A skótok nem akarnak kiválni
A skót miniszterelnök szerint Skócia az Európai Unió egységes belső piacán akar maradni a brit EU-tagság megszűnése után is.
2016. december 20. kedd 16:41 - HírExtra
Nicola Sturgeon, a függetlenségre törekvő Skót Nemzeti Párt (SNP) vezetője kedden a skót fővárosban, Edinburghban ismertette kormánya elképzeléseit a brit kilépés utáni időkre, egyenes utalást téve arra, hogy ha London elveti a skót javaslatokat, akkor ismét napirendre kerülhet a skót függetlenség ügye.
Theresa May brit miniszterelnök erre válaszul a londoni parlamentben tartott keddi meghallgatásán alig burkoltan belső kereskedelmi korlátok lehetőségére figyelmeztette a skót kormányt Skócia elszakadása esetére.
A skót kormányfő által ismertetett 50 oldalas javaslatcsomag szerint Skócia további EU-piaci hozzáférésének legkedvezőbb módja az lenne, ha az Egyesült Királyság egésze megőrizné tagságát az unió egységes piacán, úgy, hogy az Európai Gazdasági Térség (EEA) tagja marad.
Az EEA tagjai közé tartozik az EU-országok mellett az Európai Unióval szoros szerződéses együttműködést folytató Norvégia, Izland és Liechtenstein, amelyek EEA-tagként hozzáférnek az EU egységes belső piacához, és megilletik őket az uniós tagsággal járó egyéb szabadságjogok is. Ennek fejében elfogadják az EU-n belüli szabad mozgás alapelvét.
A marhák
A Konzervatív Párt vezette brit kormány azonban szigorítani kívánja az uniós állampolgárok bevándorlásának szabályozását a brit EU-tagság megszűnése után. Theresa May többször hangoztatott véleménye szerint a brit EU-tagságról tartott júniusi népszavazás - amelyen a résztvevők többsége a kilépésre voksolt - megmutatta, hogy a britek nem akarják az EU-n belüli szabad mozgás elvének érvényesítését úgy, ahogy az eddig történt.
A skót kormány keddi javaslatcsomagja szerint ha az Egyesült Királyság nem vállalja az EEA-tagsággal járó kötelezettségeket, akkor Skóciának lehetőséget kell kapnia arra, hogy saját jogán tarthassa magát az EEA-tagsággal járó szabályokhoz, és így megőrizhesse hozzáférését az EU egységes piacához.
A skót miniszterelnök által ismertetett tanulmány szerint ebben az esetben jelentős döntési jogköröket kell átcsoportosítani Londonból a skót kormányhoz és a skót parlamenthez, annak érdekében, hogy az EEA-megállapodás által szabályozott szakpolitikai területeken Skócia önálló törvényalkotási jogot kaphasson. Ennek célja a javaslat szerint az, hogy Skócia a brit EU-tagság megszűnése után is tarthassa magát az EU belső piacának alapelvéhez, vagyis az áruk, a szolgáltatások, a tőke és a személyek szabad mozgásához.
Az eszesek
Nicola Sturgeon a javaslatcsomagot ismertetve kijelentette: mindenképpen napirenden kell tartani az újabb népszavazás lehetőségét Skócia függetlenné válásáról, ha ez bizonyul a legmegfelelőbb megoldásnak a brit EU-tagság megszűnéséből Skóciára háruló kockázatok enyhítésére.
A skót miniszterelnök már korábban is több nyilatkozatában leszögezte: Skócia nem fogadja el, hogy akarata ellenére "kirángassák" az Európai Unióból.
A brit EU-tagságról június 23-án rendezett referendumon országos átlagban szűk, 51,9 százalékos többséggel a kilépést pártolók győztek, ám Skóciában a választók 62 százaléka a bennmaradásra szavazott.
Skóciában 2014 szeptemberében már tartottak egy népszavazást a függetlenségről, de akkor a választók 55 százaléka az elszakadás ellen voksolt.
Akit nem érdekel a nép
Theresa May kedden, a londoni alsóház bizottsági elnökei alkotta összekötő testület év végi meghallgatásán kijelentette azonban: szükségtelennek és indokolatlannak tartja az újabb népszavazást Skócia függetlenségéről, mivel a skót választók két évvel ezelőtt már kifejtették erről a véleményüket.
A brit kormányfő hozzátette: ha Skócia függetlenné válik, akkor nemcsak az EU belső piacának, hanem az Egyesült Királyság belső piacának sem lenne többé tagja. A brit kormányfő szerint az Egyesült Királyság belső piacán folytatott skót kereskedelem értéke négyszeresen haladja meg Skócia és az EU kereskedelmének értékét.
Forrás: MTI