Visszatért a növekedési pályára a globális feldolgozóipari szektor londoni makroelemzők pénteken ismertetett legújabb felmérése szerint.
2013. február 1. péntek 19:54 - HírExtra
A JP Morgan pénzügyi szolgáltató csoport minden hónapban közzéteszi a legnagyobb nemzetgazdaságok feldolgozóipari ágazatainak egyéni teljesítményadataiból összesített, a világgazdaság egészére kivetített saját beszerzési menedzserindexét (BMI). A januárról szóló felmérés alapján a ház által képzett mutató az idei első hónapban 1,4 ponttal 51,5 pontra emelkedett.
A beszerzési menedzserindexek az 50-es érték felett jelzik a vizsgált gazdasági szektor teljesítményének emelkedését, az ennél alacsonyabb BMI-értékek visszaesésre utalnak.
A JP Morgan szakelemzői pénteki kimutatásukban közölték, hogy az általuk összeállított világgazdasági szintű gyáripari mérőszám tanúsága szerint a globális feldolgozószektor maga mögött hagyta az elmúlt évre jellemző, lanyhuló aktivitást mutató időszakot. A ház szakértői szerint korábban nem volt példa arra, hogy a globális gyáripar teljesítménye olyan évben csökkenjen, amikor egyébként a világgazdaság nincs recesszióban.
A cég elemzői szerint a következő időszak szempontjából a legfontosabb tényező az új rendelések állományának részindexe, amely hosszú idő óta először a növekedést jelző tartományba - 2,1 ponttal 51,8-re - emelkedett.
Az új rendelések részindexének tartós emelkedése arra vall, hogy a globális feldolgozószektor teljes BMI-mutatójának emelkedése is folytatódni fog a következő hónapokban, a szektor teljesítményének gyorsuló bővülését jelezve - jósolták a JP Morgan elemzői.
A ház számítási modellje alapján a januári globális BMI-mutató 4 százalékos éves szintű pillanatnyi ipari termelésnövekménynek felel meg; ez a JP Morgan idei első negyedévi előrejelzési sávjának felső széle.
A cég szakelemzői hangsúlyozták ugyanakkor, hogy jelentős a hibahatár a BMI-mutató és a tényleges ipari termelésnövekmény közötti korreláció kiszámításában.
Forrás: MTI