Dávid Ibolya: szívesen látnám Bokros Lajost miniszterelnök-jelöltként
Dávid Ibolyával - többek közt - Bokros Lajos jövőbeni szerepéről, a költségvetésről, az MDF esetleges jövőbeni partnereiről és saját mentelmi ügyéről beszélgettünk.
2009. szeptember 28. hétfő 12:39 - Pénzes Dávid
Hogyan áll az ön mentelmi jogának felfüggesztése? Döntött már a Mentelmi Bizottság?
A mentelmi bizottság visszakérdezett az ügyészségnek és most várja a választ. A bizottságnak javaslattevő szerepe van, hogy kéri-e a képviselő mentelmi jogának felfüggesztését vagy nem. A döntést a Parlament hozza meg.
Balsai István a Mentelmi Bizottság alelnöke az ön mentelmi ügyéről lapunknak azt mondta: „lehetetlen helyzet, hogy egy gyanúsított előre betekintést kapjon azokba a dokumentumokba, amik a legfőbb ügyésznek a gyanúra adták az okot.”
A bizottságot meg kell győzni arról, hogy alapos-e a gyanú. A gyanú megfogalmazása kevés, több kell, az alapos gyanú kell. Esetemben a megalapozottsághoz hiányosak voltak a dokumentumok. Például nem lehetett tudni, hogy a kényszerítés esetében ki a feljelentő, és annak melyek a lényeges elemei. Ezt pótolni szükséges ahhoz, hogy a bizottság nyugodt lelkiismerettel tudjon javaslatot tenni.
De azt nem furcsálhatják az állampolgárok, hogy a képviselő hozzájuthat a saját ügyében olyan dokumentumokhoz, amikhez ők nem?
A mentelmi bizottságban én nem fogok szavazni a saját ügyemről, természetesen. A mentelmi eljárás az Alkotmányban biztosított joga minden képviselőnek.
Ön éppen azok közé tartozik, akik szeretnék ezt az eljárást megváltoztatni.
Húsz éve dolgozom azon, hogy a mentelmi jog sokkal korlátozottabb legyen, ne legyen határtalan. Akár még a politikusok közötti adok-kapokban se lehessen bármit mondani következmények nélkül. A mai magyarországi közbeszéd durva stílusa erősen összefügg azzal, hogy a politikusok hogyan viselkednek. De, az vitán felüli, hogy koncepciós eljárástól a mentelmi jog jogosultjait (bírák, ügyészek, ombudsmanok, képviselők) meg kell védeni.
Miről szól a valódi lehallgatási ügy?
Meg kell hallgatni azt a CD-t, aminek egyébként a valódiságát senki nem vitatta. Ez arról szólt, hogy egy üzletember, akinek korábban a Fidesz vezérkarával komoly kapcsolata volt, miként ad megbízást egy vagyonvédelmi cégnek (UD Zrt. – a szerk.), hogy terhelő adatokat gyűjtsön rám. Ezután a vagyonvédelmi cég vezetője tájékoztatja erről a megbízásról Csányi Sándor OTP-vezért. Hogy miért őt, máig nem tudjuk.
Elmondja azt is, hogy mindez azt a célt szolgálja, hogy az MDF elnökválasztása kapcsán, mást (Almássy Kornélt – a szerk.) kellene támogatni, és elmondja azt is, hogy ezt a háttérből „Stumpf Istvánék pénzelik”. Ezek után érdekes módon sem Stumpf István, sem Almássy Kornél nem az UD Zrt. vezetőjét perli, amiért esetleg nem igaz az állítása és őket mélyen lejáratja.