Exkluzív interjú az izraeli nagykövet asszonnyal
A HírExtra riportere Aliza Bin-Nounnal, Izrael Állam budapesti nagykövetével beszélgetett az ENSZ rasszizmus ellenes konferenciájának bojkottjáról, az új amerikai vezetésről, Gázáról és a magyar-izraeli barátságról.
2009. március 25. szerda 19:49 - Tatai Gábor
Hogyan látja a Tatárszentgyörgy utáni magyar helyzetet a konferencia címének szempontjából? A világsajtó szerint a támadás a szélsőjobboldali hangok riasztó mérvű növekedésének volt a következménye és az egész ország a rasszizmus zsákutcájába tévedt. Adódhat egy ezzel kapcsolatos magyar aggodalom, hogy ha egy rasszizmus elleni ENSZ konferenciából kimaradunk, csak még mélyebbre ássuk magunkat a média szemében…
Nézze, az összes országnak bojkottálnia kellene egy rasszista-antiszemita politikai konferenciát. Izrael a különböző országokat együttesen próbálja elérni a jelen felhívással, köztük Magyarországot is, mely nemcsak a nemzetközi közösség része, de az EU tagja is.
A körülmények, vagy az aktuális események szempontjából a bojkott a magyar kormány számára különösen jó lehetőség lenne arra, hogy elhatárolódjon egy gyűlöletre vagy diszkriminációra bátorító konferenciától, amiként ezek az eszmék a magyar kormány eszmeiségével ellenkezők is. Minden nemzetnek állásfoglalást kell hoznia az ilyen elfogadhatatlan eseményekkel szemben.
Magyarország volt a cionizmus jászlaja: a zsidó állam grandiózus álmának atyja, Herzl Tivadar Budapesten született. A zsidó nemzettudat újbóli ébredezésének az Osztrák-Magyar Monarchia szolgált háttérül. A második világháború során hatszáz ezer magyar zsidót deportáltak a náci haláltáborokban. Mit gondol, lehet-e mindez számunkra megint csak egyfajta elkötelezettség a bojkott ügye mellett?
Ez eszünkbe sem jutott, én ennyire messzire azért nem mentem. Herzl a zsidó állam prófétája volt, valóban itt született, munkáságának egy része is az országhoz köthető. De legfőképpen mint cionista cselekedett és nem mint magyar. A jelenkori Magyarország és Herzl cionizmusa között párhuzamot keresni, azt hiszem nem lehetséges.
Borzasztó dolgok történtek a második világháború alatt Európában, beleértve a hatszáz ezer magyar zsidó meggyilkolását is. Természetesen ez bizonyos felelősséggel jár a zsidóság felé napjainkban is. De nem csupán e tények miatt, hiszen a diszkrimináció és a kiközösítés alapvető kérdés az egész világ számára. Az antiszemitizmus sem csak a második világháború óta problematikus, hiszen létezett már azelőtt is. Egy ország, amely hisz a demokratikus és alapvető emberi értékekben egyszerűen nem vehet részt egy olyan találkozón, melynek törekvése ezekkel az eszmékkel összeegyeztethetetlen.
Egy a Jerusalem Post-ban megjelent vélemény szerint, Obama részvétele a Durban II-n pontosan Bush ígéretének mondana ellent, mely szerint Amerika - Izraellel és Kanadával - együtt bojkottálja a találkozót. Létezik, hogy a demokrata elnök döntése a többi országét is meghatározza?
Nem született még amerikai határozat sem a bojkott mellett, sem az ellen. Nem arról van szó, hogy Bush valami konkrétat mondott, aztán Obamával hirtelen minden a fejetetejére állt. Éppen az történt, hogy két hete bejelentették, hogy amennyiben a szöveg nem változik, bojkottálni fogják az eseményt.
A 2001-es konferencia csupán három nappal előzte meg a New York-i ikertornyok elleni támadást, ami akkor teljesen kiszorította az első durbáni konferencia utólagos tárgyalását a médiából…
A konferenciának világszerte erős visszhangja volt, már szeptember 11. előtt is. Mármint a világsajtóban, a helyiekben nem feltétlenül. A Durban I-et nagy érdeklődés kísérte, és ha visszamegyünk azokba az időkbe, láthatjuk mennyire élő téma volt ez a média napirendjén. Mindemellett a 9/11 olyan súlyos esemény, melyhez hasonlóra még nem volt példa, nyilván való, hogy ez volt domináns a sajtóban is.