Robbantás, zavargások és gyilkossági kísérlet az iráni választások előtt pár nappal
Aggasztó előjelek háborgatják Irán délkeleti régiójának nyugalmát kevesebb, mint tíz nappal az általános választások előtt, melynek tétje, hogy sikerülhet-e a reformereknek diadalmaskodni Ahmadinezsád 4 éves lidércnyomása felett.
2009. június 5. péntek 08:10 - Biga
Huszonöt ember az életét vesztette és 140 másik megsebesült, amikor múlthét csütörtökön egy férfi felrobbantotta magát a délkelet-iráni város, Zahedan mecsetében. A Zahedan-i robbantás olyan nagy erejű volt, hogy az Amir al-Mohini shíta mecset egy része szinte teljesen elpusztult, ilyen súlyos terrortámadásra az iraki-iráni háború óta nem volt példa az országban. A szemtanúk szerint a férfi egy aktatáskával a kezében, egyedül érkezett a mecsethez, társait a robbantás utáni első órákban fogták el, amikor azok gépkocsival készültek elhagyni a felbolydult tartományt. A provincia egyébként mind Pakisztánnal, mind Afganisztánnal határos, már korábban is az iráni rendőrség és a drogdílerek közötti súlyos összecsapásokról volt híres, ezúttal azonban valami egészen másról van szó.
Isten katonái
Kisebbségi ellenállás
Hivatalos iráni jelentések szerint a csoport terrorszervezetként működik, korábban az al-Kaidával is összefüggésbe hozták, de ami még ennél is meglepőbb, hogy Teherán nemrég egyenesen azt állította, a Jundullah hátterében az Egyesült Államok áll. Az igazság az, hogy Irán bár shíta többségű ország, déli területein nagyszámú szunnita hívő is él, akik a Jundullah állítása szerint a központi kormányzat üldöztetésétől szenvednek, és akiket akár erőszakos úton is fel kell szabadítani a shíta elnyomás alól. A csoport bosszúhadjáratának volt az is a része, amikor 2006-ban a Zahedan-i autópálya szélén a kormány biztonsági erőinek 21 tagját végezték ki. Tavaly júniusban másik 16 iráni katonát raboltak el, ám csak decemberben gyilkolták meg őket. A kivégzéseket az elejétől a végéig kamerával rögzítették, majd a felvételeket a katonák családjaihoz jutatták el.
Az elfogott gyanúsítottak közül hármat már szombat reggel felakasztottak, másik kettőre további kihallgatások várnak. Egy Zahedan-i nyomozó, Muhammad Marzieh hivatalos nyilatkozatának értelmében, az elítélteket a pénteki támadásban való érintettségen kívül robbanóanyag-csempészés, túszejtés és számos korábbi merényletkísérlet vádpontjaiban találták bűnösnek. „Elmondták, hogy a közeljövőben további nyolc támadást kellett volna végrehajtaniuk, melyekre egyedül a letartóztatásuk miatt nem kerülhet sor” – mondta a nyomozó. A három halálraítéltet néhány órával a robbantásban elhunyt áldozatok temetése előtt akasztották fel, nem sokkal azután, hogy egy szunnita militáns csoport, a Jundullah (Isten katonái) a saját weboldalán vállalta a felelősséget a támadásért, és az interneten közzé tett állítása szerint, az elfogott három embernek semmi köze nem volt a robbantáshoz.
Alig néhány nappal a mecsetrobbantás után, újabb 5 Zahedan-i lakos vesztette életét, ezúttal egy iráni pénzintézet kihelyezett fiókját gyújtották fel, éppen a hétfő délelőtti tolongás kellős közepén. A halálos áldozatok mindegyike a Mehr banki csoport alkalmazottja volt, a támadás során több tucat kuncsaft is súlyos égési sérüléseket szenvedett. A hivatalos rendőri jelentések szerint, a sorozatos támadások immáron arra engednek következtetni, hogy egyes politikai elemek vallási viszályt próbálnak szítani a szunniták és a shíták között, hogy ily módon befolyásolják és zavarják a közelgő választások előtti kampány menetét.
Mozgolódik a politikai elit?
Vallásos izgatás
A zavargások kitörésének igazi oka kérdéses, a források eltérő információkkal rendelkeznek. Mazari-val ellentétben, az iráni állami televízió a felfejlődő hangos csoportról úgy tudósított, mint „keményvonalas szunnita csőcselékről”, akik nem a vízellátás, hanem amiatt tiltakoztak, hogy a helybéli szunnita vezető úgy döntött, ő is részt kíván venni a shíta mecset áldozatainak szentelt megemlékezésen. Megint másik forrás viszont arról számol be, hogy a tüntetések valódi okát azok a pletykák szolgáltatták, melyek szerint a szunnita vezető merénylet áldozatául esett. A legtöbb elemző a különböző hírveréseket egybevetve ma arról írt, hogy a zavargásokat egyértelműen a háttérből provokálták ki, hogy vallási és etnikai viszályt szítsanak Irán sokszínű délkeleti régióiban.
Zahedan-ban egész hétfőn erőszakos tüntetések zajlottak, a militáns gyújtogató is a randalírozó tömegből került ki. A zavargások során számottevő kár keletkezett több városi köztulajdonban és rengetegen megsérültek. Egy helyi újságíró, Adel Mazari értesülései szerint, a tüntetések a város egyik legszegényebb kerületében vették kezdetüket, a férfiakból álló zajos csoport a városi vízellátás, a helyi klinika és a bank sorsa miatt elkeseredve kezdett erőszakoskodni, a megmozdulást végül a Forradalmi Gárda verte le. A tüntetésekre válaszul Irán lezáratta a város szomszédságában található pakisztáni határátkelőhelyet.
A választások közeledtével az országban egyre inkább nő a feszültség, a következő napokra a kormány különleges biztonsági intézkedéseket rendelt el. Ahogy az Ahmadinezsád-éra talán utolsó megmérettetéséhez közelít, a hatalmon lévő politikai erők és a csalódott választótömegek is a szakadék széléig fogják vinni törekvéseiket. Mohammad Khatami, az ország korábbi reformer elnökének gépén a New York Times szerint házilag készített robbanószerkezetet találtak szombaton, Khatami rejtélyes módon, csak a beszállás előtti utolsó pillanatban döntött úgy, hogy nem szál fel az Ahvaz-ból induló belföldi járatra. Mohammad Khatami az idei választások egyik esélyesének és Ahmadinezsád legnagyobb riválisának
Mirhoussein Mousavi-nak a háttértámogatója és kampányfőnöke.
Forrás: HírExtra / IRNA / Al Jazeera / The Boston Globe