Híres és hírhedt ékszerek nyomában
Ékszer...mindaz, ami e szó hallatán eszünkbe juthat elsősorban a szépséggel, a test díszítésével, a ragyogással, gazdagsággal van kapcsolatban. De nem volt ez mindig így.
2011. március 1. kedd 16:24 - HírExtra
Ha közelebbről is megvizsgáljuk, időben és térben is alaposabban szemügyre vesszük az ékszerek formájának, jelentésének alakulását, azt láthatjuk, hogy a test díszítése sokkal többet jelentett egyszerű divatnál, a „mit mihez” reggeli kérdésénél. Hatalmat, státuszt, életkort és foglalkozást, hálát és fájdalmat jelenítettek meg. Véletlenül vagy akarattal váltak részeivé történelmi eseményeknek, melyek máig élő tanúiként tekintünk rájuk. Személyiségük volt, nevet kaptak; testi valójuk eltűnte után is jelen vannak forrásokban, történetekben.
A francia forradalom előestéjén játszódó nevezetes nyakláncperről írt kitűnő munkáját Szerb Antal „igaz történet”-nek nevezte. Kiss Erika előadásában ilyen történeteket kínál híres vagy hírhedt ékszerekről a középkortól napjainkig.
Az eMeNeM Szabadegyetem 10 alkalomból álló Ahogy volt... úgy volt? című előadássorozatának március 3-i, "A királyné nyaklánca és a többiek... - Ékszerek és drágakövek a világtörténelem színpadán" című előadását Kiss Erika muzeológus, a Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Tárának munkatársa tartja, felidézve az elmúlt évszázadok legérdekesebb kincseinek történeteit.
Az előadás időpontja: 2011. március 3., csütörtök 16 óra, találkozó a múzeum előcsarnokában.
Helyszín: földszint, Római Lapidárium
A részvétel ingyenes, de előzetes regisztráció szükséges a muzeumpedagogia@hnm.hu email-címen!
Az Ahogy volt... úgy volt? a Magyar Nemzeti Múzeum eMeNeM Szabadegyetemének tízalkalmas ingyenes előadássorozata. Ajánljuk gimnazistáknak, felvételire készülőknek, egyetemistáknak és minden érdeklődőnek. A szigorúan értelmezett történeti és régészeti témák mellett elismert szakemberek segítségével más, a témához kapcsolódó tudományterületek kérdésköreit és új eredményeit is tárgyaljuk. Bár pontot egyik téma végére sem teszünk, kérdezni, gondolkodni, újraértelmezni biztosan megtanulunk! Erről neves kutatók, egyetemi tanárok gondoskodnak.