Demszky is megtartotta országértékelőjét
Húsz éve Budapest főpolgármestere, mégis most hallottuk a legőszintébb hangját. Persze Demszky Gábor csak annyira tálalt ki, amennyire saját politikai érdekei engedték. Lemondani valahogy elfelejtett.
2010. február 9. kedd 12:09 - Pénzes Dávid
Demszky hétfőn tartott nagy megnyilatkozása tényleg átfogó volt. Elmesélte a BKV jó néhány éves vergődését. Számtalan nevet említett, akiknek közük volt az ügyekhez: szocialistákat és liberálisokat egyaránt. Csak saját magát felejtette ki a dolgokból. Azaz nem is. Saját szerepét éppen abban látta, hogy ő megpróbált mindent megtenni, de hiába. A főváros hivatali gépezete elsodorta. (pl. nem rúghatta ki Hagyót, mert ilyen a bürokrácia)
Az egész bűzlik
Igaz, emlegetett némi politikai felelősséget, amelyet ugyan átérez, ám ennél többet nem. Azaz a következményeit már nem vállalja. Sajnos ez nem (csak) Demszky Gábor hibája. A magyar társadalom egészének nagyon alacsonyra került az erkölcsi felelősségtudata. Míg a büntetőjogi felelősséget érezzük, addig az erkölcsit vagy politikait egyáltalán nem.
Egy politikus csak akkor hajlandó visszavonulni, ha büntetőjogi felelőssége bebizonyosodik, és már jönnek érte a rendőrök. A „politikai felelősség” egy üres frázis csupán, mely mögött semmiféle tartalom nincsen. Pedig ha egy városban (mi több, fővárosban!) olyan dolgok történnek, mint Budapesten, akkor bizony annak politikai felelőse a városvezető.
Távoznia kellene
Demszky Gábornak ezek után nem lenne szabad a helyén maradnia. Vagy azért mert
tudott a dolgokról, vagy azért mert nem. Demszky, ha akkora demokrata, kutya kötelessége lenne példát mutatnia a következő főpolgármesterek számára: és ez a példa csak a távozás lehet. Ha sosincs politikai felelőse ilyen súlyú ügyeknek, akkor a jövő politikusai ugyanúgy megtehetnek majd mindent, amit csak nem szégyellnek – következmények nélkül.
Ráadásul Demszky ősszel biztosan távozik, az a néhány hónap már nem oszt nem szoroz. Demszky politikai karrierjének lezárása most már bizonyosan dicstelen lesz. Mikor elhagyja a városházát nem lesz kész se a Margit híd, se a négyes metró, ott lesz viszont a BKV-botrány súlyos árnyéka.
Háború?
Steiner reakciója
Steiner Pál hétfőn az MTI-nek Demszky Gábor sajtótájékoztatójára reagálva azt mondta: "a főpolgármester úr teljes emlékezetkihagyásban szenved". Antal Attila vezérigazgatói kinevezését Demszky Gábor teljes mértékben támogatta, a Fővárosi Közgyűlés szinte teljes konszenzussal, azaz a Fidesz támogatásával szavazta meg - közölte a szocialista politikus. Steiner Pál erős túlzásnak tartotta a főpolgármester azon állítását, hogy Antal Attila kinevezését hibának tartja és neki tulajdonképpen nem volt köze hozzá. A frakcióvezető a közgyűlés és a bizottságok közötti hatásköri megosztásról azt mondta, hogy ez a főpolgármesternek és Mesterházy Ernő főtanácsadónak volt a javaslata, amit az MSZP elfogadott.
Mindehhez képest Demszky keményen nekiment a szocialistáknak. Megszólalása után megjósolható, hogy néhány százalékpontot vesztett az MSZP. A fővárosban biztosan. Hagyó Miklós alkalmatlanságát nem is egyszer emlegette, sőt átvitt értelemben utalt Hagyó egyfajta kiskirályi szerepére is. Aztán felemlegette Gy. Németh Erzsébet és a ma már letartóztatásban lévő Hunvald György erős lobbizását a főpolgármester-helyettesi posztért. Ezek a BKV-ügy összefüggésében, olyan megjegyzések, amik súlyos csapást jelenthetnek az MSZP-re a kampány közepén. De Demszkyre is.
Mert azzal, hogy nem mondott le, kiteszi magát a további támadásoknak. Ezek közül pedig nyilvánvaló, hogy a szocialistáké lehet a legkellemetlenebb. Demszky beszéde után joggal kaphatják fel a vizet, és intézhetnek ellene átfogó offenzívát.
Steiner Pál, az MSZP fővárosi frakcióvezetője már Demszky nyilatkozata után el is kezdte: a politikus szerint „a főpolgármester menekül a felelősség alól. Szó sem volt olyan ügyekről, amelyeket sajtótájékoztatóján említett, és nem is nagyon érti, hogy Demszky Gábor miért ecsetelte olyan hosszan az MSZP belső viszonyait.” (lásd keretes)
Demszky kitálalása a választások miatt kifejezetten rosszat tesz az MSZP-nek és az SZDSZ-nek is. Mivel pedig az SZDSZ az MDF-fel éppen Budapesten kötött választási megállapodást a számukra sem jött jól. A Fidesznek lassan nem is kell kampányolni, hanem hátradőlve végignézni, hogyan omlik össze e pártok hitele a botrányok miatt.
Demszkynek talán ezt is végig kellett volna gondolnia.