Generációs törésvonal a jogásztársadalomban
Generációs törésvonal figyelhető meg Magyarországon az uniós jogalkalmazásban: főként a fiatal jogásztársadalom ismeri a közösségi joganyagot. Osztovits András bíró és Fazekas Judit, a Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium szakállamtitkára erről egy buda
2008. április 10. csütörtök 13:23 - Hírextra
"Egyfajta törésvonal figyelhető meg a magyar jogásztársadalomban az európai uniós jog ismerete, az európai uniós joganyaghoz való hozzáállás vonatkozásában. Ez a törésvonal nem valahol középen húzódik, hanem van egy szűk kör, akik magas szinten ismerik, alkalmazzák, oktatják az uniós jogot, és van a magyar jogásztársadalomnak a nagyobbik fele, akik számára a közösségi uniós jog még mindig valami misztikus ködbe vész" - mondta Osztovits András bíró, főiskolai docens.
Ez a törésvonal egyfajta generációs törésvonal: inkább a fiatalabbak - akik az egyetemen tanulták ezt - nyitottabbak a közösségi jog felé - fűzte hozzá.
A szakember kiemelte: 2004. május 1-jétől hatályos Magyarországon ez a hatalmas mennyiségű joganyag, amelyet minden jogásznak ugyanúgy ismernie és alkalmaznia kell, mint bármelyik magyar jogszabályt. Az ismerethiányból pedig nemcsak a jogászoknak, hanem az általuk képviselteknek is hátrányuk származhat - mondta.
Fazekas Judit szintén kiemelte: akár komoly anyagi veszteséggel is járhat az uniós joganyag ismeretének hiánya.
A szakállamtitkár szerint is alapvetően a fiatalok barátkoztak meg az uniós joganyaggal. Ugyanakkor nem lát éles törésvonalat a magyar jogásztársadalomban, de nyilvánvaló, hogy akik már a karrierjük végén járnak nem akkora lelkesedéssel akarják megismerni a közösségi jogot - tette hozzá.
Érdeklődés van a jogászi hivatalrendeknél, de azt nem lehet mondani, hogy az összes jogalkalmazó ismeri az uniós joganyagot - mutatott rá.
Osztovits András szerint a helyzeten segíthet az a most megjelent kiadvány, amely az Európai Unió alapító szerződéseit magyarázza meg.
Az Európai Unió alapító szerződéseinek magyarázata című könyv szerkesztőjeként Osztovits András elmondta: a 2400 oldalas, kétkötetes kiadványban 367 cikket magyaráztak meg a szerzők. A könyv megírásához 850 ítéletet, 700 irodalmi művet használtak fel a magyar és a külföldi jogirodalomból - tette hozzá.
A Complex Kiadó gondozásában megjelent kiadványt azok számára írták, akiknek napi munkájukban szükségük van az uniós joganyagra. A könyv gyakorló jogászoknak ad választ konkrét kérdésekre - mondta Osztovits András.
Forrás: MTI