Judit, egy érdi mikrovállakozás tulajdonosa, aki 28 évvel ezelőtt alapította családi cégét a férjével, azóta is ajándék-, és reklámtárgyakkal foglalkozik: tollakat, jegyzetfüzeteket, pendriveokat értékesítenek. Illetve értékesítenének, ha nem kerültek volna a csőd szélére.
„Mindannyian fizetés nélküliek vagyunk már két hónapja. Nem tudjuk, hogy mire készüljünk. Munkabérrel még valahogy családon belül megoldjuk, de ez nem megy sokáig. Ebben a szférába nagyon sokan vannak olyanok, akiknek esetleg 2-3 hónapra van kitartása, aztán kész” – mondta az ATV Híradónak a kilátásaikról Egri Valérné.
A KSH legfrissebb adatai szerint tavaly 1 millió 945 ezer gazdasági szervezet működött Magyarországon. Ebből az 1-9 dolgozót foglalkoztató mikrovállakozások száma 500,000 körül mozog. A járvány miatt azonban sok cég tönkrement.
A Via Credit éves beszámolókon alapuló felmérést készített, több mint 165 ezer mikrovállakozást vizsgáltak. „Az volt a megállapításunk, hogy a vállalkozások mintegy harmada, nem rendelkezik 3 havi tartaléknál több pénzzel” - mondta Papadimitropulosz Alex, a Via Credit Pályázati Tanácsadó ügyvezető igazgatója.
Ez azt jelenti, hogy mintegy 171 ezer mikrovállalkozásnak kevesebb, mint egy millió forint van a számláján. A felmérésből az is kiderül, hogy főleg az autószervizek, a családi panziók, az ingatlan ügynökök, és a nem élelmiszer jellegű kereskedők vannak komoly bajban.
Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke szerint a legnagyobb probléma az, hogy a mikrovállalkozások sok esetben nem tudják külön kezelni a családi és a vállalkozási vagyont. „Ugyanazt az autót használja magán célra, mint vállalkozási célra, a lakásába van bejegyezve, ami egyébként a lakóhelye, miközben a vállalkozásának a fő helye, és ez a vagyon összemosodás teremt egy átláthatatlan helyzetet.”
Parragh azt is elmondta, a mikorovállalkozások is megkaphatják a munkahelymegőrző támogatást. Ezen felül több hitel is a rendelkezésükre áll, mint például az NKP Hajrá vagy a K+F támogatás.