Az EMFESZ a magyar fogyasztókért dolgozik
Miközben az EMFESZ belátható időn belül szerződést köt a Gazprommal, régi tulajdonosa mindent megtesz, hogy visszaszerezze a céget. Ez azonban a magyar fogyasztóknak és a gázpiacnak sem tesz jót.
2009. augusztus 19. szerda 07:59 - HírExtra
Az EMFESZ új tulajdonosa a svájci bejegyzésű Rosgas Ag.
Az ügylet a hatályos törvényeknek megfelelően zajlott. Ezt azonban a Mabofi nem fogadta el, és mind a svájci, mind a magyar bíróságon jogorvoslatot kért.
Furcsa helyzet alakult ki a magyar gázpiac egyik meghatározó szereplője, az EMFESZ körül. A gázkereskedő és gázszolgáltató cég ellen a Mabofi Holdings Ltd. indított jogi eszközökkel támadást. Az EMFESZ volt tulajdonosaként a Mabofi képtelen belenyugodni abba, hogy már nem ő gyakorolja a tulajdonosi jogokat. Harcának legfurcsább része a Magyar Energia Hivatal (MEH) elleni indított per.
A Mabofi azért perelte be az MEH-t, mert az hivatalból kiadott egy közleményt az EMFESZ tulajdonosváltásával kapcsolatban, melyben leírja szakmai véleményét az ügyletről, illetve annak előzményeiről. E vélemény azonban nem tetszik a Mabofinak, így megtámadta az ott megállapítottakat.
Lássunk tisztán!
A MEH nem más, mint a magyarországi energiabiztonságot felügyelő hivatal Mint ilyen egyik legfőbb célja a magyar fogyasztók érdekeinek védelme, nem pedig egy ciprusi bejegyzésű (de az ukrán milliárdos, Dmitrij Firtas tulajdonában levő) offshore cég tulajdonosi körének a kiszolgálása.
Ráadásul az EMFESZ éppen az a cég, amely magyar fogyasztókat a legolcsóbban látja el gázzal, legyenek azok nagy, ipari fogyasztók, önkormányzatok, vagy éppen háztartások. Sőt, még akkor is meghagyta a kedvezményt, mikor éppen a Mabofi illetve a mögötte álló RosUkrEnergo gázszállító cég nem tudta többé ellátni őt földgázzal.
Az Energia Hivatal közleménye ezt a nem elhanyagolható tény is tartalmazza. Az EMFESZ hozzáállására mi sem jellemzőbb ugyanis, hogy amint nem jutott hozzá az addig partnerétől az olcsóbb gázhoz, drágábban kezdett el vásárolni (ún. spot-ügyletek keretében), de a fogyasztókra ezt az áremelkedést nem terhelte rá. Képes volt arra a magyar viszonylatban egyedülálló dologra, hogy a saját profitját is feleméssze annak érdekében, hogy a fogyasztókat megtartsa.
A hivatalos vélemény
A magyar fogyasztók gázellátásának szempontjából a Hivatal minden szempontot megvizsgált és ezek alapján fogalmazta meg az álláspontját. Miszerint: „A Hivatal –
az általa megismert előzmények és az államigazgatás számára adott tájékoztatás
alapján - az EMFESZ fogyasztóinak biztonságos földgázellátása irányába tett pozitív
és támogatandó lépésnek tekintette, hogy a valós forrásokkal már nem rendelkező
Mabofi értékesítette tulajdonát a Rosgas AG-nak.”
Nyilvánvaló, hogy a Mabofit a MEH állásfoglalás is negatívan érinti, ám az is világos, hogy ez egy cseppet sem érdekli a magyar fogyasztót. Se azt a nagyjából ötszáz nagyvállalatot, se azt a több mint százezer háztartást, amelyek az EMFESZ-től kapják a gázt. Őket egy dolog érdekli, az olcsóbban kapott energia.
Az Energia Hivatal közleménye mindezeken túl még egy fontos kérdést érint: a gázpiaci versenyt. Ennek ugyanis egyik legfontosabb szereplője az EMFESZ, nélküle éppen azok a gázpiaci nyitásért tett erőfeszítések (gázliberalizáció) vesznének kárba, amikért a szakemberek és a döntéshozók is hosszú éveken át dolgoztak.
A Magyar Energia Hivatal és a Mabofi pere augusztus 27-én kezdődik.