Nagycsésci gyilkosság
Molotov-koktélt dobtak és rálőttek két nagycsécsi családi házra hétfőre virradóra ismeretlen tettesek; a támadásban egy 43 éves férfi és egy 40 éves nő életét vesztette. Roma vezetők szerint rasszista indíttatású támadás történt. A rendőrség kiemelt ügyké
2008. november 3. hétfő 19:06 - Hírextra
Nagycsécsen a Dózsa György utca végén lévő két, csaknem szemközti házat érte a támadás. Az egyik épületben - miután bedobták a Molotov-koktélt - tűz keletkezett. A házban tartózkodó három felnőtt és egy gyermek megpróbált kijutni a lakásból, eközben érte a halálos lövés a 40 éves nőt és a 43 éves férfit. A ház tulajdonosa is megsérült.
Éles lőfegyverből adták le a lövéseket, a támadó azonban nem láthatta, hogy ki és hol tartózkodik a házban, tehát nem célzott lövésekről van szó - mutatott rá Mecser Tamás, a megyei rendőrség bűnügyi igazgatója.
A szemben lévő házra is dobtak Molotov-koktélt - ott két gyermek és a szülők voltak otthon -, de az nem gyulladt be, így nem is okozott tüzet. Az elkövetők elmenekültek a támadás után, a rendőrség nagy erőkkel kezdte meg a nyomozást.
A rendőrség a Nemzeti Nyomozó Iroda munkatársaival közös, külön nyomozócsoportot hozott létre. Draskovics Tibor rendészeti miniszter a hétfői kormányszóvivői tájékoztatón úgy fogalmazott: a kormány szándéka, hogy ennek az ügynek minden eleme váljék ismertté. "Értsük és tudjuk meg, kiket és mi motivált, volt-e valamilyen rasszista vagy etnikai oka a gyilkosságnak, vagy valami más húzódik meg mögötte" - közölte a miniszter, aki az uzsorakölcsönt az egyik lehetséges motívumnak nevezte.
Az Országos Cigány Önkormányzat (OCÖ) szerint etnikai jellegű támadás történt. Ifj. Bogdán János, az OCÖ szóvivője, miután Balog Józseffel, a roma érdekképviseleti szervezet általános elnökhelyettesével a helyszínen tájékozódott a történtekről, az MTI-nek elmondta: az etnikai jellegű támadás lehetőségét erősíti, hogy két szomszédos település, Sajószöged és Sajóörös romák által üzemeltett kocsmájára is Molotov-koktélt dobtak a lövöldözést megelőzően, hétfőre virradóra.
Az OCÖ szóvivője elmondta, hogy rendkívüli találkozót kezdeményeznek az országos rendőrfőkapitánnyal és az igazságügyi miniszterrel, az ügyben eljáró megyei nyomozókat pedig arra kérik, a lehető legrövidebb időn belül találják meg a támadókat, mert - mint fogalmazott -, "amíg ilyen emberek szabadlábon vannak, addig egyetlen cigány sem lehet biztonságban Magyarországon".
Balog József, az OCÖ elnökhelyettese közölte, hogy a megtámadott családok tagjainak az OCÖ minden, erkölcsi, jogi és anyagi segítséget megad.Kovács Tibor, az MSZP parlamenti frakcióvezető-helyettese és Teleki László romaügyi miniszterelnöki megbízott budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta: az MSZP-frakció megdöbbent és elfogadhatatlannak tartja az ilyen támadásokat, függetlenül attól, hogy azok magyar vagy valamely kisebbséghez tartozó embereket érnek. Teleki László kezdeményezte, hogy az Országgyűlés emberi jogi bizottsága ítélje el a történteket.
Balog Zoltán (Fidesz), a bizottság elnöke óvatos megfogalmazásra, kinyilatkoztatásokra intette a politikusokat, mert - mint kiemelte - az ügyben eddig nem bizonyított a rasszista indíttatás. Közölte, hogy nem szabad elébe menni a dolgoknak, meg kell várni a rendőrségi vizsgálat eredményét.
A politikus kijelentette: mindegy, hogy a támadás áldozatai tartoztak-e valamilyen kisebbséghez, egy kettős gyilkosságot mindenki elítél. Mint hozzátette, ha bebizonyosodik, hogy a borsodi kistelepülésen csak azért támadtak az emberekre, mert azok romák, elsőként fogja felemelni hangját az ilyen jellegű cselekedetek ellen.
Tájékoztatása szerint a hétvégi dunaszerdahelyi rendőri fellépés mellett a Nagycsécsen történt gyilkossági ügyet is tárgyalni fogják keddi ülésükön.Mohácsi Viktória (SZDSZ) európai parlamenti képviselő hétfőn, a településen tartott rendkívüli sajtótájékoztatóján gyors és szakszerű vizsgálatot kért a rendőrségtől, beleértve a rasszista indíttatás lehetőségének áttekintését is.
A Tiszaújvárostól tíz kilométerre lévő, 916 lakosú Nagycsécsen történt támadásról a helyiek azt mondták, a robbanásra lettek figyelmesek. Nagy Tibor - aki maga is megsérült a támadás során - az MTI-nek azt mondta: felesége és bátyja halt meg; felálltak, hogy kinézzenek az ablakon, akkor érte őket a lövés.
A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányság több emberen elkövetett emberölés bűntette miatt indított nyomozást, az ügyben egymillió forint nyomravezetői díjat tűztek ki.
Forrás: MTI