2024. május 16. - Mózes, Botond

Fico és a magyar kártya

Fico szlovák miniszterelnök súlyos nemzetbiztonsági kockázatnak nevezte a magyar kettős-állampolgárság tervét. De vajon mi is a valós ok a magyarellenes kirohanások mögött? Öllös László szlovákiai magyar politológust kérdeztük az ügy hátteréről.
2010. május 14. péntek 07:59 - Iván Márton
Egyre fokozódik a feszültség Magyarország és Szlovákia között a határon túli magyarok kettős állampolgárságának kérdése kapcsán. Fico kijelentésén túl, a szlovák külügyminisztérium konzultációra hazarendelte a jelenlegi budapesti szlovák nagykövetet. Ezt Balázs Péter magyar külügyminiszter nagyon „kemény jelzésnek” nevezte az ATV csütörtök reggeli műsorában. A magyar diplomácia feje hozzátette, hogy ez általában akkor következik be, mikor „egy ország aggodalmát fejezi ki valamilyen szituációval kapcsolatban”. Emellett a külügyminiszter azt is hangsúlyozta, hogy „semmi nem indokolja a szlovákiai választások előtt Magyarország előreszaladjon” a kettős állampolgárság ügyében.

Ön szerint mi állhat Fico miniszterelnök nyilatkozatának hátterében?

Több dolog is. Részben a Szlovákiában most folyó választási kampány, mely lassan a célegyenesbe érkezik. Ebben a legerősebb kormánypárt, a Fico vezette Smer meglehetősen rosszul áll. Ennek oka, hogy a jelenleg a közbeszédet uraló témák nem segítenek neki. Ezek pedig Görögország megsegítése és különféle korrupciós botrányok. A helyzet alapján az is bizonytalan, hogy az említett párt kormányzati tényező tud maradni.

A korábban biztosnak vélt pozíciója megingott és ilyenkor úgymond elő szokás rántani a magyar kártyát, a magyarokkal való riogatást, mely gyakorlatilag folyamatosan része a szlovák politikai életnek. A választásokat megelőzően ezt a kérdés különösen felerősítve szokott megjelenni.

A legfrisebb szlovákiai közvéleménykutatók adatai a pártok küzdelméről
A Magyar Koalíció Pártja (MKP) és a Néppárt - Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom (ĽS-HZDS) sem jutott volna a parlamentbe az AVVM ügynökség 1061 fő megkérdezésével készült, miszerint ha az április 27-e és május 6-a közti időszakban tartották volna a választásokat. A választást a Smer-SD nyerné a voksok 31,4 százalékával. Robert Fico pártját az SDKÚ-DS követi 16,1 százalékkal, harmadik pedig a KDH 12,1 százalékkal. A Szabadság és Szolidaritás Pártja 9,4, a híd 6,2 százalékkal kerülne a törvényhozásba, és az ötszázalékos küszöböt meghaladó - 5,5 százalékos - eredményt érne el Ján Slota Szlovák Nemzeti Pártja (SNS). A ĽS-HZDS 4,7, az MKP 3,6 százalékkal rekedne a parlamenten kívül.

A Polis Slovakia közvélemény-kutató ügynökség felmérése szerint, melyet április 24-26. között végeztek el, 924 fő megkérdezésével. A felmérés szerint a második legerősebb koalíciós párt, a Szlovák Nemzeti Párt a megválaszthatósági határ körüli sávban tanyázik, 5,3 százalékos támogatottsággal. Valdimír Mečiar pártját, a HZDS-t a szavazók 4 százaléka választaná. A Smer és az SNS mellett a parlamentbe jutnának a következő pártok is: SDKÚ 13,8; KDH 13,2; SaS 9,2; Most-Híd 6,2; MKP 5,8 százalékos támogatottsággal.

Új Szó
A másik ok, hogy a jelenlegi szlovák kormány érdekelt abban, hogy Szlovákia és Magyarország között elmélyüljenek a nemzetiségi feszültségek. Ha ez a feszültségkép felerősíthető, akkor fenntartható egyfajta félelemkép Magyarországgal szemben, amit a jelenlegi szlovák kormány saját magára nézve kedvezőnek vél. Ennek egyfelől belpolitikai, másfelől regionális-geopolitikai okai vannak. Ebből következően megragadnak minden alkalmat amit csak lehet, hogy ezt a feszültséget mélyítsék.

Egy korábbi példát említve Sólyom László azért akart Komáromba látogatni, hogy Szent István király örökségének szellemében arról beszéljen, hogy milyen fontos a népek megbékélése és milyen gyenge és esendő egy olyan ország, mely nem tűri a sokszínűséget. Csak azt kell megnézni, hogy mit csináltak mindebből. A békülékenységre irányuló gesztusokat is átfordítják konfliktusra.

Említett regionális és geopolitikai okokat, itt konkrétabban mire gondol? Mi az, amiért a jelenlegi szlovák kormány abban érdekelt, hogy Magyarországgal feszült legyen a viszony?

Szlovákiának az elmúlt időszakban felerősödött a keleti orientációja, elsősorban Oroszország felé. De korábban a jugoszláv válság idején elsősorban Szerbiát támogatták azok a pártok, akik most kormányon vannak. Ezek a politikusok úgy látják, és úgy láttatják a régiót, mint a nemzeti harc terét, ahol a különféle szövetségi rendszerekbe való együttes belépés egyáltalán nem jelenti azt, hogy a megbékéléshez kellene ehhez kötődnie. Ez csak pozíció, amit tovább lehet használni ebben a harcban.

Akkor akár azt is lehet mondani, hogy ez az egykori pánszlávizmus továbbélése jelenleg?

Akár így is lehet mondani, hisz Gasparovic köztársasági elnök nemrég Moszkvában az egyik legnagyobb pánszláv gondolkodóra Kollárra hivatkozott, állítva, hogy ezt a hagyományt fenn kell tartani. Sok minden más mellett ez is egy elem ebben a politikában.

Ön szerint mennyire tudja kiaknázni a Smer a jelenlegi kampányhelyzetben a kettős-állampolgárság ügyét, illetve az említett magyar kártyát?

Ezt még nem lehet világosan látni, hiszen egy hónap van hátra a választásokig. Mindenesetre mindent meg fog kísérelni, hogy kellőképpen militarizálja a szlovák közvéleményt és sokan ez alapján szavazzanak a választásokon.

A jelenleg igen kiélezett belpolitikai küzdelemben akár az is elképzelhető, hogy éppen ez fog dönteni. A legutóbbi köztársasági elnök választásnál is csak minimális különbséggel nyert a mostani köztársasági elnök, elsősorban éppen a magyarokkal való riogatás eredményeképpen. Jelen helyzetben pedig akár igen kis dolgok is döntő jelentőségűek lehetnek.

(Szlovákiai választási elemzésünk itt)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Külföld témában
Mit várhatunk Joe Biden elnökségétől?
Visszatér a józan ész a Fehér Házba
Újra jön a neoliberalizmus
Semmi nem változik
Biden megbuktatja az európai féldemokráciákat
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását