A mai választás krónikája pillanatról pillanatra
Reggel hat órakor megkezdődött a voksolás az ország mintegy 11 ezer szavazókörében, valamint a külképviseleteken; este hét óráig 8 millió 73 ezer magyar és mintegy 5.600 uniós választópolgárt várnak az urnákhoz.
2009. június 7. vasárnap 19:00 - HírExtra
14.45. Orbán elégedett lenne a voksopk felének megszerzésével
Több legyen vagy legalább annyi, mint legutóbb volt - mondta Orbán Viktor vasárnap kora délután arra az újságírói kérdésre, hogy milyen részvételi arányokra számít az EP-választásokon. A Fidesz elnöke elégedett lenne, ha a leadott voksok felét megszereznék.
A Fidesz vezetője miután felesége és legnagyobbik lánya társaságában leadta szavazatát a fővárosban, újságíróknak azt mondta, hogy a magyar demokrácia nem "ősöreg demokrácia". A második EP-választáson, az a fontos, hogy "egy kicsit mindig erősödjünk", az emberek egy kicsit mindig közelebb érezzék magukhoz azokat a fontos kérdéseket, amelyekről döntenek.
Harmincnyolc százalék feletti részvételnél már minden ok megvan arra, hogy elégedettek legyünk - közölte.
Arra a kérdésre, hogy hány fideszes képviselőre számít, úgy válaszolt, ha a leadott voksok felét megkapják, "az maga a csoda".
Kifejtette: a modern demokráciákban szinte példa nélküli, alig van egy-két kivétel, hogy egy politikai erő akkora közbizalmat élvezzen, hogy a leadott voksok felét meg tudja szerezni. Ha ez nekünk sikerül, már elégedettek vagyunk - mondta.
Örülnék, ha vasárnap este felhívhatnám az Európai Néppárt elnökét, és azt mondhatnám, hogy új európai csúcstartó van, és mi magyarok vagyunk azok - mondta a Fidesz elnöke, aki a szavazás előtt váltott néhány szót egy szintén voksolni érkező apácával, Anna nővérrel, és több fogyatékkal élő, fiatal gondozottjával is.
14.30. Fodor Gábor Gyöngyösön szavazott
Az SZDSZ egy mandátum megszerzésére számít a vasárnapi európai parlamenti (EP) választásokon - mondta az MTI érdeklődésére Fodor Gábor, a párt elnöke, miután Gyöngyösön, állandó lakóhelyén leadta a voksát.
A liberális politikust az Arany János általános iskolában kialakított szavazóhelyiségbe elkísérte 13 éves fia is.Az SZDSZ elnöke úgy vélekedett, hogy Szent-Iványi István személyében a párt listavezetője ott lesz az Európai Parlamentben. Arra a kérdésre, milyen hatást gyakorolna a pártra, ha nem jutna EP-mandátumhoz, Fodor Gábor úgy nyilatkozott: nem kalkulál ezzel a lehetőséggel, a legutolsó pillanatig csak azzal foglalkozik, hogy sikerül a mandátumszerzés. Abban a nem várt esetben, ha mégsem vennék az akadályt, leülnek és elgondolkodnak - közölte.
Fodor Gábor hangsúlyozta, hogy az EP-választás azért fontos, mert az Európai Parlamentben Magyarországra is hatást gyakorló döntések születnek.
Ennek kapcsán úgy vélekedett: miközben Magyarország az Európai Unió, a világ egyik leggazdagabb és legbefolyásosabb közösségének a tagja, máig nem tanulta meg, miként éljen ezzel a lehetőséggel. Ezt a bezárkózást mutatja, hogy a Fidesz mellett csupán az SZDSZ rendelkezik európai programmal - tette hozzá.
14.20. Vona magas részvételre számít
A vasárnapi európai parlamenti (EP) választás belépőjegy a Jobbik számára az Országgyűlésbe - mondta Vona Gábor, a párt elnöke arra a kérdésre, hogy mit jelentene a Jobbiknak, ha képviselőt vagy képviselőket delegálhatnának az EP-be. Vona Gábor azután nyilatkozott hogy 13 óra után leadta szavazatát Budapest III. kerületében, a Váradi utcai Budai Nagy László Általános Iskolában.
A politikus a részvétellel kapcsolatban kifejtette: már a választás előtt is azt mondta - "a korábbi pesszimista hangokkal ellentétben" -, hogy magasabb részvételre számít, mint öt évvel ezelőtt, vagy legalábbis egy hasonló eredményre, és - mint fogalmazott - egyelőre úgy tűnik, hogy az eddigi adatok őt igazolják.
Közölte: 35 százalék feletti eredményre számít, ám, hogy ez lesz-e esetleg 40 százalék feletti, arról nem akart jóslatokba bocsátkozni.
Amennyiben a Jobbik képviselőt vagy képviselőket juttat be az EP-be, annak egyértelműen lesz egy külpolitikai következménye: "Végre a Jobbik megmutathatja magát az EP-ben, és úgy érezzük, hogy végre lesz a magyar nemzetnek hiteles képviselete Brüsszelben" - vélekedett Vona Gábor.
Hozzátette ugyanakkor, hogy ennél is fontosabb a belpolitikai következmény, a Jobbik számára ugyanis ez az EP-választás belépőjegy az Országgyűlésbe. Megfogalmazása szerint azzal a forgatókönyvvel, miszerint a Jobbik nem jut be az Európai Parlamentbe, nem kíván foglalkozni.
13.30. Húsz százalék felé közelít a részvételi arány
A választásra jogosultak 19,4 százaléka, 1.558.016 ember járult az urnákhoz a vasárnapi európai parlamenti választáson 13 óráig az Országos Választási Iroda (OVI) adatai szerint.
A szavazók arról döntenek, hogy a listát állító nyolc párt közül melyek küldhetnek összesen 22 jelöltet az Európai Unió 736 tagú testületébe, az Európai Parlamentbe.
A részvételi arány 13 órakor Pest megyében volt a legmagasabb, 20,92 százalék, ami 196.565 szavazót jelent. A legalacsonyabb részvételi arány Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében volt, 15,53 százalék, ebben a megyében 68.832-en voksoltak.A fővárosban a szavazók 25 százaléka, 337.114 választópolgár adta le szavazatát 13 óráig.
A 2004-es EU parlamenti választáson 19,90 százalék, a 2003-as EU-népszavazáson 22,57 százalék szavazott 13 óráig. A 2004-es, a határon túli magyarok kedvezményes honosítása és a kórházak privatizációja ügyében kiírt országos népszavazáson a szavazásra jogosultak 18,57 százaléka voksolt 13 óráig. A 2008-as országos ügydöntő népszavazáson 26,92 százalék volt a részvételi arány 13 óráig.
Az OVI a nap folyamán kétóránként közöl összesítést a részvételi arányokról. A következő adatok 15 óra után lesznek elérhetőek az OVI honlapján.