A környezetvédelmi szervezet által elvégzett vizsgálatok során minősítették a felhasznált alapanyagot, a szállítást, a csomagolást, az alkalmazott géntechnikát, a fajbarát állattartást és a szociális vonatkozásokat. Az eredmény az lett, hogy leginkább a nagy cégek termékei kaptak nagyon rossz minősítéseket.
Pozitív értékelést csupán három csokoládé Mikulás kapott, kettő a Zotter, egy pedig az EZA cég terméke. A Milka, a Lindt, a Hauswirth, a Ferraro, a Hofbauer, a Nestle, a Riegelein, a Manner és a Heindl termékei többnyire csupán "kritikus" vagy "elégtelen" minősítést kaptak. A Greenpeace szerint ennek legfőbb oka, hogy a csokoládé előállításához felhasznált kakaót Nyugat-Afrikából importálják, ahol mintegy 300 000 gyermeket "rabszolgákéhoz hasonló munkakörülmények között" dolgoztatnak.
"A csokoládé előállításánál további probléma még az, hogy olyan tehenektől származó szárított tejport használnak, amely állatokat genetikailag módosított növényekkel tápláltak" - olvasható a Greenpeace hét végén kiadott közleményében.
Mivel pedig a megvizsgált csokoládé termékek háromnegyedét tömeges állattartásból származó hagyományos tej felhasználásával állították elő, ezért azok az állatvédelmi kategóriában csak "elégtelen" minősítést kaphattak - olvasható a Greenpeace közleményében.