2024. november 23. - Kelemen, Klementina

Nagyobb szolidaritást sürgetnek

Több uniós támogatásra és a tagállamok részéről nagyobb szolidaritásra van szükség az Észak-Afrikából Dél-Európába irányuló menekültáramlat kezeléséhez - az Európai Bizottság illetékes főtisztviselője csütörtökön Brüsszelben.
2011. március 31. csütörtök 20:30 - HírExtra
"Kéz a kézben dolgozunk a magyar elnökséggel" - mondta Luigi Soreca, az uniós végrehajtó testület belügyi főigazgatóságának nemzetközi osztályvezetője. Reményének adott hangot, hogy az uniós országok belügyminisztereinek április 11-i luxembourgi tanácskozásán a tagállamok az eddiginél több készséget mutatnak majd a tehermegosztásra, így pénzforrások előteremtésére, illetve menekültek befogadására. Már több százezren hagyták el Líbiát a belharcok kezdete óta.

Soreca az Európai Politikai Központ (European Policy Centre, EPC) nevű brüsszeli elemző műhely kerekasztalvitáján beszélt. A rendezvényt az észak-afrikai és dél-európai migrációs válság kérdésének szentelték.

Simon Busuttil máltai néppárti EP-képviselő felhívta a figyelmet arra, hogy az Európai Parlament már világossá tette álláspontját: azt szeretné, ha döntés születne a déli tagállamokba - főként Olaszországba és Máltára - érkező menekültek egy részének más tagállamokban való elhelyezéséről. A tagállami kormányokat képviselő tanácsban ezt akadályozzák - tette hozzá. Sürgette az Európai Bizottság álláspontjának világos megfogalmazását. Kérte, hogy mozgósítsák az unió szociális mechanizmusát a helyzet kezelése érdekében.

Soreca a végrehajtó testület nevében elmondta, hogy először 30, majd 25 millió eurót mobilizáltak, de elismerte, hogy több pénzre lenne szükség. Felhívta a figyelmet a Frontexnek, az EU külső határvédelmét segítő ügynökségnek a bevetésére, bár elfogadta azt a megjegyzést, hogy a Frontex nem olyan eszköz, amellyel a szolidaritás jegyében lehetne kezelni a problémát.

A bizottsági főtisztviselő kitért arra, hogy Cecilia Malmström belügyi EU-biztos - Martonyi János magyar külügyminiszterrel együtt - járt az egyiptomi-líbiai határtérségben, jelenleg pedig Tunéziában folytat tárgyalásokat. Az unió igyekszik megnyerni a menekültek "eredetországainak" együttműködését a migrációs hullám megállítása érdekében - hangoztatta.

A vitában Ferdinando Nelli Feroci olasz EU-nagykövet, valamint Busuttil máltai EP-képviselő szavaiból kiderült, hogy immár több százezren hagyták el Líbiát a belharcok kezdete óta, és közülük több mint 200 ezren Tunéziába, illetve Egyiptomba távoztak. Olaszországba ez év első három hónapjában 22 ezer menekült jutott be, holott tavaly csak 4400, 2009-ben 9500 volt számuk az egész évet számítva. A 22 ezer menekült közül csak 3300-an folyamodtak menekült jogállásért. Máltára a líbiai harcok miatt 17 ezer embert menekítettek, akik zöme azóta távozott, összesen 89 különböző országba. Az elmúlt 24 órában azonban 816-an érkeztek tengeri úton a szigetországba, és őket képtelenség repatriálni, mert szomáliaiakról, eritreaiakról, illetve etiópokról van szó.

Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Külföld témában
Mit várhatunk Joe Biden elnökségétől?
Visszatér a józan ész a Fehér Házba
Újra jön a neoliberalizmus
Semmi nem változik
Biden megbuktatja az európai féldemokráciákat
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását