Dávid Ibolya: szívesen látnám Bokros Lajost miniszterelnök-jelöltként
Dávid Ibolyával - többek közt - Bokros Lajos jövőbeni szerepéről, a költségvetésről, az MDF esetleges jövőbeni partnereiről és saját mentelmi ügyéről beszélgettünk.
2009. szeptember 28. hétfő 12:39 - Pénzes Dávid
Ha úgy alakulnak a választás után a Parlamenti viszonyok, hajlandó lenne az MDF a Fidesszel koalíciót kötni?
Az MDF hajlandó az együttműködését adni minden olyan megoldáshoz, amely a valós polgári Magyarország kiépítéséhez szükséges. Az elmúlt években is folyamatosan nyitottak voltunk a korrekt partneri együttműködésre. Nemrégiben a szélsőségesek elleni együttműködésre tettem javaslatot a Fidesz elnökének. Az ügyeskedéshez, az olvasztótégelyhez azonban nem adtuk a nevünket - ezért elég drága árat is fizettünk. A tisztességes összedolgozásra azonban nyitottak vagyunk.
Nemrégiben Pálinkás József, az Akadémia elnöke mondta el véleményét a HírExtrának a közállapotokról. Ön szerint az új Parlament hozhat ebben megújulást?
Az biztos, hogy az nem megengedhető, hogy a parlamenti pártok nem beszélnek, nem tárgyalnak egymással – bármely oldalon is álljanak. Nem lehet, hogy a mindenkori ellenzék úgy érezze, az a hivatása, hogy folyamatosan húzza a kéziféket, ha lehet jó hangosan. A választópolgárok megtehetik, hogy nem beszélnek egymással, a képviselőik nem. Sajnos ez nincs ma így. Ezt a magatartásunkat a polgárok egy része úgy értékelik, hogy aki nem áll be a gyűlölködésbe, a „piranha-háborúba”, aki nem gyalulja le a másikat teljesen - az ellenük van. Szörnyű a gondolat újjászületése, aki nincs velünk, az ellenünk van. Úgy tűnik ez a viselkedés tette tönkre az országot.
Én nem ezt az utat látom járhatónak sem az országnak, sem a pártomnak, sem magamnak. A szóértésnek és a kompromisszumkeresésnek az emberi társadalomban nincs alternatívája.
Ön részt vett az Orbán-kormányban, szoros munkakapcsolatban volt a jelenlegi Fidesz elnökkel. Ön szerint, ha Orbán Viktor lesz a következő miniszterelnök, képes lesz megbirkózni azzal a nehéz helyzettel, amit örököl?
Senki nem tévedhetetlen, és mindenki korrekcióra szorul. A 20. századi történelem megtanított minket arra, hogy ha egy politikai erő mehetett, mint kés a vajban, akkor annak világégés lett a vége. A polgári demokráciáknak éppen ezért fontos tétele a koalíciós kormányzás. De ez is csak akkor működik, ha van korrekt együttműködésre, kompromisszumra való képesség a felekben, s nem kizárólagosságra törekvés húzódik meg minden lépés mögött.