A magyar kormány saját adatai szerint több mint 3600 milliárd forintot költött el eddig gazdaságvédelem címén. Burány Sándor szerint elég belemenni a részletekbe és azonnal kiderül, hogy ennek az összegnek 10 százaléka az, mely valódi munkahelyvédelmet biztosít, de hozzátette, „ha nagyon megengedőek vagyunk és minden olyan tételt beleveszünk, melynek esetleges hatása lehet a gazdaságvédelem, akkor is maximum 25 százalék került jó helyre.”
Konkrétumok „válságkezelés” címén:
- Vadászati kiállításra 2 milliárd forint
- Minisztáériumi igazgatási feladatokra 3,6 milliárd
- Budapest - Belgrád vasútvonalra 82 mrd
- A Nemzeti Ménesbirtoknak 8,5 mrd.
Burány szerint jól jelzi a kormány morális züllöttségét, hogy közel 18 milliárdot kapott ebből az alapból Mészáros Lőrinc szállodalánca, aki miután felvette a pénzt kirúgott 850 alkalmazottat. A politikus szerint a lélegeztetőgépek vásárlásásnál is a kormányközeli körök gazdagodási volt a fő cél.
Eközben a KSH adatai szerint a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozásoknál, ha Magyarország egészét nézzük a létszám 70-80 ezer fővel csökkent a tavalyi év hasonló időszakához képest.
„Most már látszik a számokból, hogy ezt a hatalmas összeget többségében a saját céljaikra fordították, miközben a munkahelyvédelmét nem tudták megoldani, ezért ma a gazdaság kómában van. Az államkassza üres, az államadósság történelmi csúcsra ért.”
Burány rámutatott, Orbán Viktorék elveszették jogalapjukat, hogy elődjeikre mutogassanak, mert most már minden gazdasági mélypont az ő nevükhöz kötődik.
Hozzátette: 3600 milliárd forintból be lehetett volna vezetni az alapjövedelmet, ami ténylegesen az állampolgárokhoz jutott volna, ezzel valódi védelmet nyújtva a válságban.