A mai választás krónikája pillanatról pillanatra
Reggel hat órakor megkezdődött a voksolás az ország mintegy 11 ezer szavazókörében, valamint a külképviseleteken; este hét óráig 8 millió 73 ezer magyar és mintegy 5.600 uniós választópolgárt várnak az urnákhoz.
2009. június 7. vasárnap 19:00 - HírExtra
16.30. Lenvai reméli, hogy az emberek kitartanak a baloldaliság mellett
Lendvai Ildikó, az MSZP elnöke irreálisnak tartja, hogy az öt évvel ezelőttihez hasonló európai parlamenti (EP) választási eredményt érjen el pártja. A politikus vasárnap délután újságíróknak azt mondta, a számoknál fontosabb lesz az, hogy mégis van egy jó csomó ember, aki kitart a baloldalisága mellett.
Látjuk, hol tartanak a közvélemény-kutatások, és épp ezért nem gondolom, hogy olyan szinten áll a támogatottságunk, mint az előző uniós választáskor - közölte a kormánypárti politikus, miután leadta szavazatát az V. kerületi Eötvös József Gimnáziumban. Az MSZP 2004-ben kilenc képviselőt küldött az EP-be.
Utalt arra, hogy a 2004-es voksolást megelőzően a kormánynak száznapos programjai voltak, bevezette a 13. havi nyugdíjat és egy jelentős életszínvonal emelkedés történt.
"Irreálisnak tartom, nyilván szeretném, hogy ugyanazt a támogatottságot érjük el" - fogalmazott, hozzátéve: az MSZP támogatottsága nyilván kevesebb most, amikor nincs pénz a 13. havi nyugdíjra, mint nem sokkal azután, hogy bevezették azt.
Lendvai Ildikó szerint, ami talán a számoknál is fontosabb lesz, hogy mégis van egy jó csomó ember, aki kitart a baloldalisága mellett, és aki pontosan tudja, hogy "a nehézségeken átesve ennek az országnak szintén van, lesz, kell, hogy legyen erős baloldala".
A választási részvételről szólva a pártelnök közölte, meglepi, hogy akkor a részvétel, mint az előző EP-választáson, mivel azt hitte, magasabb lesz, mert a Fidesz ezt a kampányt úgy igyekezett feltüntetni, mintha máris kormányváltásról lehetne szó.
A részvétel nem a parlamenti választások, és nem egy nagyon erős indulati töltéssel rendelkező periódus részvételi arányait mutatja - vélekedett.
Lendvai Ildikó elmondta ugyanakkor, hogy az lenne jó, ha indulatok nélkül is minél több szavazó venne részt minden európai parlamenti választáson.
"Ha még jobban megtanulnánk és megértenénk, hogy Brüsszel és Budapest nagyon közel vannak egymáshoz, és ami Brüsszelben dől el, az itt Budapesten, Nyíregyházán, Sopronban, egész Magyarországon érezhető" - fogalmazott.
15.50. Dávid Ibolya nem számol az SZDSZ bejutásával
Egy forgatókönyvem van, abban az MDF, az MSZP, a Fidesz és a Jobbik szerepel - mondta az MTI-nek Dávid Ibolya, az MDF elnöke, miután vasárnap nem sokkal három óra után leadta szavazatát Tamásiban, a 3. számú szavazókörben.
A pártelnök férjével együtt érkezett a Vályi Péter Szakképző Iskolában kialakított szavazóhelyiségbe.Dávid Ibolya nem vállalkozott esélylatolgatásra arra a kérdésre, hogy a választási részvétel ismeretében milyen eredményre számít.
Arra sem kívánt válaszolni, hogy milyen következménye lehet a pártra, illetve az ő szerepére annak, ha az MDF nem érné el az ötszázalékos küszöböt az európai parlamenti választáson.
„Egy forgatókönyvem van, abban az MDF, az MSZP, a Fidesz és a Jobbik szerepel, a mi felméréseink ezt mutatták az elmúlt néhány napban" - jelentette ki.Ugyanakkor felháborodásának adott hangot amiatt, hogy nincs olyan megye az országban, ahol ne lett volna kampánycsendsértés.
„Ez egy következmény nélküli ország, ahol a törvénysértésekre lehet majd azt válaszolni, hogy "oszt jónapot" - fogalmazott. Hozzátette: eközben akik betartják a törvényeket, hátrányba kerülnek egy ilyen véghajrában, amikor nagyon kevesen mennek el szavazni, és nagy a választás tétje.
Kifejtette: a zéró tolerancia szerint a legszigorúbb következményekkel kellene járnia annak, ha egy olyan közéleti ember jogszabályt sért, aki éppen a jogalkotásban akar részt venni.
15.35. Több, mint 24 százalékos a részvételi arány
A választásra jogosultak 24,09 százaléka, 1.935.415 ember járult az urnákhoz a vasárnapi európai parlamenti választáson 15 óráig az Országos Választási Iroda (OVI) adatai szerint.
A szavazók arról döntenek, hogy a listát állító nyolc párt közül melyek küldhetnek összesen 22 jelöltet az Európai Unió 736 tagú testületébe, az Európai Parlamentbe.
A részvételi arány 15 órakor Pest megyében volt a legmagasabb, 25,47 százalék, ami 239.431 szavazót jelent. A legalacsonyabb részvételi arány Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében volt, 20,69 százalék, ebben a megyében 91.675-en voksoltak.
A fővárosban a szavazók 30,44 százaléka, 410.689 választópolgár adta le szavazatát 15 óráig.
A 2004-es EU parlamenti választáson 25,50 százalék, a 2003-as EU-népszavazáson 27,94 százalék szavazott 15 óráig. A 2004-es, a határon túli magyarok kedvezményes honosítása és a kórházak privatizációja ügyében kiírt országos népszavazáson a szavazásra jogosultak 24,73 százaléka voksolt 15 óráig.
A 2008-as országos ügydöntő népszavazáson 35,71 százalék volt a részvételi arány 15 óráig. Az 1997-es NATO-népszavazáson a választók 36,00 százaléka jelent meg 15 óráig.
Az OVI a nap folyamán kétóránként közöl összesítést a részvételi arányokról. A következő adatok 17 óra után lesznek elérhetőek az OVI honlapján.