Mivel otthon mindenki szeretné komfortosan érezni magát, ezért egyre több panellakásba szereltetnek a tulajdonos klímát. Az alábbi cikkünkben arról írunk milyen klímaberendezést célszerű vásárolni panellakásba, és azt is meg indokoljuk miért.
A panellakásba való klíma választása több szempontból nehézség lehet. Ezek a panelépületek ugyanis sajátos szerkezeti és energetikai jellemzőkkel rendelkeznek. Ezért kell venni az épület adottságait, valamint a kényelmi és esztétikai szempontokat. Ráadásul a kültéri egység, és a kondenzvíz elvezetés miatt, nem árt a lakóközösséggel sem egyeztetni, a későbbi kellemetlenségek elkerülése érdekében.
Ha az energiahatékonyságot, és a klíma fogyasztását nézzük, akkor panelba az inverteres klíma berendezés a leginkább alkalmas.
Az inverteres klíma működési elve, hogy a kompresszora folyamatosan szabályozza a teljesítményét a környezeti igényeknek, és a kívánt hőmérsékletnek megfelelően. A hagyományos klímák állandóan be- és kikapcsolnak annak érdekében, hogy a hőmérséklet megfelelő legyen. Ezzel szemben az inverteres klímák folyamatosan működnek, de változó sebességgel. Éppen ezért a működésük sokkal gazdaságosabb, mind a pénztárcánkra, mind az energiafogyasztásra nézve.
A fűtési szezon hivatalosan október 15-én kezdődik. Azonban a panellakásokban folyamatos probléma ha a fűtésről van szó, hogy aki földszinten lakik az fázik, aki középen vagy fenn annak melege van, ezért igen nehéz igazságot tenni, hogy mégis mikor kapcsoljuk be a fűtést.
Az inverteres klíma erre is kiváló megoldás lehet. Hiszen a hűvösebb napokon fűthetünk is vele. Sőt egy inverteres klíma akár egész télen jó fűtési alternatíva lehet.
Ha panel lakásban élünk akkor a telepítés előtt nagyon fontos egyeztetni a szomszédokkal, illetve, megnézni, hogy a többi lakás esetében hová helyezték fel a kültéri egységet, hiszen törekednünk kell olyan megoldásra, mely a legkevésbé zavarja a szomszédjainkat. A kültéri egységnek ugyanis a klíma működése közben van hangja, nem mindegy azonban, hogy mekkora!
Az inverteres klímák szerencsére jóval halkabb működésűek, így nem zavarják a többi lakót sem nappal, sem éjjel.
Fontos! Klíma telepítés és szerelés előtt kérjük szakember tanácsát, és ha kell egyeztessünk a közös képviselővel is. Profi klímaszerelők tudnak nekünk tanácsot adni abban, hol lehet a kültéri egység legoptimálisabb helye.
A beltéri egységet minden esetben úgy kell elhelyezni, hogy a levegő szabadon áramolhasson. A fal felső részén, közel a plafonhoz célszerű elhelyezni, ekkor tudja a leghatékonyabban hűteni vagy fűteni a helyiséget.
Általában a nappali a legnagyobb helyiség, a család élettere nappal, ezért sokan itt helyezik el a klímát.
Fontos!
Soha ne szereltessünk klímát előszobába, vagy folyosóra, mert soha ne fogja nekünk a szobákat lehűteni.
Ez függ a lakás méretétől és elrendezésétől. Egy kicsi egylégterű garzon panellakás esetén egy közepes teljesítményű klímaberendezés tökéletes választás lehet. Több szobás lakás esetén célszerű több beltéri egységgel rendelkező split rendszert választani.
A klíma telepítése előtt érdemes egy tapasztalt szakemberrel egyeztetni. Ő segít a legmegfelelőbb klíma kiválasztásában. Ne feledjük, ha szakember végzi a klíma szerelést, az biztonságosabb, és egyben garantálja a készülék optimális működését is.