A sportolás lehetőségeinek megteremtése nem állami feladat?
A sportolás ezerféle előnnyel jár. A fiataloknak létfontosságú lenne, és az idősebbeknek sem ártana. A lehetőségek mégis korlátozottak. A HírExtra utánajárt a hazai viszonyoknak. Azaz csak járt volna.
2009. szeptember 27. vasárnap 13:10 - Kanizsai Ádám
Ez a cikk „csupán” a kormány portáját veszi nagyító alá, és nem foglalkozik azokkal (a normál esetben egyáltalán nem elhanyagolható) tényekkel, hogy a sportszerek, sportruházat, utazás költsége egyfolytában emelkedik. De ez már egy másik téma...
A szabadidő eltöltésének egyik legjobb formája a mozgás. Fontos az egészséges életmód szempontjából és segít a szociális normákat elsajátítani. Anyagi tekintet nélkül, ez mindenkinek elidegeníthetelen joga lenne, a szegényebb családoknak ugyanolyan lehetőségeket kellene biztosítani, mint a módosabbaknak. Mára azonban több tényező áll az útjában annak, hogy bárki foci-, kosár-, kézilabdát ragadjon és kimenjen a pályára játszani egyet.
„Adminisztrációs nehézségek”
Hogy a fiatalok mekkora köre sportol, arról gyakorlatilag nem is állnak rendelkezésre adatok. Ennek fényében nem lehet sem növekedésről, sem csökkenésről beszélni. A kistérségi sportinformációs rendszerben még azt is meg lehet nézni, hogy egy-egy megyében melyek a kedvenc sportágak, illetve mit sportolnak legtöbben. De országos adatok nincsenek.
Illetve a
Nemzeti Sportstratégiáról szóló Országgyűlési határozatban olvasható bizonyos statisztika.
„Sajnálatos tény azonban, hogy a gyermekek 75%-a kizárólag a testnevelésóra keretében végez rendszeres testmozgást, mely nem alkalmas minden, a korosztály szempontjából jelentős feladat ellátására. Ennek elsődleges okai között találjuk a testnevelő tanárok motivációjának hiányát, és a pénzügyi, adminisztrációs nehézségeket.”
Adminisztrációs nehézségek?
Talán éppen ez az a fal, melybe én is ütköztem a kutakodás során. De miért nincsenek erre adatok? Nem lenne az
állam számára horibilis összeg a fiatalok sportolási lehetőségeinek és statisztikáinak felmérése. Csak éppen nincs erre hajlandóság. Valószínűleg azért, mert egy kérdőíves felmérés nem hoz busás összegeket a konyhára, éppen, hogy fizetni kell érte.
Pénzügyi nehézségek?
Ez mit jelent ebben a szövegkörnyezetben? Nincs elég sportlétesítmény? Kinek nincs elég pénze? A családoknak? A testnevelőtanároknak? Lehet, hogy megfelelő motivációt jelentene nekik, ha a megélhetéshez elegendő fizetést kapnának.
Korábbi passzusaiban a hivatkozott határozat is gyönyörűen leírja, hogy a testmozgás és sportolás az ország érdeke is:
„...a sportolás kiemelkedően hozzájárul a népesség
mentális és fizikai egészségi állapotának javításához, és sajátos funkciói révén eszköz az egészséges társadalom megteremtéséhez, a közösségi kapcsolatok fejlesztéséhez, a népesség gazdasági aktivitásának előmozdításához, a nemzeti értékek és az önbecsülés erősítéséhez, az esélyegyenlőség javításához...”
Sportban az üzlet!
A stratégia így folytatódik:
„...valamint figyelemmel üzleti funkciójára is a sportról szóló 2004. évi I. törvény 50. § (1) bekezdése alapján a következő határozatot hozza:
1. Az Országgyűlés elfogadja a határozat mellékletét képező „Sport XXI. Nemzeti Sportstratégia 2007-2020” című stratégiai programot (a továbbiakban: Sportstratégia)...”
Nohát! El is fogadták.
A határozat második oldalán (mint a sport legfontosabb előnye), az elfogadást bizonyító érvként a következő is szerepel:
„...A „sportgazdaság” becsült
árbevétele hazánkban évi 350 Mrd forint, mely a korábbi évekhez viszonyítva piacbővülést mutat. Az állami költségvetésbe a sportszektorban nyereségesen működő cégek által 2,1 Mrd Ft társasági adó kerül, a végső sportfelhasználás révén pedig 60 Mrd Ft áfa. Jelentős tételnek tekintendő a sportban foglalkoztatottak szja-ja, mely meghaladja éves szinten a 10 Mrd Ft-ot. A sportágazat ezzel nettó költségvetési befizető, a nemzetgazdaság bevételének 0,9%-át e szektor termeli...”
Természetesen. A jó öreg kormány itt sem néz mást, mint a realizálható hasznot.