Igazságszolgáltatás Gázának
Az Amnesty International emberjogi csoport frissen közreadott éves jelentésében élesen elítéli Izraelt a Palesztin Autoritás lakosaival való bánásmódért, míg a Hámász terrorcsoport Izrael ellenes atrocitásait éppen csak érintőlegesen tárgyalja.
2009. július 5. vasárnap 08:39 - Tatai Gábor
A fehérfoszfor
Az AI jelentése ismételten elmarasztalja Izraelt, az állítólagos „tiltott fegyverek” dolgában is. Itt van például a fehérfoszfor, amely a legtöbb laikus kritikával ellentétben, igenis törvényes katonai eszköz álcázáshoz és füstfüggöny-képzéshez. A Genovai Egyezmény értelmében azonban, valóban nem használható gyújtóbombaként, melyet az egyezmény 1951-es aláírása óta Izrael is tiszteletben tart. Mivel az izraeli hadsereg sűrűn lakott területen kényszerült szárazföldi műveletekbe kezdeni, a gerilla hadviselés legelemibb tanulságaiból okulva, a csapatok mozgását áthatolhatatlan füstfallal fedezte. A legtöbb füstképző munícióval ellentétben, a fehérfoszfor gyors égése miatt, szinte azonnal világos felhőt képez, ezért a világon az egyik legnépszerűbb álcázó eljárás. A mezei füstgránát elsődleges reagense sem más, mint a Gázában nagy nyilvánosságot kapó fehérfoszfor. Másodlagos hatása ugyanis az, hogy heves égése miatt könnyen lángra lobbantja a hozzáérő ruhaanyagot is, benzin vagy lőszer esetén könnyen robbanást okoz. Az 1949-es Genovai Egyezmény szigorúan tiltja a közvetlenül emberek ellen való bevetését. A Nemzetközi Vöröskereszt semmilyen arra utaló nyomot, vagy bizonyítékot sem talált, hogy az IDF szabálytalanul használta volna a fehérfoszfor tölteteteket a gázai működése során – idézi Robbie Sabel a szervezet nyilatkozatát, az Al Jazeera vitaműsorában.
Az Izraeli Véderő (IDF) az „indokolatlanul” megkezdett hadműveleteivel és a „hanyagul” kivitelezett katonai akcióikból következő „pusztítással” háborús bűnöket követett a december végén kirobbant 22 napos gázai krízis során – állítja az Amnesty International (AI), „függetlenként” jelzett éves jelentésében. A nemzetközi szervezet vádjai szerint, az IDF több száz gázai civil halálát okozta a „nagy pontosságú” fegyverekkel kivitelezett támadások során, míg sokan másokkal „alacsony lőtávolságból” leadott tűzzel végeztek a katonák. A hosszasan részletezett állítólagos háborús visszaélések sorát, egyetlen homályos Hámász ellenes vád kíséri, mely értelmében a palesztin militánsok rögtönzött rakétatámadásai izraeli civil életeket „veszélyeztettek”.
A civil áldozatokról
Alapos körültekintést igényel, ha valaki a civil áldozatok felől akar közelíteni, amikor bármilyen jellegű „független” megjegyzéssel vagy elmarasztalással kíván élni az izraeli-arab konfliktus gázai fejezetével kapcsolatban. Az izraeli külügyminisztérium egykori jogi tanácsadója (jelenleg a Héber Egyetem nemzetközi jogi előadója), Robbie Sabel, az Al Jazeera egyik a krízis alatti vitaműsorában felveti, hogy egy sorozatosan ellenséges tűz alatt tartott ország csak akkor engedheti meg magának, hogy nem tesz válaszlépéseket, ha egyáltalán nem törődik a „civilek életével”. „Ahogy meg kell védenünk a palesztin civileket, ugyanúgy meg kell védenünk a sajátjainkat is” – mondta el a professzor úr, a már a krízis során is megfogalmazódott háborús bűntény vádjainak kapcsán.
A Gázai övezet a Föld egyik legsűrűbben lakott területe, ezzel Izraelhez és a Hámászhoz hasonlóan a háborús bűnöket kiáltó nemzetközi szervezetek is tisztában vannak. „Alapvetően fontos kérdés, hogy milyen féle harcmodor szükséges egy olyan ellenség ellen, amely a rakétakilövő-állásait a civil lakosság életterének középpontjába telepíti” – kezdi Sabel, mielőtt rátérne, hogy miután a gázai rakéták éveken keresztül - kifejezetten a civil lakosságra tájolva - hullottak ezerszámra izraeli településekre, az IDF a lehetséges civil áldozatok minimalizálására kapott utasítást. A sebészi pontosság igényével kivitelezett megtorlócsapásokat minden esetben többszázezer röpcédulával, és ezzel egyidejű számítógépes telefonhívásokkal elhangzott figyelmeztetések előzték meg. A hadsereg körültekintő óvatosságát, most az AI a „háborús bűntény” vádjával jutalmazza, ahogyan a Hámászt is, mert a direkten iskolák, óvodák, lakóházak elleni gránát, és rakétatámadásaival az izraeli civilek életét „veszélyeztette”.
A tudományosságról
IDF reakciók
„A jelentés egy torz interpretációja azoknak a harctéri szabályoknak, amelyek nem illenek bele a demokratikus országok terrorellenes küzdelemről alkotott képébe” – hangzik az IDF hivatalos nyilatkozata, melyben a kasszám-rakéták nyolcévnyi szakadatlan záporozásán kívül, a gázai civilek oltalmáért tett erőfeszítések meg nem említését is annak számlájára írja fel, hogy a befolyásos nemzetközi csoport csak egy újabb áldozata az iszlám terrorizmus propagandájának. Az elrabolt izraeli katonát,
Gilad Shalitot az AI jelentése egyedül lábjegyzetben említi meg.
Az IDF már a krízis után elindított belső vizsgálatok legelején jelezte, hogy a bonyolult harcműveletek közben valóban voltak kivitelezési problémák, melyekért a katonai személyzet felelős tagjait számon is fogják kérni, ám ha a fegyveres gyilkost háta mögé bújtató civilt lelövő rendőr háborús bűnös, akkor Ismail Haniye-t, a Hámász főnökét az emberiség közellenségeként (hostes humani generis) kellene felakasztani. Ennél az egyszerű összefüggésnél fogva, a legjobb kabarék szövegkönyvébe illők is lehetnének az AI jelentés azon bekezdései, melyekben a katonai megtorlást az „aránytalanság” miatt ítélik el, noha a terrorszervet és Izrael ugyanarra a padra ültetése semmilyen fennakadást nem okoz. A legnagyobb napilapok vezércikkeiben is „független emberjogi vélemény” -ként citált jelentést, csütörtökön az IDF-en kívül, egy másik, az arab-izraeli konfliktus visszáságait figyelő emberjogi csoport, az NGO Monitor is etikátlannak és elfogultnak minősítette.
Izrael ismételten elhangzott panaszait, mely szerint a Hámász
élőpajzsot használva óvta a fegyvereseit, az AI „bizonyíték hiányában” zárta rövidre. „A szakvélemény hiánya és a kutatás egész arculata azt a szándékot tükrözi, hogy eltűntesse a Hámász élő embereket pajzsként használó agressziójának bizonyítékait” – mondta el Gerald Steinberg professzor, az NGO kutatási főigazgatója, aki a nyíltan elismert izraeli hibákon kívül azt is leszögezi, hogy az AI jelentése a végletekig „kiegyensúlyozatlan”. „Ki az az Amnesty? Ezek nem kutatók. Ezek politikusok. Ezek olyan emberek, akik soha nem éltek itt, minden jelentésük a palesztin források szóbeszédeire épül. Ez az egész csak egy játék minden féle etikai bázis nélkül”. Egy merőben antiszemita játék, amellyel elegendő mennyiségű tudományt akarnak összehazudozni ahhoz, hogy Izraelt lelkiismeret-furdalás nélkül lehessen kitessékelni a felelős nemzetek sorából.
Forrás: HírExtra / Arutz Sheva / Al Jazeera