2024. november 1. - Marianna

Gyurcsány lemond! - a kongresszus eseményei percről-percre

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök kész lemondani. Két hét múlva jöhet az utód. Befejezte mai munkáját a kongresszus, összeállt az új elnökség.
2009. március 21. szombat 09:53 - HírExtra

14:55

Az SZDSZ-nek már több jelöltje is van

Az SZDSZ helyesnek tartja a miniszterelnök döntését, hogy egy új kormányfő személyéről, új kormányprogramról és új kormányról kezdődjenek tárgyalások - mondta szombaton az SZDSZ országos tanácsának ülését követő sajtótájékoztatóján Fodor Gábor.

A pártelnök hozzátette, hogy azt a "politikai agóniát, amit az elmúlt hónapokban láttunk", folytatni nem lehet. Véleménye szerint ugyanis Gyurcsány Ferenc javaslatai nem mutatnak kiutat a válságból, amely társadalmi és gazdasági válság egyaránt. Ezért olyan személyt keresnek, aki mind a két válságot meg tudja oldani.

Kérdésre válaszolva elmondta, hogy több miniszterelnök-jelöltjük is van, de nem akart neveket mondani.

Fodor Gábor úgy fogalmazott, hogy a kormányfő mostani lépését a kezdetnek tekinti, mert ez lehetőséget ad arra, hogy az ország valóban kijusson ebből a válságos helyzetből, "a társadalmi és gazdasági válság együttes kátyújából, és elinduljon egy új kibontakozás Magyarországon, de ehhez nagyon sok minden kell". Kitért arra, hogy egyelőre nem lehet tudni, mi zajlik az MSZP kongresszusán, "ha ne adj isten úgy fejeződik be a mai nap, hogy egy baloldali fordulat következik be a szocialista pártban, nyílván ennek az esélye kevés lesz, és elszáll, hogy egy értelmes reformpolitikát folytassunk Magyarországon". Leszögezte, hogy az SZDSZ csak a reformpolitika mellé tud odaállni.
    
Kérdésre válaszolva azt mondta, nem tudják, hogy az MSZP-kongresszuson elfogadnak-e valamilyen programot vagy határozatot, s azt sem, hogy a szocialisták milyen irányba akarnak továbbmenni.
    
Szintén kérdésre felelve elmondta, hogy a pártok közötti tárgyalásoknak a jelöltek egyeztetéséről kell szólnia. A pártelnök szerint az előre hozott választások nincsenek napirenden. Utóbbi téma kapcsán megjegyezte, hogy ha nem tudják megoldani a válságot, akkor viszont minden más kérdést fel kell vetni.
    
Arra a kérdésre, hogy Bokros Lajos jelöltségét támogatnák-e, annyit mondott, hogy a volt pénzügyminisztert tiszteletreméltó közgazdásznak tartja, akivel jó viszonyban vannak, de az MSZP-vel le fognak ülni tárgyalni az ügyben.
    
Az MTI kérdésére elismerte, hogy a kongresszus előtt Gyurcsány Ferenc telefonon megkereste. Közölte, hogy a miniszterelnök nem kért tőle támogatást az MSZP esetleges jelöltjéhez vagy egy újabb koalíciókötéshez, csak a szándékairól tájékoztatta, és "én ezt a szándékot helyeseltem" - mondta Fodor Gábor.
    
A sajtótájékoztatón szintén részt vevő Szent-Iványi István, az országos tanács elnöke elnöke bejelentette, hogy a testület délelőtti ülésén politikai vitát folytatott, amelynek keretében felhatalmazták az elnököt és az ügyvivőket, hogy tegyék meg a szükséges lépéseket a kialakult helyzet kapcsán.
    
Elmondta azt is, hogy az antirasszista világnap jegyében határozatot fogadtak el, amely felszólítja a rendőrséget és az ügyészséget, hogy a meglévő jogszabályok alapján indítsanak eljárásokat a kirekesztő, a gyűlöletkeltő és az uszító megnyilvánulások ellen.

Hozzátette, véleménye szerint alkotmánymódosításra nincs szükség ezen a téren. A demokratikus politikai erőknek együttesen kell elszigetelniük a szélsőségeseket - jelentette ki. 
    
Az országos tanács megvitatta az SZDSZ romastratégiáját is - tájékoztatott Szent-Iványi István.

14:22

Gyurcsány stabil marad azzal, ha lelép

A konstruktív bizalmatlansági indítvány adja meg leginkább a lehetőséget arra, hogy a köztársasági elnököt "kikapcsolják" a kormányváltási folyamatból, s arra, hogy az Országgyűlés feloszlatását elkerüljék - írta gyorselemzésében a Political Capital szombaton.

A intézet szerint a jelenlegi helyzetben a legnagyobb esélye a volt koalíciós partner SZDSZ-szel való megegyezésnek van. Az elmúlt hónapok stratégiai bizonytalanságai után az SZDSZ lehetőséget kap a koalícióba való visszatérésre - tette hozzá az elemzés.

A Political Capital szerint Gyurcsány Ferenc pártelnöki pozíciójának stabilitását a miniszterelnöki posztról való lemondás biztosítja. Tervezett folyamatról van szó, Gyurcsány a kormányból való távozásával kerülheti el, hogy a pártelnöki poszton kihívóval kelljen szembenéznie, és így mind a pártban, mind a kormányzásban veszítsen szerepéből.

A miniszterelnöki posztról való lemondás felvetése erősítheti Gyurcsány Ferenc pozícióit az MSZP-ben. A pártelnökség megtartásán túl szó van még arról is, hogy mekkora szerepe marad a kormányzás további irányának meghatározásában - olvasható a gyorselemzésben.

Ha a konstruktív bizalmatlansági indítvány elbukik, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök maradhat. Ekkor azonban ugyanazok a személyi, parlamenti többséget illető, szakpolitikai és gazdasági konfliktusok jelentkeznek, amelyek az elmúlt hónapokban is végletesen beszűkítették a kormány mozgásterét - mutat rá a kutatóintézet.

A konstruktív bizalmatlansági indítvány lebonyolításának, az új kormány felállításának legfontosabb kérdése nem annyira a leendő miniszterelnök személye, hanem az a program, amely mögött többség jöhet létre az Országgyűlésben - olvasható az elemzésben.

Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását