Vihar előtti szélcsend a nemesfémeknél?
Az arany árfolyama immár hetek óta várakozó álláspontról figyelte a Görögország okozta tartós bizonytalanságot. Az utóbbi időben a jegyzések nagyobb kilengések nélkül ingadoztak egy 2%-on belüli, 1.520 és 1.550 dollár közötti sávban.
2011. június 27. hétfő 09:48 - HírExtra
Ebben a rekordszinten kialakult árfolyamtartományban, mint szélcsendes vizeken vesztegelt a sárga nemesfém, mintha csak újabb viharokra várna. A vihar előszele aztán a múlt hét végén valóban meg is érkezett – tájékoztat a www.aranypiac.hu.
Görögország pénzügyi megmentése egy feneketlen kút benyomását kelti, ezért a hellén államháztartás konszolidációjának megoldatlan problémája az elmúlt kereskedési héten is folyamatosan napirenden tartotta magát. A görög beteg új és újabb pénzügyi injekciókra szorul ahhoz, hogy továbbra is mesterségesen életben tartsák. A helyzet ugyanakkor nem enyhül, sőt inkább súlyosbodik azáltal, hogy a görög államháztartás önerőből történő finanszírozásában továbbra sincs döntő fordulat a láthatáron. Ezért nem véletlen, hogy a pénzpiacok folyamatos bizonytalanságára a szezonálisan amúgy pangó aranypiac rekordközeli jegyzésszintekkel reagált egészen a múlt hét közepéig. A csütörtöki nap azonban nem várt fordulatot hozott, hat hete nem látott, meglepő esést produkálva, amely aztán a pénteki kereskedés irányára is rányomta a bélyegét. A sárga nemesfém unciája végül 1.514,75 dolláron (284.213 forint) zárta az elmúlt hetet a londoni kereskedésben, ami ugyan nem drámai visszaesés, de dinamikájában mégis elgondolkodtató 1,5%-os csökkenés. Az ezüst 1,86%-ot veszítve, 34,73 dolláron (6.516 forint) búcsúzott a héttől.
A nemesfémek negatív teljesítménye azért váratlan, mert ez az arany árfolyamának szerdán látott legújabb 1.552,50 dolláros történelmi rekordja után érkezett. Ekkor még minden jel arra utalt, hogy a sárga nemesfém kurzusa kitör, és akár egy kisebb rally is következhet. Ezt valószínűsítették az euró-övezet válsága mellett az USA-ból érkező rossz gazdasági hírek, miszerint tovább sínylődik az ingatlanpiac és a foglalkoztatottság, államcsőddel fenyeget a törvényes plafont elérő amerikai államadósság, romlanak a növekedési előrejelzések, és kifut a mennyiségi lazítás programja. Ebbe a képbe robbant be a hír, hogy a 28 legnagyobb energiafelhasználó ipari országot tömörítő Nemzetközi Energia Ügynökség (International Energy Agency, IEA) – amelynek egyébként Magyarország is a tagja – hozzányúl az olajtartalékaihoz és 60 millió hordó olajat dob a piacra. Az IEA akciójának kinyilvánított célja, hogy a magas olajár letörésével serkentse a gazdasági növekedést, és fékezze a lopakodó költségoldali inflációt. A bejelentés hírére az olaj világpiaci ára azonnal mélyrepülésbe is kezdett, húzva magával lefelé a nemesfémeket és a többi ipari nyersanyagot.
A piaci intervenció váratlan, de talán mégsem meglepő, ha belegondolunk abba, hogy kinek lehet a leginkább hasznára. Az USA a világ vezető gazdasága, de súlyos problémákkal küzd a gazdasági válság kirobbanása óta. Amerikában a rekordalacsony szinten tartózkodó alapkamat és a Fed gazdaságélénkítő, mennyiségi lazító programja ellenére sem indult be eddig megnyugtatóan a növekedés motorja, ugyanakkor „sikerült” egy fenyegetően inflációs pályára kormányozni a dollárt egyidejűleg nyomasztó deficit mellett. A bejelentett olajpiaci intervenció tehát nem más, mint egy újabb nyúl a kalapból, miután az eddig bevetett gazdaságélénkítő módszerek már kifulladtak.
A pénzpiacok jelenlegi helyzete a szereplők nagy elbizonytalanodásáról tanúskodik. Jól leolvasható ez a vezető devizák egymáshoz viszonyított árfolyamán, amelyek az éppen aktuális hírbörze függvényében elképesztő kilengésekre is képesek egymással szemben. A dollár és az euró valós értékét így már nem is azok keresztárfolyama, hanem a fizikai nyersanyagok, az arany, az ezüst, az ipari fémek és természetesen az olaj árjegyzése tükrözik a leghitelesebben. Ezek azt is jelzik egyben, ahogy fokozatosan szorul a hurok a bizalomra épülő papírpénzek nyaka körül.
Forrás: aranypiac.hu