Omar Szulejmán egyiptomi alelnök bejelentette, hogy Hoszni Mubarak lemondott. Mubarak a hatalmat a hadseregre ruházta. A következő napok kérdése, hogy valójában milyen hatalmi helyzet áll elő Egyiptomban.
2011. február 11. péntek 17:08 - HírExtra
19:55 Út a civil államhoz?
Amr Musza, az Arab Liga egyiptomi származású főtitkára, aki esetleg pályázik az ország elnöki posztjára, előre gondolkodik: "előre tekintek, arra, hogy nemzeti közmegegyezést építünk a következő ütemben. Itt a nagy lehetőség, kinyílt az ablak a fehér forradalom és az elnök lemondása nyomán" - mondta.
Ajman Núr, aki a második helyen végzett a 2005-ös elnökválasztáson, úgy vélekedett, hogy "a nemzet újjászületett, és a hadsereg megértette, hogy a civil uralom előkészítése a küldetése". "Ez a legnagyobb nap Egyiptom történetében, és nem fog megismétlődni... Már az átmeneti időszakra tekintünk, amely a civil államhoz juttat el bennünket, s ez a civil állam teljesíti jogos követelésünket, hogy szabad, civil országunk legyen" - mondta az al-Dzsazíra televíziónak.
19:31 Pozitív változásokat hozott Mubarak távozása
Pozitív irányú változásokat indított el a világgazdaságban és a tőzsdéken az egyiptomi elnök lemondása; Hoszni Mubarak távozása, a békés hatalomátadás hírére tízhetes mélypontra esett az olajár, nyereségbe fordultak a világ vezető tőzsdemutatói és erősödött a dollár.
A piacok fellélegeztek a hetek óta tartó feszültség után: bár Egyiptom nem jelentős olajtermelő, viszont ellenőrzi a Szuezi-csatornát, az olajszállító hajók egyik fő útvonalát, így az egyiptomi zavargások miatti aggodalom is hozzájárult az olajárak emelkedéséhez. Pénteken, a lemondás után az amerikai WTI könnyűolaj 1,63 dolláros csökkenéssel 85,10 dollárnál járt, tízhetes mélypontján.
19:28 Erősödött a dollár
A dollár New Yorkban 1,3518 euróra és 83,52 jenre erősödött. Korábban 1,3593 dollár ért egy eurót és 83,32 jent adtak egy dollárért.
A lemondás még éppen időben jött ahhoz, hogy a vezető európai tőzsdemutatók is nyereséggel zárjanak, New Yorkban pedig veszteséges tőzsdenyitás után a lemondás hírére már egyértelmű nyereséget mutattak az indexek: a DJIA index 0,14 százalékos, az összetett Nasdaq mutató 0,37 százalékos, az S&P mutató 0,31 százalékos emelkedést jelzett.
A befektetők felbátorodásával ugyanakkor az arany és az amerikai államkötvények iránti befektető étvágy kissé csökkent.
19:10 Mubarak meghallotta a népet?
Barack Obama amerikai elnök egyenes adásban nézte a kairói bejelentést - közölte a Fehér Ház, hozzátéve, hogy az elnök beszédet fog mondani Mubarak lemondásáról. Brüsszelben Catherine Ashton, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője kijelentette: Mubarak "meghallotta a nép hangját".
18:50 Soha nem látott örömünnep
Mióta bejelentették Mubarak távozását, a tömeg szüntelenül ünnepel.
18:44 Befagyasztják Mubarak betétjeit
A svájci kormány pénteken úgy döntött, hogy befagyasztja Hoszni Mubarak megbukott egyiptomi elnök és családja minden számláját.
A kabinet rendeletben utasította a svájci bankokat, hogy kutassák fel Mubarak lehetséges pénzeszközeit és vagyonát, és zárolják azokat. "Megerősíthetem, hogy Svájc azonnali hatállyal zárolta a volt egyiptomi elnök minden vagyonát" - mondta egy másik szóvivő, aki azt nem közölte, mekkora összegről van szó.
Mi lesz a következő lépés?
A Guardian úgy tudja, hogí a vezérkar újabb bejelentésre készül.
Lemondott a főtitkár
Bejelentette lemondását az eddigi kormánypárt, a Nemzeti Demokrata Párt főtitkára, Hoszám Badrávi is.
18:40 A nép megdöntötte a rendszert
A Tahrír téren óriási ünneplés kezdődött a hír hallatán. A nép megdöntötte a rendszert - kiabálták zászlókat lengetve, s városszerte dudálással jelezték örömüket az autósok. "Az ország nehéz körülményei között Hoszni Mubarak elnök úgy döntött, hogy elhagyja az államfői posztot. Az állam ügyeinek intézésével a fegyveres erők tanácsát bízta meg" - mondta Szuleimán.
Barack Obama amerikai elnök egyenes adásban nézte a kairói bejelentést - közölte a Fehér Ház, hozzátéve, hogy az elnök beszédet fog mondani Mubarak lemondásáról. Brüsszelben Catherine Ashton, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője kijelentette: Mubarak "meghallotta a nép hangját".
Örömünnep tört ki Tuniszban is, a másik észak-afrikai arab ország fővárosában, ahol egy hónapja szintén megdöntötték a diktatórikus rendszert.
18:37 Jön a békeidő?
"Meggyőződésem, hogy ez most a békés, tartós és demokratikus változás történelmi jelentőségű napja" - kommentálta pénteken Jerzy Buzek, az Európai Parlament (EP) elnöke Mubarak lemondásának hírét. Az EP-elnök teljes támogatásáról biztosította az egyiptomi népet, és hangsúlyozta, hogy "mindez csak a tartós változásokhoz vezető hosszú út kezdete". Szerinte most az a legfontosabb, hogy "gondosan megoltalmazzák az elnyert szabadság virágait".
Izraelben azt remélik, hogy az egyiptomi átmeneti időszak "zökkenőmentes" lesz Hoszni Mubarak elnök lemondása után - mondta Jeruzsálemben egy kormányzati forrás. A Gázai övezet örömmámorban úszik - jelentette a francia hírügynökség.
17:08 Mubarak lemondott
Hoszni Mubarak egyiptomi elnök lemondott, és átadta a hatalmat a hadseregnek - jelentette be a kairói televízióban pénteken Omar Szuleimán alelnök.
16:37 Poitívan értékelt a Fehér Ház
A Guardian információi szerint a Fehér Ház pozitívan értékelte Mubarak távozását Sarm es-Sejkbe. Az állami televízió szerint nemsokára bejelentés várható az elnöki hivataltól.