Református zene és kerekasztal Matolcsyval
Pénteken kezdődik az V. Református Zenei Fesztivál Budapesten, amelynek programjában az egyházi művek előadásán kívül pop-rockzenei programok is szerepelnek egyebek mellett a Bakáts téren és a Kálvin téren - tájékoztatta az MTI-t a szervező Böszörményi Ge
2008. június 4. szerda 09:39 - Hírextra
A 79. Ünnepi Könyvhéttel és a kézműves munkákat felvonultató Papírvarázs fesztivállal együtt jelentkező, háromnapos református fesztivál védnökei Bölcskei Gusztáv és Bogárdi Szabó István református püspökök, valamint Gegesy Ferenc, a IX. kerület polgármestere.
A rendezvényen fellép Kollár Attila zenekara, az Invocatio Musicalis, amely zsoltárokat dolgoz fel fuvolára, hegedűre, basszusgitárra, akusztikus gitárra és dobokra írt hangszereléssel.
A szervező kiemelte a szereplők közül az eMeRTon-díjas After Crying zenekart, amely ugyanúgy megszólaltatja a klasszikus zene hangszereit, így a zongorát, trombitát, csellót, mint a rockzenei és modern elektronikai eszközöket.
Böszörményi Gergely további fontos zenekarként említette a Varga János Projektet, amely mostanában nagyon keveset koncertezik, vezetője és egyben névadója pedig a korábbi East együttes gitárosa. Muzsikájuk a hetvenes évek progresszív rockzenéjét idézi szokatlan ritmusváltásokkal, hosszú gitárszólókkal, ám a XXI. századi elvárásoknak megfelelő hangzással.
A szervező a zenei fesztivál "nagy nevei" közé sorolta még a Vujicsics, a Misztrál, a Musica Profana és az Echoes of Pink Floyd együtteseket, valamint a baptista harangegyüttest, Vedres Csaba zenekarát, a Kairosz kvartettet, továbbá Caramel és Lovász Irén szólistákat.
A szervező emlékeztetett arra: harmadszor tartanak zsoltárénekléssel egybekötött fáklyás felvonulást a fesztiválon, ahol a protestáns felekezetek megvallhatják hitüket, hasonlóan a katolikusokhoz. Szólt arról, hogy ezúttal is a Kálvin téri református templomban tartják a felvonulás végén a zenés áhítatot.
Böszörményi Gergely, a Periferic Records vezetője rámutatott: a református zenei fesztiválok célja öt éve az, hogy megmutassa "az egyház szerteágazó kulturális hátterét", anyagi és szellemi kultúráját. Ennek jegyében a kiegészítő programokon bemutatják a reformátusok hitéleti, társadalmi, szociális, egészségügyi, irodalmi, oktatási, tudományos és képzőművészeti tevékenységét.
Képviselteti magát a fesztiválon az ünnepi könyvhét kapcsán a Biblia Múzeum, a református zsinat ifjúsági irodája, bemutatkozik néhány egyházi könyvkiadó és iskola, interaktív kiállítás nyílik a 66-os úton címmel a Bakáts téren.
Elmondása szerint a zenei fesztivál keretében mindhárom napon szerveznek kerekasztal-beszélgetéseket is közéleti személyiségek, úgy mint Matolcsy György és Bogár László közgazdász, valamint Kulin Ferenc irodalomtudós vezetésével.
Felhívta a figyelmet arra is, hogy a Salétrom utcai református templomban a rendezvény keretében megtartják a kántorok és egyházzenészek országos találkozóját, valamint megemlékeznek arról, hogy hatvan éves a református énekeskönyv, a Kálvin téri templomban pedig a 200 éve született püspökről, Török Pálról tart prédikációt Szűcs Ferenc, a Károli Gáspár Református Egyetem rektora.
A református zenei fesztiválok gondolata 2000-ben vetődött fel a magyar reformátusok világtalálkozóján, ahol a húszezer résztvevő körében igény jelentkezett egy külön az egyházi zenére koncentráló programra. Először 2004-ben rendezték meg, amelynek keretében a Zeneakadémián református kórusok léptek fel. Később bebizonyosodott, hogy nem csak a hagyományos egyházi zenei formákat látják szívesen, ekkortól jelent meg a könnyűzene a kínálatban - tette hozzá Böszörményi Gergely.
Forrás: MTI