Gyurcsány lemond! - a kongresszus eseményei percről-percre
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök kész lemondani. Két hét múlva jöhet az utód. Befejezte mai munkáját a kongresszus, összeállt az új elnökség.
2009. március 21. szombat 09:53 - HírExtra
13:54
Karsai szerint Gráf és Kiss is befutó lehet
Tisztességes, de egy évet késő bejelentésnek tartja
Karsai József Gyurcsány Ferenc visszalépést a miniszterelnökségtől. Az MSZP országgyűlési képviselője az MTI-nek a szombati kongresszuson azt mondta: párton belül Gráf József vagy Kiss Péter jöhet szóba miniszterelnök-jelöltként.
Önkritikus, tisztességes, de egy évet csúszó bejelentés volt Gyurcsány Ferencé - mondta Karsai József. Magyarázatként hozzáfűzte: a miniszterelnökcsere időpontja túl közel esik az uniós és a 2010-es választáshoz.
Ha egy évvel korábban történik meg a váltás, akkor még bíztam volna abban, hogy lesz még Magyarországon szociáldemokrácia - fogalmazott a képviselő. Hozzátette: másfél éve szorgalmazta a változást, sokat megrótták, megtámadtak érte, "de igaza lett".
Karsai József szerint az MSZP-s politikusok közül olyan kellene miniszterelnöknek, aki nem széthúzó, nem megosztó, hanem integráló személy.
"Egyetlen ilyen ember van, ez pedig Gráf József agrárminiszter" - mondta a szocialista politikus. Arra a felvetésre, hogy Gráf József nem indult az elnökségi tagságáért sem, azt válaszolta, nem véletlenül akart visszavonulni, azt mondta, ezt így nem csinálja tovább, ezért is van nagy tekintélye a párton belül.
Karsai József szerint a szocialista politikusok közül Kiss Péter kancelláriaminiszter is szóba jöhet még kormányfőjelöltként. Mint mondta, az a kérdés, hogy melyikük tud még öt, tíz, tizenöt jelenleg ellenzéki, vagy független képviselőt maga mellé állítani a megválasztáshoz.
Hozzátette: elképzelhető, hogy az MSZP egy kívülről jövő miniszterelnök-jelöltet is elfogad, de azt nem szeretné, ha "újból az SZDSZ diktálná a feltételeket".
(MTI)
13:36
Az MDF azonnal helyezkedik
Egyeztetést kezdeményez hétfőre az MDF a parlament ellenzéki pártjaival egy közös miniszterelnök-jelöltről - hangsúlyozta
Dávid Ibolya, az MDF elnöke szombaton az MTI-nek eljuttatott közleményében.
Az MDF a miniszterelnök beszédének meghallgatását követően hétfőre egyeztetést kezdeményez a parlament ellenzéki pártjaival annak érdekében, hogy mielőbb közös megegyezés születhessen a többség által közösen jelölt, a parlamenti többség bizalmát élvező miniszterelnök személyéről - írta Dávid Ibolya.
"A Magyar Demokrata Fórum szerint most az ellenzéki többség kezében van az ország sorsa: a három ellenzéki párt közös megegyezésén múlik, hogy egy valóban alkalmas, válságkezelő miniszterelnök kerüljön Gyurcsány Ferenc helyére" - tette hozzá.
Gyurcsány Ferenc szombati bejelentése is bebizonyította, hogy a kisebbségi kormányt vezető miniszterelnök valóban eszköztelen a válság kezelésében és az ország vezetésében - húzta alá a pártelnök.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök új kormány alakítását javasolta új kormányfő vezetésével szombaton az MSZP tisztújító kongresszusán. Ezt megelőzően a kormányfő az MTI információi szerint az MSZP elnökségének arról beszélt, hogy bizalmatlansági indítványt kezdeményez maga ellen az Országgyűlésben. Az MTI úgy tudja, hogy a miniszterelnök azzal indokolta döntését, hogy így az MSZP a többi párttal egyeztetve találhat majd egy külső személyt a hatékony válságkezeléshez.
(MTI)
13:34
Dávid Obolya megbokrosodik
A Magyar Demokrata Fórum a kormány kisebbségbe szorulása óta mondja, hogy a többség, így a változtatás lehetősége is az ellenzéki pártok oldalán van. Gyurcsány Ferenc mai bejelentése is ezt támasztja alá: bebizonyosodott, hogy a kisebbségi kormányt vezető miniszterelnök valóban eszköztelen a válság kezelésében és az ország vezetésében.
A Magyar Demokrata Fórum szerint most az ellenzéki többség kezében van az ország sorsa: a három ellenzéki párt közös megegyezésén múlik, hogy egy valóban alkalmas, válságkezelő miniszterelnök kerüljön Gyurcsány Ferenc helyére.
Az MDF ezért a miniszterelnök beszédének meghallgatását követően hétfőre egyeztetést kezdeményez a parlament ellenzéki pártjaival annak érdekében, hogy mielőbb közös megegyezés születhessen a többség által közösen jelölt, a parlamenti többség bizalmát élvező miniszterelnök személyéről.
Dávid Ibolya, az MDF elnöke
(MTI-OS)