2024. november 23. - Kelemen, Klementina
A Wikileaks oknyomozó portál által tegnap kiszivárogtatott negyedmillió dokumentum óriási döfést jelent a nemzetközi, de elsősorban az amerikai diplomáciának. Nógrádi György biztonságpolitikai szakértővel beszélgettünk.
2010. november 29. hétfő 14:55 - Hassan Szihám
Mi a jelentősége a Wikileaks által kiszivárogtatott diplomáciai iratoknak?

Az iratok felbukkanása oly mértékben megnehezíti az amerikai politika lehetőségeit, amire a történelemben nem volt példa. Gyakorlatilag minden fontos országról közzétették az amerikai követek és diplomaták jelentéseit, és olyan belső anyagokat, melyeket titkosnak minősítettek. Ezek az amerikai felsővezetésnek, nem pedig az utca emberének szóltak.

A közzététel azt eredményezi, hogy a jövőben bárkit is keresnek meg az amerikai diplomaták, az esetek jelentős részében nem fognak őszinte választ kapni az illetőtől, mert innentől senki nem lehet biztos afelől, hogy nyilatkozatát nem teszik közzé néhány hónap vagy év múlva egy honlapon. Ettől kezdve nagyon vigyázni fognak, hogy mit mondjanak az amerikai diplomatáknak. Ez nagyon megnehezíti a lehetőségeket.

Tehát ezáltal egyfajta bizalmatlanság alakul ki a diplomáciában?

A diplomácia alapja, hogy amit mondanak, csinálnak, és amiben megállapodnak, az a két fél közt egy bizalmi szerződés. Ez a bizalmi szerződés most megbomlott. Teljesen nyilvánvaló, hogy az amerikai követség, mint a világ minden követsége jelent, minősít, odafigyel, stb. De az nem szokványos, hogy ez kiderüljön. Ez rengeteget árt. Az, hogy német politikusokat minősítenek, természetes, de az, hogy ez kiderül: minősíthetetlen.

Ha például leírják, hogy a jordán vezetés, a szaúdi hercegek, és a bahreini vezetés követeli Irán megtámadását, a térség kis államait lehetetlen helyzetbe hozzák Iránnal szemben. Ettől kezdve Irán növelni tudja mozgásterét. Innentől kezdve az Iráni Forradalmi Gárda nyilvánvalóan még nagyobb érdeklődést fog tanúsítani ezen térségek iránt , ami destabilizálja a térséget.

A koreai válságot hogyan érinthetik a kiszivárgott iratok?

A dél-koreai stratégiáról leírják, hogy az USA célja az, hogy létrejöjjön egy egységes Korea. Magyarul a déliek bekebelezzék Észak-Koreát. Ez sem segíti a koreai kérdés megoldását. Teljesen logikus, hogy ez az amerikai érdek, ezt mindenki tudta. De ezt kimondani nem lehet. Vannak dolgok, melyekre egész életünkben gondolunk, de nem mondjuk ki.

Rövidtávon hatása nem lesz a koreai eseményekre. Hosszabbtávon azonban a kínaiak tökéletesen leelemzik ezeket az iratokat, és ennek megfelelően alakítják majd kapcsolataikat az Egyesült Államokkal. Kína nyilvánvalóan visszafogja Koreát attól, hogy egy nagyobb katonai konfliktusba belemenjen. Ezek az amerikai értékelések az USA-t a világ minden részén lejáratják. Ettől kezdve nem beszélhetünk arról, ami a diplomácia alapja: a bizalomról.

Milyen hatásai lesznek ennek?

Az amerikai külüggyel innentől kezdve rendkívül óvatosan fognak tárgyalni. Bizalmatlanok lesznek az amerikai diplomatákkal szemben, és arra törekszenek majd, hogy négyszemközt tárgyaljanak, mert abból még semmi nem szivárgott ki. A probléma az, hogy az elmúlt négy évről jött ki minden. Mert ha az ötvenes évekről lenne szó, akkor egye fene, az már történelem. Itt a napi politikáról van szó, ami rengeteg személyt érint. Mit fog tenni az az öbölbeli diplomata, aki az Irán elleni fellépést követelte? Hát kardjába dől, ha kiderül a neve.

Hogy juthattak hozzá ezekhez az anyagokhoz?

Nem tudni. Ezt vizsgálja az amerikai titkosszolgálat is. Ha ezt ők sem tudják kideríteni, akkor én egy kényelmes egyetemi székből főleg nem tudom megmondani. De mindez azt jelenti, hogy olyan mennyiségű adathoz jutottak hozzá, ami az elmúlt évek amerikai politikáját teljesen szétzilálja. Ez baromi rosszul jön Obamának.

Ez a kiszivárogtatás tehát egy olyan körnek lehet érdeke, aki szembe akar menni a jelenlegi amerikai rendszerrel?

Vagy aki abból indul ki, hogy a világon mindent közzé kell tenni. Mert rengeteg ilyen elképzelés is van. Közzétették az afganisztáni titkos dokumentumokat, az iraki anyagokat, és most ezt.

Minden egyes iratról, adatról a történelemben megvan, hogy mennyi ideig titkos. Az, hogy közzéteszik, hogy melyik politikusnak mi a véleménye a másikról, vagy Iránról, vagy a kurd kérdésről, az életveszélyes. Nem azért mondják el, hogy a világsajtóban megjelenjen. Ez nagyon kétélű fegyver.

Magyarországgal kapcsolatos anyagok is kiszivárogtak, ezekről lehet tudni már valamit?

Még egyelőre semmit, de képzeljük el, hogy közzéteszik azt a hétszázvalahány anyagot Magyarországról. Napokig, de inkább hetekig a teljes magyar sajtó és a magyar politika ezen fog rágódni. Figyelje meg hányan mondják majd, ők nem is ezt mondták, hanem rossz a fordítás. Hiszen a legbelsőbb információk kerülnek itt napvilágra. Itt a vezetéssel kapcsolatos információkról van szó, nem pedig arról, hogy egy kőbányai kocsmában három pali mit mondott öt üveg sör mellett.

Ezek után várható hogy egy új stratégiához folyamodik az amerikai diplomácia?

Az nyilvánvaló, hogy a bocsánatkérésekkel nem lehet mindent megoldani. Innentől kezdve borzasztóan figyelniük kell arra, hogy a belső ügyek ne szivárogjanak ki. Ezt a helyzetet kutya kötelességük megoldani. Főleg, ha arra gondolunk, hogy mi van, ha nem egy internetes oldal, hanem az USA egyik esküdt ellensége jut hozzá ilyen fontos dokumentumokhoz.  
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Külföld témában
Mit várhatunk Joe Biden elnökségétől?
Visszatér a józan ész a Fehér Házba
Újra jön a neoliberalizmus
Semmi nem változik
Biden megbuktatja az európai féldemokráciákat
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását