Az MDF arra kéri Bokros Lajost, hogy adja vissza az EP mandátumát, mivel a képviselő nem kommunikál érdemben a párttal. Makay Zsolt pártelnökkel beszélgettünk erről.
2011. január 26. szerda 06:15 - Forján-Vass Máté
Miért kérték Bokros Lajost, hogy adja vissza a mandátumát?
Februárban lesz egy küldöttgyűlés, ahol és ott döntünk arról, hogy milyen viszonyunk legyen Bokros Lajossal. A képviselő úr azzal a
közösséggel, amelyik kijuttatta az EP-be, nem tart kapcsolatot, ezért formálisan nem képviselője a közösségnek, csak jogi értelemben.
A közösség feladata, hogy morális döntést hozzon a kérdésben, jogilag nincs lehetőségünk visszahívni Bokros Lajost. A döntés után a képviselő úrnak van lehetősége arra, hogy mérlegeljen. Hoznia kell egy döntést, hogy „mandátumtolvajjá” válik-e, vagy sem.
Az MDF bejutott volna az EP-be Bokros nélkül?
Ezt szeretik mondogatni, de nemcsak a képviselő úr kampányolt az EP választásokon, és ugyanezzel a Bokros Lajossal nem jutott be a párt az Országgyűlésbe.
Ha ő úgy gondolja, hogy a mandátum az övé, akkor viszont a választások után megmaradt nyolcvanmilliós adósságot nem értem, miért kellene a közösségnek kifizetni.
Mikor beszéltek a képviselő úrral utoljára?
Érdemi kommunikáció a parlamenti választások előtt volt. Személyesen az önkormányzati választások idején találkoztunk a Sajószentpéterin kampányprogramon.
Ki lehetne Bokros utóda?
A közösségnek azt kell mérlegelnie, hogy ki az, aki a legfőbb garanciát jelenti arra, hogy érdekeit képviselje az Európai Parlamentben. A listán soron következő emberek közül aki ezt vállalná, őt terjeszteném elő. Nyilván Habsburg György az első ezen a listán, bár formálisan vele sincs kapcsolatunk, de ha vállalná, akkor őt jelölnék. Ám nemcsak az ő neve merülhet fel ebben az esetben, hanem bárkié, aki jelenleg is párttag, és szakmailag felkészült.
Ehhez persze Bokros Lajosnak egy demokratához méltó döntést kellene hoznia: le kell mondania a mandátumáról. Ha úgy dönt, hogy független képviselő és megtartja a mandátumát, akkor az a legkevesebb, hogy megtéríti azt, amennyibe a közösségnek került, hogy kijusson.
Milyen eszköz áll rendelkezésükre, hogy visszaköveteljék a pénzt?
Azt vizsgálni kell, hogy egy jogállamban milyen jogi eszközök állnak rendelkezésre akkor, ha egy közösséget meglopnak, és az érvényesíteni akarja a jogait. Ez az eset nem tér el egy sima tyúklopástól. A közösségnek volt egy "vagyontárgya", amiből a képviselőnek lett egy profitja, ami a közösség nélkül nem valósult volna meg.
Bokros Lajos emberei is közreműködtek a kampányban, de a negyedét sem gyűjtötték össze annak, amennyit a közösség szedett össze neki. Ebből következik, hogy függetlenként nem jutott volna be az EP-be.
Mekkora összeget kellene visszafizetnie Bokros Lajosnak?
Az EP-kampányért körülbelül 200 millió forintot.
JeSz
Az MDF korábbi elnökre Dávid Ibolya az áprilisi választások után lemondott, helyét Makay Zsolt vette át. A párt év végi gyűlésén úgy döntött Jólét és Szabadság Pártra változtatja a nevét. A döntésről végleges határozatot a februári küldöttgyűlés hozhat.