Csécs Teréz, a múzeum igazgatóhelyettese a nyílt nap alkalmából az MTI érdeklődésére elmondta: az oktatási tárca Alfa programjából 38 millió forintot nyert az állandó kiállítás létrehozására pályázat útján a fenntartó Győr-Moson-Sopron megyei önkormányzat, amelyet ötmillió forintos önrésszel egészített ki.
A gyűjteménynek a hagyományos győri kályhásság utolsó képviselője, Fruhmann Antal lakóháza, az udvarban lévő műhelye és a telken most épülő új pavilon ad helyet.
Az érintett ingatlant a jó nevű kályhásmester végrendeletében a Xántus János Múzeumra hagyta. A felújított lakóházban a kályhásmesterség győri és Győr környéki történetét bemutató kiállítást rendeznek be. A műhely nem csupán kiállítóhelyként kapcsolódik a múzeumi együtteshez, hanem interaktív tevékenységek helyszíne lesz, ahol bemutatják majd a kályhaépítés folyamatát, s az agyagozást maguk a látogatók is kipróbálhatják.
A telekre új kiállítási pavilont emelnek, amelyben a Xántus múzeum jelenleg raktárban lévő kályhagyűjteménye kap helyet. A kollekciót - amely a XVII. század végétől a XX. század első feléig szemlélteti a kályhásipar fejlődését - szakemberek az ország legátfogóbb ilyen jellegű gyűjteményének tartják.
Tanai Péter muzeológus közlése szerint a legrégibb példányok az óriási barokk kályhák, amelyek kastélyok, rangos kúriák négyméteres belmagasságú termeinek díszei voltak. A XIX. századból már fürdőszobai kályha is tartozik a kollekcióba. A XX. század elejét pedig szecessziós, karcsú polgári kályhák reprezentálják.
Az egykor virágzó magyarországi kályhásművészetet bemutató állandó kiállítás a tervek szerint jövő ősszel nyílik meg. A nyílt nap látogatóinak bemutatták a múzeumi együttes különleges látványtermét is.