A mai választás krónikája pillanatról pillanatra
Reggel hat órakor megkezdődött a voksolás az ország mintegy 11 ezer szavazókörében, valamint a külképviseleteken; este hét óráig 8 millió 73 ezer magyar és mintegy 5.600 uniós választópolgárt várnak az urnákhoz.
2009. június 7. vasárnap 19:00 - HírExtra
6.40. Mindenhol rendben indult a szavazás
Valamennyi szavazókör rendben megnyílt, rendkívüli eseményről nem érkezett jelentés - közölte vasárnap reggel 6 óra 30 perckor az Országos Választási Iroda vezetője.
Mind a csaknem 11 ezer szavazókör rendben megkezdte a munkáját, így az első választópolgárok mindenhol leadhatták szavazatukat - mondta Rytkó Emília.
A szavazókörök zárásáig, este 7 óráig csaknem 8 millió 80 ezer választópolgárt várnak az urnákhoz: a 8 millió 73 ezer magyar választópolgár mellett az EU-tagállamok 5.580, Magyarországon lakóhellyel rendelkező polgára is voksolhat.
A szombaton megkezdődött kampánycsend a szavazókörök bezárásáig, vasárnap este hét óráig tart.
A választók a szavazatszámláló bizottságoktól veszik át a szavazólapokat, egy szavazólap 20,3 centiméter magas és éppen fél méter hosszú. A szavazólapon tíz párt nyolc listája közül lehet választani, a választók a párthoz tartozó körbe rajzolt "iksszel" vagy kereszttel fejezhetik ki akaratukat.
A szavazólaphoz adott boríték mérete megegyezik a normál postai borítékéval, így a szavazólapot legalább háromszor kell összehajtani, hogy abba beleférjen.
6.00. Kinyitottak a szavazőkörök
Szavazni csak személyesen, érvényes személyazonosító és lakcímigazolvánnyal lehet. A választópolgár a személyazonosságát bármilyen típusú személyi igazolvánnyal igazolhatja. A szavazatszámláló bizottság elfogadja továbbá az 1998 végétől kiadott lézergravírozott útleveleket, valamint a kártyaformátumú jogosítványokat is. Fontos azonban, hogy ha a személyazonosító igazolvány nem tartalmazza a lakcímet, akkor a lakcímkártyára is szükség van a szavazáshoz.
Mindenki csak a számára kijelölt szavazókörben adhatja le voksát, ennek helyéről az Országos Választási Iroda korábban valamennyi választópolgár számára tájékoztatót küldött. Lakóhelyüktől eltérő helyen csak azok voksolhatnak, akik ezt korábban kérték, és a helyi jegyzőtől igazolást is kaptak, mely település melyik szavazókörében adhatják le szavazatukat.
A választáson szavazni kizárólag személyesen lehet. A szavazóhelyiségben csak az a választópolgár szavazhat, aki a névjegyzékben szerepel, a szavazatszámláló bizottság ma már - az igazolással szavazók kivételével - senkit nem vehet fel a névjegyzékbe.
Aki mozgásában akadályozott vagy beteg, írásban mozgóurnát kérhet a szavazáshoz. Aki azonban nem kért mozgóurnát, az nem szavazhat ilyen módon akkor sem, ha egy másik, háztartásában lakó választópolgárhoz kiviszik a mozgóurnát.
A választáson csaknem 8 millió 80 ezer választópolgárt várnak az urnákhoz: a 8 millió 73 ezer magyar választópolgár mellett az EU-tagállamok 5.580, Magyarországon lakóhellyel rendelkező polgára is voksolhat. Összesen körülbelül 350-400 ezer első választó voksolhat ma.
A magyarországi választással egy időben 95 külképviseleten mintegy négyezer magyar választópolgár is szavazhat; azok, akik korábban ezt a választási szervektől kérték. A külképviseleti szavazást minden államban helyi idő szerint reggel hat és este hét óra között tartják, ez alól az amerikai kontinens kivétel, ahol szombaton ugyanebben az időszakban már megtartották a szavazást.
Az Országos Választási Iroda napközben hét alkalommal ad tájékoztatást a részvételről: 7, 9, 11, 13, 15, 17 és 18.30 órakor.
A szavazókörök ugyan már este hét órakor bezárnak, ám a részeredmények közlésére este tíz óráig várni kell. Uniós kötelezettség ugyanis, hogy amíg az összes államban nem fejeződik be a szavazás, addig eredményadatokat tilos nyilvánosságra hozni.