Kényelmes állás, több milliós keresettel
Igazán jó munkahely az Európai Parlament (EP). A BBC honlapján megjelent cikk szerint az ott dolgozó képviselők a tisztes fizetésükön felül több százmillió forintot is kereshetnek a mandátumuk alatt.
2009. február 25. szerda 07:29 - Kesjár Norbert
Mennyit fizetünk mi ezért?
Évről évre mi, magyar állampolgárok fizetjük meg képviselőinket, akik Brüsszelben egész szép pénzért képviselik az érdekeinket. A költségvetésnek évről évre mintegy 500 millió forintba kerül a 24 tagú magyar küldöttség. Ezen kívül a választási évben (az EP-választás költségein felül) további 400 millió forintot emészt fel a képviselő-váltás költsége.
A nemzeti parlamentek képviselői az egész világon nagy anyagi megbecsültségnek örvendnek. Nem kivételek ez alól az Európai Parlament tagjai sem. S bár az Unió legfontosabb ügyeiben továbbra is az Európai Tanács dönt, az EP jogköre egyre szélesedik, így egyre nagyobb lesz a súlya az Unió intézményrendszerében. S ehhez a megnövekedett felelősséghez megfeleően igazodik a fizetési-juttatási rendszerük is.
Jelenleg a Parlament 732 tagja még a tagállamoktól kapja a fizetését úgy, hogy minden ország esetében a nemzeti parlamentek állapítják meg a bruttó összeget. Ez általában annyi, mint amennyit a tagállami parlamentek képviselői kapnak, Magyarországon viszont jóval több: a képviselői jogállásról szóló hazai törvény szerint a mindenkori főtisztviselői alapilletmény két és félszerese jár (ami körülbelül 1,2 millió forint), amit nyelvvizsgapótlékok egészítenek ki (középfokú C típus esetén 150 ezer forint, felsőfokú C típusú nyelvvizsgáért pedig 250 ezer forint).
Több mint 300 millió forint juttatás
Egy – a BBC által közzétett – belső jelentés szerint az európai parlamenti képviselők a fizetésükön felül akár 1,3 millió eurót (mintegy 340 millió forintot) is megkereshetnek ötéves mandátumuk alatt.
A hírportál idézi a sokak véleményét kifejező brit Adófizetők Egyesületének közleményét, miszerint „ez a javadalmazási rendszer túl nagyvonalú”. A szervezet számításai szerint a megélhetésükre kapott pénz mintegy 117 000 euró (35 millió forint), a munkatársaik fizetésére 489 840 euró (147 millió forint), az irodafenntartásra 243 120 euró (73 millió forint) jár, utazási költségre 60 000 eurót (18 millió forintot), az esetleges nyugdíjra pedig 394 000 eurót (118 millió forintot) is kaphatnak.
Előjogok
Láthatjuk tehát, hogy a képviselők rengeteg jogcímen kaphatnak fizetést, így – elvileg – minden feltétel adott, hogy kényelmesen végezzék a munkájukat.
Az állandó brüsszeli ingázásukhoz az Unió még a business classnál is drágább repülőjegyet térít a számukra, méghozzá úgy, hogy nem kell igazolni sem a megtett utat, sem annak költségeit. Minden képviselőnek jár az ingyenes utazási és életbiztosítás is.
A részükre térített egészségügyi alapszolgáltatások közé tartoznak a szemüveg, kontaktlencse és a fogászati kiadások, illetve a hidromasszázs, az iszappakolás és az akupunktúra is. Sőt, ezeket a szolgáltatásokat a közeli családtagjaik is ingyenesen vehetik igénybe!
A képviselők mandátumuk megszűnése után is részesülnek pénzügyi támogatásban. Szolgálati idejük után két éven keresztül ún. „átállási pénzt” kapnak, valamint – ha betöltik a 63. életévet – igen nagy összegű nyugdíjat is kapnak.
Pofátlan lenyúlás
A kiszivárgott jelentés azonban több visszaélést is feltárt.
A 2004-ben elvégzett belső vizsgálat során 167 véletlenszerűen kiválasztott EP-képviselő javadalmazását vizsgálták meg. Ezt az úgynevezett Galvin-jelentést az Európai Parlament ugyan akkor még titokban tartotta, de később ez részben kiszivárgott. A jelentés létéről először a liberális
Chris Davies képviselő beszélt.
Davies szerint ebben a rendszerben „az őszinteség nem kifizetődő, a kísértés pedig óriási. Senki nem tudja, ki él vissza a pénzével, ezért szégyen, hogy az EP a titkosításra szavazott. A képviselők ugyan nem követnek el visszaéléseket, de a fizetésekre vonatkozó információknak nyilvánossá kell válnia még a következő EP-választások előtt”.
A Galvin-jelentés több szabálytalanságot is talált a kifizetésekben. Két képviselő például felvette az alkalmazottak után járó juttatást úgy, hogy nem is voltak alkalmazottai. Az is kiderült, hogy több képviselő rendszeresen nagy összegű jutalmakat ad beosztottainak.
Egy esetben például a jutalom összege csaknem húszszor akkora volt, mint az alkalmazott havi fizetése!
Jövőbeni változások
Mindezekre tekintettel az Európai Parlament a júniusi választás után változtatna a képviselők javadalmazásának rendszerén.
Mindenekelőtt egységesítenék az egyes képviselők fizetését, továbbá ezután nem a nemzeti költségvetésből, hanem az Uniós büdzséből fedeznék ezt az összeget.
A képviselőknek járó havi fizetés a tervek szerint az Európai Bíróságon dolgozó bírók fizetésének 38,5 százaléka lesz, ami 7665 eurót (2,3 millió forintot) jelent havonta.
Az egységesítéssel párhuzamosan felszámolják viszont a túlontúl rugalmas költség-elszámolási rendszert. Csak a tényleges útiköltség jár majd, plusz 268 euró napidíj és havi 3785 euró az irodai kiadásokra.