele, hogy a ferencvárosi labdarúgás sikere és az ingatlan-beruházás nem választható el egymástól. Ha a Fradi sikeres, akkor maga az üzleti beruházás is sikeres lesz, de ha egy tönkrement csapatot kell majd átvennie az új tulajdonosnak, akkor nem biztos, hogy kapkodni fognak a lehetőségért.
Mindenesetre, az lenne a legjobb, ha magyar tulajdonos kezébe kerülne az FTC labdarúgócsapata.
Várszegi Gábor személyében volt már magyar tulajdonosa az FTC-nek.
No, ez is egy befejezetlen történet. Ő jót tett a csapattal, rendezte az akkori adósságállományt. Cserébe viszont elvitte a merchandising jogokat, amelyek viszont az óta is hiányoznak. Újra kellene gondolni a kereskedelmi jogokban rejlő lehetőségeket, hiszen ezeket pillanatnyilag nem használja ki senki, és ez sem Várszegi Gábornak, sem a Ferencvárosnak nem előnyös.
Mi igaz abból a pletykából, hogy a Lukoil megveheti a Fradit?
Erre vonatkozólag semmiféle konkrét ajánlat nem hangzott még el.
Szilágyi György, Jobbikos képviselő azt állítja, hogy szándékosan akarták (akarják) tönkretenni az FTC-t. Ezt Ön hogyan látja?
Ha annyira biztos ebben, akkor vegye elő a bizonyítékait. Amíg ez nem történik meg, én nem szánok időt az ilyen összeesküvés elméletek boncolgatására. Minden egyes bizonyíték nélküli mondat csak árt a Ferencvárosnak, és teljesen felesleges indulatokat gerjeszt.
Elégedett a focicsapat eredményével?
Nagy dolognak tartom, hogy a Fradi negyedik tud lenni a bajnokságban, és minden esélyünk megvan arra, hogy a dobogón végezzünk. Személy szerint én csak gratulálni tudok a csapat játékosainak és a szakmai stáb minden egyes tagjának ehhez a teljesítményhez.
Egy jó Ferencvárosra óriási szüksége van a magyar sportnak, és ezt azok is belátják, akik nem nekünk szurkolnak. Ezért is tartottam óriási hibának azt, amikor kizárták a csapatot az első osztályból. Elég megnézni, hogy egy vidéki csapat mérkőzésein mennyivel többen vannak, ha a Fradi az ellenfél.
Kubatov és a Fradi
„Nyolc évesen kezdtem focizni, az édesapám vitt le az FTC-be. Nagyon szerettem volna labdarúgó lenni, de valószínűleg a legügyetlenebb jobbhátvéd voltam a földkerekségen.
Ilyenformán a Ferencvároshoz harminchét éve kötődöm. A Fradi pályára bérletem van a mai napig és annak ellenére, hogy elnökségi tag vagyok, ugyanazokkal az emberekkel járok ki a meccsekre. Ezen a szokásomon nem vagyok hajlandó változtatni.”
"Mindenesetre, az lenne a legjobb, ha magyar tulajdonos kezébe kerülne az FTC labdarúgócsapata."
???
Miért is fektetne be bárki is egy nulla értékű egyeseületbe? Mert magyar???