"Az egyházi kiegészítő normatívával stabilabban gazdálkodhatna az intézmény, megmaradnának a munkahelyek, a kollégium és a tehetséggondozó program" - mondta el Völner Pál, aki rámutatott, hogy mindenképpen átalakítják a megyei kézben lévő intézményrendszert, mert nem engedhető meg, hogy még egyszer egymilliárd forintos működési hiányt halmozzanak fel.
Az elnök hozzátette, kedden tárgyal először a tantestülettel a kezdeményezésről, majd az egyeztetésbe bevonják a szülőket és a diákokat. Az önkormányzat kereste meg a Szeged-Csanádi Püspökséget az iskola átadásának szándékával, mivel az egyházmegye már öt intézményt átvett, és egymilliárd forintos alapot hozott létre az iskolák működtetésére.
Völner Pál szerint az egyháznak való átadás jobb lehet a gimnáziumnak, mint az összevonás más megyei oktatási intézménnyel, hiszen a vatikáni szerződés értelmében az egyházi iskolák fentartását teljes egészében az állam finanszírozza. Katona Márta, a gimnázium igazgatója az MTI-nek elmondta, a 800 fős gimnázium költségvetése az előző két évben egyaránt 640 millió forint volt, s ennek 23 százalékát biztosította a megyei önkormányzat, ami csaknem 150 millió forintot tett ki.
Az igazgatónő emlékeztetett arra, hogy korábban ezer fő járt az intézménybe. Nem a gyerekek fogytak el, hanem a megyei önkormányzat szűkítette az iskola lehetőségeit, csökkentette a kéttannyelvű osztályok számát, megszüntette a felnőttképzést és felfüggesztette a beiskolázást az Arany János Tehetséggondozó Programba - tette hozzá Katona Márta.
A tatai gimnáziumot 1765-ben alapították, 1948-ig piarista gimnázium volt, majd államosították. Az intézményben tanított fizikát Öveges József. Az egyházi kártalanításkor, 1998-ban a piaristák pénzbeli kárpótlást kértek az ingatlanért, mely a tatai önkormányzat tulajdonába került.