2024. november 22. - Cecília

Kapitalizmusmentes demokrácia kell

Változásra van szükség. Ma a változás útja nem a forradalom Magyarországon, ma a változás útja, hogy rákényszerítjük a hatalmat arra, hogy változtasson - nyilatkozta Thürmer Gyula, a Magyar Kommunista Munkáspárt elnöke a HírExtrának.
2008. július 21. hétfő 17:59 - Kőrösi Viktor Dávid
Mit szól az Emberi Jogok Európai Bíróságának vörös csillagot érintő ítéletéhez?

Örülünk neki, hogy valaki akadt Európában, aki felhívta a figyelmet a magyar politika eme tarthatatlan döntésére. Másfelől viszont olyan sok nem történt, egy egyedi esetben hozott az európai emberjogi bíróság döntést. A harcot tovább kell folytatni, Magyarországon a csillagot és a sarló-kalapácsot vissza kell állítani, s más módon kell megközelíteni az emblémák, a jelképek problémáját.

Ez azért is érdekes, mert Vajnai Attila pár évvel ezelőtt éppen a Munkáspártból vált ki, meglehetősen botrányos körülmények között, az országos sajtó is elég sokat cikkezett.

Ez kétségtelenül így van, az alapvitánk néhány évvel ezelőtt és ma is az, hogy mi legyen a viszonyunk a Magyar Szocialista Párthoz, és annak a kormányához. Vajnai Attila és társai úgy vélik, hogy az MSZP-vel együtt kell haladni, annak ellenére, hogy bezárják a kórházakat, eladják az iskolákat, privatizálják egész Magyarországot, és odaadják a külföldi barátaiknak. Mi meg azt mondjuk, hogy ilyen MSZP-vel nem lehet együttműködni, a Munkáspártnak, a baloldali erőknek önállóan kell cselekedniük.

Egy pillanatra a vörös csillaghoz visszatérve: egyfelől érthető a Munkáspárt eszmeiségéből adódóan, hogy úgy viszonyulnak a vörös csillaghoz, ahogy azt az előbb el is mondta. Viszont, van ennek egy másik oldala, jelesül az, hogy sokakat sérthet, s sokaknak nem a munkásmozgalom jut eszébe a vörös csillagról, hanem egy elnyomó diktatúra.

Ez bizonyára így van, de ezeknek az embereknek az érzésén abszolút mértékben nem változtat az a tény, hogy a Büntető törvénykönyvben betiltják a vörös csillagot és a sarló-kalapácsot. Azt kell észrevennünk, hogy a magyar társadalom vegyes, vannak ilyenek, vannak olyanok. Vannak, akiknek tetszik a vörös csillag, és vannak olyanok, akiknek nem tetszik. A törvény nem szólhat csak az egyik félnek az érzéseiről és ízléséről.

Milyennek ítéli meg a mai baloldaliság helyzetét Magyarországon?

Kezdünk 20 év után rájönni arra, hogy mit jelent a baloldaliság. Kezdjük értékelni a szocializmusnak a vívmányait és az értékeit, az emberek kezdenek rájönni arra, hogy nem is volt olyan rossz a Kádár-rendszerben. Kezdik értékelni azt, hogy akkor azért nagyjából mindenki dolgozhatott, aki dolgozni akart, ma ettől még nagyon-nagyon messze vagyunk. Azt is kezdik becsülni, hogy 20 évvel ezelőtt majdnem kétszer annyi húst ettünk, mint amennyit ma eszünk. Azt is látják, hogy Magyarország a nyugati világ szemétlerakójává válik, s ez az embereket dühíti, idegesíti, s ezen változtatni akarnak. Mindezen túl kezdünk még valamire rájönni: a baloldaliság nem a szavak függvénye. Vagy sikerül a tőkét korlátozni, megadóztatni a gazdagokat, luxusadót bevezetni, tenni a szegény emberekért, tenni a rendszerváltás veszteseiért, s akkor beszélhetünk baloldali politikáról. Ha nem ezt tesszük, akkor pedig szó sincs baloldali politikáról. Ma a parlamentben nincsenek baloldali pártok, ezt világosan kell látni. Ma az összes baloldali erő a parlamenten kívül van. Ezen kell változtatni, hiszen ezek a baloldali erők fejezik ki a magyar társadalom jelentős részének az érdekeit és érzéseit.

Mi a tapasztalatuk, hogyan lehet ezt az üzenetet eljuttatni a társadalom felé?

Én úgy érzem, hogy ma munkáspártinak lenni nagyon jó érzés. Én járom az országot. 20 évvel ezelőtt leköpködtek, meg akartak verni, ma mindenütt szívesen fogadnak, s nem csak engem, hanem a munkáspárti társaimat is. Tudják rólunk azt, hogy mi 20 éve ugyanazt mondjuk: mi nem forgattunk köpönyeget, mindig a kisember, a dolgozó ember mellett álltunk. Ezen kívül tudnak rólunk még valamit: mi nem loptunk, nem csaltunk, nem korrumpálódtunk. Ez ma érték. 20 év munkája kellett persze ahhoz, hogy ezeket az értékeket mi megvédjük, s valóban eljuttassuk az emberekhez. Nagyon nehéz eljuttatni, el vagyunk zárva a televíziótól, rádiótól, s általában a médiától, s különösen el vagyunk zárva a szocialisták és liberálisok által uralt médiacsaládtól. Ennek ellenére mi azért úgy látjuk, hogy érdemes ezt a munkát folytatni, s lehet is. Eljut az emberekhez, mindenféle korlátozás és nehézség ellenére.

Ez tehát azt jelenti, hogy nem is a sajtón keresztül, hanem személyesen, az országot járva igyekeznek meggyőzni az embereket az igazukról.

Nincs más lehetőségünk, nincs pénzünk. Az egyetlen jelentősebb párt vagyunk Magyarországon, amelyik állami támogatás nélkül él. Nem tudjuk felvenni a versenyt azokkal, akik milliárdokat nyúlnak le állami forrásokból. Másrészt abszolút igazságtalan az, ami ma Magyarországon sajtószabadság néven folyik. A kis pártokat, s ezen belül persze a Munkáspártot, igyekeznek kiszorítani mindenhonnan. De hát azért mi is tanultunk egyet, s mást, nem hagyjuk magunkat.

Milyen a viszonyuk az MSZP-vel? Vannak-e olyan emberek, akik segítségére tudnak számítani?

Mi 2006-ban nagyon világosan eldöntöttük, hogy mit akarunk. Akkor azt mondtuk, hogy egyetlen nagy párttal sem kötünk szövetséget. Ez igaz MSZP-re is, igaz a Fideszre is. Ugyanakkor nyitottak vagyunk minden olyan kezdeményezés irányába, ami az ország, a nemzet és a dolgozó ember érdekeit szolgálja. Mi nagyon-nagyon figyeljük, hogy tesz-e az MSZP ilyet. Azt látjuk, hogy az MSZP általában, s az MSZP kormánya nem tesz ilyen lépéseket. Egyetlen egy olyan intézkedést sem tud felsorolni, ami valóban a magyar nemzet, a magyar társadalom, a magyar dolgozók érdekét szolgálta volna. Amit látunk, hogy az MSZP-ben vannak különböző politikai erők és különböző személyiségek. Én járom az országot és nem csak fideszes polgármesterekkel találkozom, hanem a nagyvárosokban, Szegeden, Miskolcon, másutt is találkozom a szocialista párt hely képviselőivel. Ezek persze nem pártközi találkozók, hanem egy országos vezető találkozója önkormányzatok vezetőivel. Látjuk, hogy ezek a szocialista politikusok szembesülnek a saját kormányuk politikájának negatív következményeivel. Ők vannak kitéve a tűzvonalba, nekik kell elviselni az emberek szemrehányásait, elégedetlenségét, s nekik kell látni, hogy milyen nyomorúságos életük van ma Magyarországon az embereknek. Tehát igyekszünk ezt a politikai kapcsolatot fenntartani, miközben semmiféle hivatalos pártkapcsolatunk nincs az MSZP-vel.

Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását