Rákot okoznak a kozmetikumok?
Roppant divatos dolog lett az egészséges életmód. Internetes oldalak hirdetik, hogy a kozmetikumok teli vannak méreggel, és rákkeltő anyagokkal. Dr. Liszaky Gabriella, az Országos Onkológiai Intézet osztályvezető-főorvosa válaszolt.
2010. július 26. hétfő 07:19 - Tamási Ágnes Anna
A napokban fedeztünk fel olyan írásokat, melyben ismertetik a dezodorok, tusfürdők, fogkrémek összetételét. A legtöbb alkotóelemnek mérgező és
rákkeltő hatása van. Ezzel szemben a BIO kozmetikumok előtérbe kerültek, és szinte reklámozzák jótékony hatásukat.
Ez az egész „BIO őrület” csak egy marketingfogás?!
Megkérdeztük az Országos Onkológiai Intézet bőrgyógyász főorvos véleményét:
Melyek a leggyakoribb rákkeltő anyagok?
Rákkeltő anyagok igen nagy számban találhatók meg a környezetünkben . A
daganatos megbetegedésekért 80-90 százalékban a minket körülvevő környezet a felelős, és a fennmaradó tíz-húsz százalék az, ami az egyén génjeiben van.
Az orvostudomány az állatkísérletek, és statisztikai megfigyelések, munkák alapján állapítja meg egy anyagról, hogy rákkeltő-e avagy sem.
Biztosan rákkeltő a bennünket körülvevő mintegy ötvenezer kémiai anyagból kevesebb, mint ötven. Több százról feltételezhető még, hogy daganatkeltő. Sokszor a kiváltó ágensek együttes hatása kell a betegség kialakulásához, például a cigaretta és a tömény alkohol együtt felelős a fej-nyaki rákok kialakulásáért.
A káros hatás kialakulásában szerepe van az anyag koncentrációjának, az alkalmazás módjának és gyakoriságának.
Az állatkísérletek eredményei nem mindig érvényesek emberekben. Van olyan vegyület, ami állatokon rákkeltő, embereknél viszont nem.
A kozmetikumok valóban okozhatnak bőrdaganatot?
A kozmetikumokat megvizsgálják, tehát biztosan rákkeltő anyagok nem kerülnek bele. Egy anyagról nem mondható ki egyértelműen, hogy káros, csak alapos vizsgálatok, és eredmények után lehet rá választ adni.
Természetesen közrejátszhatnak a kozmetikumok is ebben, mert tartalmazhatnak olyan vegyi anyagot, ami bőrelváltozást okoz, de ez a külső környezeti hatástól is függ.
Milyen kémiai anyag okoz bizonyítottan daganatot?
A gyilkos kórról
A rákbetegségek közös jellemzője a szabályozatlan sejtszaporulat, a biológiai szövetekbe való betörési képesség. Ez utóbbi tulajdonságuk történhet invázióval és áttétképzéssel is. Ezt a kontrollálatlan növekedést olyan DNS-hibák, genetikai mutációk okozzák, melyek a sejtciklus szabályozásában vesznek részt.
Már 1775-ben egy Pott nevű orvos megfigyelte, hogy kéményseprőknél viszonylag gyakori a herezacskó rákja. Ez a koromban jelenlévő kátránnyal hozható összefüggésbe. Régebben kátránytartalmú külsőleg alkalmazandó
gyógyszerek is használatban voltak.
Hosszabb ideig tartó alkalmazásuk daganat kifejlődéséhez vezethetett, ezért kivonták ezen szereket a forgalomból.
Betegeinknél is előfordult az éveken keresztül pikkelysömör miatt alkalmazott kátránytartalmú szerek miatt kialakult herezacskó rák.
Az izzadás gátló dezodorok Aluminum zirconium tetrachlorohydrexet tartalmaznak. Tényleg előidézheti ez a mellrákot?
Az emlőrák kialakulásának okait sajnos nem ismerjük.
A bőrrák kockázatát előidézhetik a kozmetikai szerek?
A bőrdaganatokat a napfény és a genetikai tényezők együttesen okozzák, és ez bizonyított tény. A krémek általában hagyják szabadon lélegezni a bőrt, és ezért nem alkalmazunk zsíros alapanyagokat, amelyek például nem légáteresztőek. Ezzel nem előidézni, hanem megelőzni tudjuk a bőrrákot.
A
melanómát viszont csak bizonyos fokig tudjuk megakadályozni: de ez csak a kumulatív napfény expozíció okozta nem melanóma okozta bőrrákokra vonatkozik.
A BIO szerek mennyire hatásosak?
Biztosan található köztük a gyógyászatban is jól használható termék, de ezekben a természetes szerekben is lehet olyan anyag, amely irritáló vagy egyéb káros hatással bír.
Például a csalán is a természetben található növény,de ha a bőrünkkel érintkezik gyulladást kelt.
Attól, hogy valami naturális nem biztos, hogy nem káros, és ez fordítva is igaz: a szintetikus anyagok sem mindig mérgek.