A mai választás krónikája pillanatról pillanatra
Reggel hat órakor megkezdődött a voksolás az ország mintegy 11 ezer szavazókörében, valamint a külképviseleteken; este hét óráig 8 millió 73 ezer magyar és mintegy 5.600 uniós választópolgárt várnak az urnákhoz.
2009. június 7. vasárnap 19:00 - HírExtra
9.35. Hat százalék fölött a részvétel
A választásra jogosultak 6,03 százaléka, 484.019 ember járult az urnákhoz a vasárnapi európai parlamenti választáson reggel 9 óráig az Országos Választási Iroda (OVI) adatai szerint.
A szavazók arról döntenek, hogy a listát állító nyolc párt közül melyek küldhetnek összesen 22 jelöltet az Európai Unió 736 tagú testületébe, az Európai Parlamentbe.
A részvételi arány 9 órakor Jász-Nagykun-Szolnok megyében volt a legmagasabb, 6,67 százalék, ami 21.524 szavazót jelent. A legalacsonyabb részvételi arány Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében volt, 4,62 százalék, ebben a megyében 20.470-en voksoltak.
A fővárosban a szavazók 6,06 százaléka, 81.677 választópolgár adta le szavazatát 9 óráig.
A 2004-es EU parlamenti választáson 5,45 százalék, a 2003-as EU-népszavazáson 7,68 százalék szavazott 9 óráig. A 2004-es, a határon túli magyarok kedvezményes honosítása és a kórházak privatizációja ügyében kiírt országos népszavazáson a szavazásra jogosultak 4,12 százaléka voksolt 9 óráig. A 2008-as országos ügydöntő népszavazáson 7,66 százalék volt a részvételi arány 9 óráig.
Az OVI a nap folyamán kétóránként közöl összesítést a részvételi arányokról. A következő adatok 11 óra után lesznek elérhetőek az OVI honlapján.
9.20. Göncz Kinga a részvétel miatt aggódott
Göncz Kinga, az MSZP európai parlamenti (EP) listavezetője a vasárnapi választáson 9 óra után néhány perccel leadta szavazatát a főváros II. kerületében, az 50-es szavazókörben.
A politikus férjével érkezett a máriaremetei óvodában kialakított szavazóhelyiségbe.Göncz Kinga szavazata leadása előtt újságíróknak azt mondta: legfőképpen a részvétel miatt aggódott. A magas részvétel azért fontos, hogy kiegyensúlyozott legyen az eredmény, és ez egy kicsit a demokrácia érettségét is jelzi - tette hozzá.
Véleménye szerint az első, reggel 7 óra után közzétett, 1 százalék körüli részvételi adat -, ami nemcsak megközelíti, de valamivel túl is szárnyalja az előző EP-választásét - mindenképpen optimizmusra ad okot.
A politikus este az MSZP Jókai utcai székházában várja majd az eredményt. Az eredményekkel kapcsolatban úgy nyilatkozott: a magas részvétel mellett azt tartja a legfontosabbnak, hogy az Európai Parlament legnagyobb frakcióiban legyen erős magyar képviselet.
9.00. Kis Zsolt reméli, hogy az MCF bejut
Kis Zsolt, az MCF Roma Összefogás Párt listavezetője vasárnap délelőtt, néhány perccel fél kilenc előtt adta le szavazatát az európai parlamenti (EP) választáson Nyíregyházán, a Petőfi Sándor Általános Iskolában, a 84-es szavazókörben.
A fiatal politikus családjával - édesapjával, édesanyjával, testvéreivel és nagymamájával - érkezett a szavazásra. Kis Zsolt szavazata leadása után az MTI-nek elmondta: a választáson körülbelül 20-30 százalékos részvételre számít, és megítélése szerint lesz elegendő szavazat ahhoz, hogy pártja bekerüljön az Európai Parlamentbe.
"Nagyságrendileg 100-120 ezer szavazatot látunk reálisnak, ez az a szám, amivel sikerülni fog legalább egy képviselőt kijuttatnunk" - fűzte hozzá. Kis Zsolt azt mondta: mandátumszerzés esetén a párt megpróbálja ellenőrizhetővé tenni azokat a pénzeket, amelyek a cigányság számára Magyarországra érkeznek az Európai Unióból, további célként tűzték ki az oktatás minőségének javítását és munkahelyek létrehozását. A listavezető ugyanilyen fontosnak nevezte a közbiztonság erősítését.
Közlése szerint jó példa számukra az RMDSZ, amely Romániában korábban bejutott az EP-be. "Nekünk is ugyanez lenne a célunk, ezért velük karöltve, illetve további kisebbségi pártokkal szeretnénk egy európai kisebbségi frakciót megalakítani" - tette hozzá.
7.50. Az első részvételi adatok
A választásra jogosultak 1,07 százaléka, 85.637 ember járult az urnákhoz a vasárnapi európai parlamenti választáson reggel 7 óráig az Országos Választási Iroda (OVI) adatai szerint.
A szavazók arról döntenek, hogy a listát állító nyolc párt közül melyek küldhetnek összesen 22 jelöltet az Európai Unió 736 tagú testületébe, az Európai Parlamentbe.
A részvételi arány 7 órakor Jász-Nagykun-Szolnok megyében volt a legmagasabb, 1,25 százalék, ami 4.024 szavazót jelent. A legalacsonyabb részvételi arány Nógrád megyében volt, 0,81 százalék, ebben a megyében 1.365-en voksoltak.
A fővárosban a szavazók 0,99 százaléka, 13.311 választópolgár adta le szavazatát 7 óráig.
A 2004-es EU parlamenti választáson 0,90 százalék, a 2003-as EU-népszavazáson 1,17 százalék szavazott 7 óráig. A 2004-es, a határon túli magyarok kedvezményes honosítása és a kórházak privatizációja ügyében kiírt országos népszavazáson a szavazásra jogosultak 0,58 százaléka voksolt 7 óráig. A 2008-as országos ügydöntő népszavazáson 1,13 százalék volt a részvételi arány 7 óráig.
Az OVI a nap folyamán kétóránként közöl összesítést a részvételi arányokról. A következő adatok 9 óra után lesznek elérhetőek az OVI honlapján.
A vasárnapi európai parlamenti választáson reggel 7 óráig a szavazásra jogosultak 0,99 százaléka adta le szavazatát a fővárosban.
Budapesten a reggel 7 órai adatok szerint a választásra jogosult 1 millió 347 ezer választópolgárból 0,99 százalék, 13.311 választó adta le szavazatát.Az OVI a nap folyamán kétóránként közöl összesítést a részvételi arányokról. A következő adatok 9 óra után lesznek elérhetőek az OVI honlapján.