Az esemény az Európai Unió Kultúra 2000 programjának rendezvénye. A projekt keretében európai költők, írók, képzőművészek rendszeres időközönként találkoznak, hogy megosszák emlékeiket arról, hogyan váltotta fel a diktatúrákat a demokrácia, különös tekintettel a volt kommunista országokra - közölte az intézmény.
A résztvevő országokban (Lengyelország, Csehország, Románia, Magyarország, Olaszország, Németország) tartott összejöveteleken a résztvevők bemutatják régebbi és újabb műveiket, kicserélik tapasztalataikat a diktatórikus-tekintélyelvű időszakról és bemutatják, hogy a politikai változások hogyan befolyásolták tevékenységüket.
A projekt végeredménye egy irodalmi antológia, valamint egy kiállítás lesz, utóbbi Birminghamben (Egyesült Királyság) nyílik meg 2008-ban, majd körutat tesz a résztvevő országokban.
A budapesti Közép-európai Egyetem OSA Archívumában tartandó harmadik workshop a projekt első összefoglaló, nyilvános bemutatkozása. A költők és írók magyar közönség előtt adják elő antológiába szánt műveiket, a képzőművészek pedig kiállítás keretében engednek bepillantást munkáikba.
A nyitónapon, október 12-én a kolozsvári születésű Balla Zsófia (Magyarország) és Alessandro Tamburini (Olaszország) tart felolvasást, az utóbbi író elsősorban a fasizmus és a háború Itáliára gyakorolt hatásával foglalkozik. A második napon Eduard Vacek (Csehország), Gabriel Chifu és Denisa Mirena Piscu (Románia), Lutz Rathenow (Németország), és Leszek Dlugosz (Lengyelország) lép az egybegyűltek elé az Arany János utcai intézményben.
A kiállító képzőművészek között lesz a német Harald Hauswald és Ulf Göpfert, a cseh Zbynek Benysek és Milan Knizak, az olasz Silvestro Lodi és Michele Zaggia, a romániai Mirela Dauceanu és Vlad Nanca, a lengyel Zbigniew Czop és Aleksander Zysko, továbbá a magyar Pinczehelyi Sándor.