Jól főzni? Egy kis kémia!
Shirley Corriher biokémikus volt, mielőtt elkezdett foglalkozni a főzés művészetével. Szerinte aki egy kicsit járatosabb a kémiában, a főzéssel is tökéletesen elboldogul.
2009. szeptember 6. vasárnap 11:59 - Kanizsai Ádám
A biokémikus azt állítja, a kémiai ismeretek segíthetnek a séfeknek, hogy bizonyos receptek miért sülnek el rosszul. A főzés egyszerűen kémiai folyamatok összessége, tehát nem árt pár alapot ismerni. Például a mélyzöld spárgát, ha sokáig hagyjuk forró vízben, a szürke árnyalatát veszi fel, mivel a szerkezete kitágul és így összeesik.
Shirley Corriher nemzetközileg elismert biokémikus és szakács. Azt mondja, a tudomány ismerete segít eldönteni, hogy mi miatt lesz valami rossz és jó.
"A főzés kémia" - mondja Corriher. "Kémiai reakciók elegye."
Ez a kémiai reakció történik például abban az esetben is, ha vöröskáposztát teszünk forró serpenyőbe. A forróság leégeti a vörös anthocyanine pigmentet, a savasság átfordul lúgosságba, így a szín is megváltozik. Egy kevés ecetet hozzáadva ismét savas lesz, a káposzta megint vörös lesz. Nátrium-bikarbonát hatásásra újból a kék színt nyeri el.
Zöldségek esetében, például a spárgánál más reakciók mennek végbe. Ez a zöldség levegővel telített szivacsos anyaga miatt van.
"Ha forró vízbe rakjuk a spárgát, a levegőbuborékok szétrobbannak, ennek hatásásra egy mélyzöld árnyalatot vesz fel a zöldség" - részletezi Corriher.
A túl hosszú főzési idő nem jó. Ennek következtében a növény szerkezetének fala összeszűkül és savat bocsát ki.
"Amikor a cellák felszakadnak, és sav kerül a vízbe, a zöldség katonai szürkére színeződik."
"Van, hogy elrontod az ételt, de tudod miért" - mondja Corriher. Ha működik a módszer, a jövőben remek ételeket lehet készíteni.
Forrás: HirExtra/Sciencedaily