Hamar megbukhat a Bajnai-kormány
A Bajnai-kormány már megválasztása pillanatában számos gonddal kerül szembe. A problémákat a Nézőpont Intézet öt csoportba sorolta. Közülük mindegyik elvezethet a gyors bukáshoz.
2009. április 15. szerda 07:19 - Pénzes Dávid
A Bajnai-kormány névsora kedd délelőtt került
a sajtó birtokába. Ezek alapján elmondható, a kormány nagy részét a politikai térfél adja, és csak kisebb része áll valódi szakértőkből. De mire lehet ez elég?
Az bizonyos, hogy a kabinet mozgástere különösen szűkre szabott, több téren is. Egyrészt kevés idő áll rendelkezésére, márészt a szocialista pártban is képlékeny a helyzet, ami nehezíti a célok elérését. Meg kell küzdenie továbbá
Gyurcsány Ferenc befolyásával, az SZDSZ bizonytalanságával és a növekvé társadalmi elégedetlenséggel.
Szűk időkeret
A leendő kormány hiába is szeretne átfogó válságkezelő intézkedéseket, ezeknek az átfutásához és a kézzel fogható eredmények megjelenéséhez időre van szükség. Jóval többre, mint ami elvileg a rendelkezésre áll.
Az április 14-i parlamenti szavazás után nem egészen két hónappal európai parlamenti választást tartanak Magyarországon. Ez azt jelenti az 54 napos kampány az új miniszterelnök lehetőségeit, mozgásterét szűkíti. A június 7-i voksolás után pedig minden politikai szereplő az eredményeket fogja elemezni.
Bajnai Gordon kormányának szeptember végéig be kell nyújtania a költségvetés törvénytervezetét, a Nézőpont Imntézet elemzése szerint a gyors cselekvés könnyen zátonyra futhat a beinduló egyezkedési alkufolyamat során. 2009 végétől bizonyosan az országgyűlési választás kampányára lehet számítani, ez a kontextus szintén óhatatlanul kihat majd a kormány politikájára. Összességében tehát Bajnai Gordonnak egyedül a nyár vége áll rendelkezésére ahhoz, hogy érdemi döntéseket tudjon hozni.
Az MSZP változó érdekei
Furcsa viszonyba kerülhet a kormány és az MSZP egymással. Hiszen alapvetően szakértői kormányról beszélnek a kabinetet támogató pártok, ám közben számtalan volt
MSZP-s tag marad a tárca élén, sőt két új párttag is beül a bársonyszékbe. A szakértői kormány politikailag azért szerencsés formáció,mert nem visel politikai felelősséget a döntéseiért. Ám ez a kormány nem nevezhető szakértőinek, így a kabinetben megjelenő pártemberek – akik ráadásul erős emberei a szocialistéáknak – ezt a lehetőséget meghiúsítják. A következő választás előtt így az MSZP nem tudja elkerülni e kormány tevékenységéért sem a felelősségre vonást.
Az előrehozott választások elkerülése érdekében a szocialisták rendezni tudták soraikat, ám a Nézőpont Intézet szerint az egységük törékeny. Konfliktusaikat inkább befagyasztották, mint megoldották. Az EP-választások után vagy a megszorító intézkedések tárgyalása során ezért a szakértők úgy vélik, egységük újra elolvadhat. Egyre több olyan csoport alakulhat ki az MSZP-n belül, amely már nem érdekelt a Bajnai-kormány támogatásában.
Az elemzésből kiderül, nem elhanyagolható a párton belül az önkormányzat lobbi szerepe sem, akik nem feltétlenül elleneznék az előrehozott országgyűlési választásokat. Ők ugyanis arra számítanak, hogy a Fidesz, kormányra kerülve, szükségszerűen veszítene támogatottságából, ez pedig helyi szinten az MSZP-t tudná erősíteni.