2024. május 19. - Ivó, Milán

Sötét titkok is leőkerülhetnek a berlini falról?

Franciaország megnyitotta a berlini fal leomlásával és a német újraegyesítéssel kapcsolatos diplomáciai archívumát. A dokumentumok megerősítik, hogy Nagy-Britannia ellenségesen viseltetett a kelet-európai változások iránt, a francia diplomáciát pedig a rossz helyzetfelismerés jellemezte.
2009. október 27. kedd 22:14 - HírExtra
A berlini fal leomlását követően és négy nappal azelőtt, hogy Helmut Kohl volt német kancellár bemutatta a német újraegyesítésről szóló tízpontos tervét, Francois Mitterrand akkori francia államfő 1989. november 24-én a Német Demokratikus Köztársaság utolsó vezetőjéhez, Egon Krenzhez intézett levelében az Európai Közösség és az NDK közötti kapcsolatok fejlesztésének perspektívájáról írt.

Franciaország egyelőre csak néhány dokumentumot mutatott be a sajtónak, a teljes archívum november 9-én, a berlini fal leomlásának 20. évfordulóján válik hozzáférhetővé. A közzétett feljegyezésekből is kiderül, hogy Párizs nem ismerte fel a német újraegyesítés lehetőségét. A francia külügyminisztériumnak egy 1989 októberében írt elemzésében az áll, hogy a "német kérdés (rendezése) jelenleg nem tűnik reálisnak".

A francia dokumentumok a Gorbacsov-alapítványnak a londoni The Timesban szeptemberben nyilvánosságra hozott feljegyzéseihez hasonlóan azt igazolják, hogy Margaret Thatcher egykori brit kormányfő tartott a német újraegyesítéstől.

Franciaország egykori londoni nagykövetének, Luc de La Barre de Nanteuilnek 1990. március 13-án írt jelentése szerint a brit miniszterelnök a következőket mondta német kollegájáról egy a francia nagykövetnél rendezett vacsorán: "Kohl mindenre képes. Más ember lett, nem lehet ráismerni, háziúrnak hiszi magát, és úgy is cselekszik" - olvasható a nagykövet levelében. "A problémát illetően az Egyesült Államok, Franciaország és Nagy-Britannia összehangolt akciója a követendő út: ez a viszony működött" - mondta a nagykövet szerint Thatcher.

A The Timesban közölt feljegyzések szerint a brit miniszterelnök 1989-ben, a berlini fal leomlása előtt két hónappal tett moszkvai látogatása során azt mondta Mihail Gorbacsovnak, hogy sem Nagy-Britanniának, sem Nyugat-Európának nem áll érdekében Németország újraegyesítése.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Külföld témában
Mit várhatunk Joe Biden elnökségétől?
Visszatér a józan ész a Fehér Házba
Újra jön a neoliberalizmus
Semmi nem változik
Biden megbuktatja az európai féldemokráciákat
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását