"A következmények gyakran nagyon súlyosak; halva született babák és koraszülött, vagy súlyos genetikai betegségekkel megvert gyerekek" - nyilatkozott a képviselő, aki szerint a muzulmán vallású közösség vezetőinek figyelmeztetnie kell a kockázatokra.
Nagy-Britanniában a lakosság 3,4 százaléka pakisztáni származású, a genetikai rendellenességgel született kisbabák körében viszont 30 százalék az arányuk. A házasság elsőfokú unokatestvérek között nem tilos, és a pakisztáni közösségben a lakosság egészéhez képest gyakorinak számít.
A témát Phil Woolas környezetvédelmi miniszter vetette fel. "Aki támogatja az ázsiai közösséget, annak ez a kötelessége" - nyilatkozott a miniszter a hét végén, a kormány pedig igyekezett hangsúlyozni, hogy Woolas képviselőként szólalt fel az ügyben. "A kormány álláspontja szerint a legjobb, ha a helyi közösségek vezetői és egészségügyi szakemberek foglalkoznak ezzel a kérdéssel" - tudatta szóvivője útján Gordon Brown kormányfő.
Egyes muzulmán csoportok kritizálják a témafelvetés módját és kifogásolják, hogy a házasodási szokásokról éppen most indul vita, amikor a muszlim integráció kérdése amúgy is megosztja a társadalmat. "Ez nagyon érzékeny téma, és pánik- meg gyűlöletkeltés nélkül is lehetne róla beszélni" - mondta a Muszlim Közügyek Tanácsa (MPAC) szóvivője.
A Brit Muszlim Tanács (MCB) - az 1,6 milliós brit muzulmán közösség legnagyobb szervezete - szerint ugyanakkor a felvetés jogos. "Tisztán orvosi kérdés, iszlamofóbiáról és faji kérdésről beszélni pedig túlzás" - nyilatkozott az MCB szóvivője.
Szakértők szerint elsőfokú unokatestvérek házassága ugyan megduplázza a halvaszületés, vagy fogyatékos gyermek születésének kockázatát, de a csecsemőhalandóság olyan alacsony, hogy a rizikó elhanyagolható, a terhesség alatti dohányzás vagy alkoholfogyasztás pedig sokkal károsabb a magzatra. Genetikai rendellenesség továbbá számos egyéb kulturális tényező következtében is felléphet, például azért, mert sokan magasabb életkorban vállalnak gyereket. "Rengeteg a tévhit és a hamis információ a kérdés körül" - mondta Steve Jones genetikus, a University College London professzora. "Az unokatestvérek közti házasság kockázatait a többi rizikófaktorral együtt érdemes vizsgálni."
Nagy-Britanniában a múlt héten példátlanul heves vita alakult ki az anglikán egyház vezetőjének kijelentései nyomán. Rowan Williams, Canterbury érseke elkerülhetetlennek mondta a saría (az iszlám igazságszolgáltatás) egyes elemeinek átvételét a brit jogrendszerbe.