2024. november 22. - Cecília
Az IMF és az Európai Unió delegáltjainak viharos távozása nem csak a piacot, hanem a külföldi gazdasági és napilapokat is megmozgatta. Ismét címlapon az Orbán-kormány, nem kellemes kritikákkal.
2010. július 21. szerda 07:15 - Telkes Árpád
A futball ördöge

Gyáva nyúl játék
Vegyünk két, lehetőleg amerikai tizenévest, akik lázadásuk eszközéül a következő játékot választják. Egy-egy autóban ülve egymás felé száguldanak, és ha egyikük sem rántja el a kormányt menthetetlenül meghalnak. A probléma, hogy nem mindegy, ki tér ki a másik elől és vállalja ezzel a “gyáva nyuszi” szerepét (innét a játék angol neve: Game of Chicken), hiszen az egész dolog a “bátorság” fitogtatásáról szól.
A Financial Times hétfői cikke szerint a futballmániás magyar miniszterelnök lőhet még öngólokat. Az angol lap szerint Orbán Viktor és kormánya már másodjára követett el baklövést. Első alkalommal mikor Magyarország problémáit a görög nehézségekhez hasonlította, ezzel is elijesztve a befektetőket, második alkalommal pedig most a az EU-val és IMF-el történő egyeztetések kapcsán.

A cikk szerint Orbán abban bízik, hogy az erős fellépésének köszönhetően mind a Nemzetközi Valutaalap mind az Európai Unió hajlandó lesz némi hajlékonyságra, erre már volt is példa mikor a recesszió mélyebben érintette hazánkat, mint korábban vártuk. Ettől függetlenül sem érdemes „gyáva nyúl” játékot folytatni a két tárgyalóféllel.

Mégis kellenek a megszorítások

Mint rámutat a cikk írója, az EU elvárásai szerint a mostani 3,8 százalék helyett 3 százalék alá kéne csökkenteni az államháztartási hiányt. Ha még egy ilyen nem is túl erős megszorítást sem hajlandó elvégezni az Orbán-kormány, úgy a hitelezők nem véletlenül aggódnak az országért.

Orbán kétharmados győzelme után nem azt a programot szeretné folytatni mint elődje, holott az a terv már bizonyítottan működőképes és helyes. A Nemzetközi Valutaalap minden valószínűség szerint tartani fogja pozícióit, sőt néhány Magyarországnak kiosztott sárga és piros lappal, akár meg is lehet előzni más kormányok fegyelmezetlenségét.

Hol is vannak a gazdasági kockázatok?

Matolcsy György szerint a további megszorítások gazdasági kockázatokkal járnának, így a magyar kormány nem hajlandó ezen az úton továbbmenni – idézi a Wall Street Jornal a nemzetgazdasági minisztert.

Mindezek hatására a forint hétfőn több mint három százalékkal zuhant, valamint a BUX index is óriásit esett. Azonban nem csupán Magyarország számára volt nehéz a hét elejei időszak, hanem a környező országok számára is.

A befeketetők nem csak Magyarországot büntették a hétvégi tárgyalások megszakadásáért. Mind a cseh koronát és a lengyel zlotyit is gyengítették. Az igen komoly görög hitelproblémák után leginkább azon kormányokba invesztálnának tőkét, amely a szigorú fiskális politika és visszaszorítások elkötelezett híve.

Nyomás!


Nyomás még egy jó darabig rajta lesz a magyar kabineten, nem csupán az IMF és az EU felől, de a piacok is szeretnék elérni, hogy „a populista Orbán visszahúzza szarvait”.

Az Economist belevág a közepébe: mindnekinek ajánlja, hogy még most vegyen magyar forintot, vagy fektessen be valamennyit. Továbbá Csányi Sándor szerepét is firtatják a tárgyalások kapcsán: az újságíró szerint akár be is avatkozhatott volna, leginkább a bankadó szerint.

Minden külföldi lap szerint, érdekes csütörtöki nap elé nézünk, sok érdekes parlamenti szavazással. Ám amire árgus szemekkel figyel az IMF, Brüsszel és a piac, nem más mint a bankadó.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
A hozzászóláshoz be kell jelentkeznie »
Hozzászólás:

bagi
2010. július 21. 12:46
helix, ha az IMF-nek semmi joga beleszólni az itt folyó dolgokba, akkor Orbánnak semmi joga nincsen egy forintot se kérni az EU-tól. Na nehogy már a nyúl vigye a vadászpuskát. A kétharmadra szarik az EU. Ha pénz kell, tartsa be, amit kérnek - bankadó és az MNB függetlesége tekintetében is. Ennyi az egész.
helix
2010. július 21. 11:45
Az IMF-nek semmi joga sincs arra, hogy beleszóljon a gazdaságpolitikánkba!
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Gazdaság / HR témában
Ön miként vélekedik a magyar gazdaságról?
A gazdaságunk szárnyal, határ a csillagos ég!
A gazdaságunk bár a levegőben van, magassága legfeljebb másfél méter, sebessége egy csigával azonos.
A gazdaságunk valaha szárnyalt, jelenleg a sütőben sül, zöldségkörettel.
A reformok működnek
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását