Új építés esetén nyilvánvaló, hogy vízszigetelésre van szükség, de egy meglévő ház esetében vajon honnan tudhatod, hogy kell-e utólag beépíteni, egyáltalán lehetséges-e? Laikusként nincs egyszerű dolgod, főleg, ha még azzal sem vagy tisztában, milyen típusú vízszigetelésre van szükséged, melyik mire alkalmas, hova építhető be. Ebben a cikkben ezekről lesz szó, tarts velünk!
Mi a vízszigetelés szerepe?
A megfelelő típusú és célszerűen elhelyezett vízszigetelés védelmet nyújt az épületnek a vízzel és a nedvességgel szemben, ezért minden olyan helyen el kell helyezni, ahol ennek veszélye fennáll.
Szerezd be a különféle vízszigeteléseket a MesterekFutára webshopból, és vásárold meg hozzájuk a kiegészítő anyagokat is! A nedvesség több irányból jelenthet veszélyt az otthonokra, egyrészt csapadék, másrészt talajnedvesség és talajvíz formájában, harmadrészt a használat során is víz juthat falakra, a padlóra is.
Az épületek tervezett élettartama több évtized, így az építésnél előre kell gondolkodni, amikor a hő-, a hang- és a víz elleni védelemről gondoskodunk, ráadásul egyszerűbb és könnyebb ezt megoldani az építkezés során.
Persze abban az esetben, ha ez kimaradt vagy tönkrement, az állagmegóvás érdekében utólag is elkészíthető, ugyanis a nedvesség nemcsak esztétikai, egészségügyi problémákat okozhat, hanem a falazat meggyengülését, és akár az épület összeomlását is.
Védelem a csapadék ellen
Az eső és a hó nem kizárólag a tetőt veszélyezteti, hanem a homlokzatokat is, illetve a felcsapó eső a lábazatra is kockázatot jelent. A lapostetők jobban ki vannak téve a víz károsító hatásának, ezért ezeknél a vízszigetelés kiemelt fontosságú.
A talajból felszivárgó nedvesség a pincefalat, a lábazatot, a talajon fekvő padlót és az alapot is veszélyezteti, így vízszigetelésre ezen épületszerkezeteknél is szükség van minden esetben, de különösen, ha magas a talajvíz szintje.
A vízszigetelés hiánya a falak beázását, nyirkosodását, penészedését, a szerkezet megrogyását, meggyengülését, sóvirágzást, a burkolat károsodását, a vakolat és a festék felpúposodását, lepergését okozhatja, így utólagos elvégzése költséges lehet.
Milyet válassz?
A nedvesség elleni szigetelés szükséges típusa elsősorban az épületszerkezet függvénye, de meghatározó, hogy milyen szintű nedvességnek lesz kitéve a felület, illetve milyen anyag kerül rá.
Alkalmazhatunk lemezes, kenhető és injektáló anyagokat is. A leggyakoribb típus a bitumenlemezes vízszigetelés, amelyet lapostetőknél használnak, de léteznek betonitos, műanyag-, acél- , valamint vízszigetelő és feszültségmentesítő lemezek.
A kenhető anyagok egyszerűbben felvihetők, ezen belül megkülönböztetünk diszperziós és cementkötésű, bitumenes, poliuretán vízszigeteléseket, de ide sorolható a vízszigetelő csemperagasztó is.