Tényező lett újra a magyar film - jelentette ki Grunwalsky Ferenc a 38. Magyar Filmszenle negyedik napján pénteken, sajtótájékoztatón. Szerinte nemcsak azért igaz ez, mert soha ennyi film nem készült, mint 2006-ban, hanem azért is mert mindezt a piacot felszabadító filmtörvény tette lehetővé. Tavaly a 2004-es összeg háromszorosára, vagyis 22 milliárd forintra emelkedtek a magyar filmgyártási költségek - emlékeztetett a Magyar Mozgókép Közalapítvány (MMK) elnöke.
Bod Péter Ákos az alapítvány gazdasági ügyekért felelős tagja elmondta, a filmtörvény a beruházási terveknek adott nagyobb teret, a filmvagyon helyes kezelésével az infrastrukturális hátteret tudja megteremteni a filmszakma. Grunwalsky Ferenc hangsúlyozta, miután az MMK tulajdonába került a filmszakmai vagyon, a közalapítvány a piac valós tényezőjévé válik. A film ugyanis nemcsak szellemi termék, hanem ipar is, ennek a rendszerét dolgozzák ki a közeljövőben, tette hozzá az MMK elnöke.
Magyarországon hagyományosan úgy alakult, hogy az a film, amit egy alkotócsapat elkezd, azt be is fejezi, mondta Grunwalsky Ferenc. És eddig még az sem fordult elő, hogy az elkészült film dobozban maradt volna. A szemle idején fontos hangsúlyozni, tette hozzá az MMK elnöke, hogy még a különböző filmfesztivál-díjas magyar alkotásoknak sincs igazán külföldi piaca. Az alapítvány egyik fontos feladata ez is, hogy lehetővé tegye minél több magyar film számára a nemzetközi bemutatkozást.