2024. november 1. - Marianna

Darwin "gyilkosságot vallott be"?

"Olyan ez, mintha az ember gyilkosságot vallana be" - fogalmazott korszakalkotó művéről, A fajok eredetéről egyik levelében a kétszáz éve született Charles Darwin. A tudós által megfogalmazott evolúciós elmélet idén 150 éves történetét nagyszabású kiállítás mutatja be Németországban.
2009. szeptember 4. péntek 18:40 - HírExtra
"Az élet folyója" címet viselő kiállítás részeként a stuttgarti Rosenstein-kastély oszlopcsarnokában felépítik annak a hajónak a mását, amelynek utasaként az ifjú Darwin ötéves körutat tett a déli tengereken. "A hajóút messze életem legfontosabb eseménye volt, egész életpályámat meghatározta" - mondta egy ízben Darwin a háromárbocos Beagle fedélzetén tett utazásról.

"Az 1831 és 1836 közötti hajóút fárasztó és unalmas volt az induláskor alig 22 éves tudós számára, aki gyakorlatilag állandóan tengeri betegséggel küszködött. Ennek ellenére a déli féltekén tett utazás során alkalma volt állatbőrök, csontok és hasonló dolgok ezreit begyűjteni" - mondta Johanna Eder, a múzeum igazgatója.

Charles Darwin korszakhatárnak bizonyuló fő műve A fajok eredete természetes kiválasztás útján, avagy a létért való küzdelemben előnyhöz jutott fajták fennmaradása címmel éppen 150 évvel ezelőtt, 1859-ben jelent meg. Tanulmányában az akkor ötvenéves angol természettudós lefektette az evolúcióelmélet lényegében máig érvényes alapjait, amelyet azóta a történelmi keresztény egyházak is elfogadtak - mondta Günter Bechly, a kiállítás kurátora.

Mint arra a kurátor is emlékeztetett, Darwin orvos apja az 1809-ben született Charles-t "egyszerű, kissé talán átlag alatti képességű" fiúként írta le. Darwin később orvosnak tanult, de megszakította tanulmányait, és átiratkozott a teológiai fakultásra, ahol azonban evolúciós nézeteivel - amelyekkel kétségbe vonta a keresztény teremtéstörténetet - valóságos vallásháborút robbantott ki.

"Darwin természettudományos elmélete mögött egy kényes társadalmi kérdés húzódik meg. Ha ugyanis a fajokat nem külön teremtették, akkor az ember elveszíti azt a különleges státuszt, amelyre mindig is, magától értetődően igényt formált" - magyarázta Günter Bechly.

A Karlheinz Thurm által tervezett Beagle körül a látogatók képzeletbeli kutató- és kalandtúrára indulhatnak: az utazást preparált papagájok, a fedélzeten tartott multimédia-bemutatók, hatalmas akváriumok, ősemberkoponyák, valamint a halaktól a szárazföldi állatokig ívelő fejlődési lánc és a modern genetika eredményeinek bemutatása segíti.

A tárlat október 1. és május 24. között látogatható a stuttgarti Naturkundemuseumban.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Tudomány témában
Ön szerint mi okozta a koronavírust?
Egyszerű véletlen
Az állatok és emberek közt megnövekedett találkozásszám
Kína terjesztette gazdasági előnyökért
Trump áll mögötte
Nem tudom, de nem lehet véletlen
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását