Az Indiai Köztársaság külügyminisztériuma, India budapesti nagykövetsége és az ELTE Indoeurópai Nyelvtudományi Tanszéke által szervezett konferencia egyedülálló abban, hogy olyan országok tudósait hívja egybe, amelyekben nem él jelentős hindi nyelvű diaszpóra - mutatott rá a sajtóreferens.
Tájékoztatása szerint a rendezvény lehetőséget nyújt arra, hogy találkozzanak a közép- és kelet-európai régió szakemberei, nagyhírű indiai tudósok, illetve olyan, Indiából delegált anyanyelvi lektorok, akik államközi egyezmények keretében tanítanak közép-európai egyetemeken.
A tanácskozáson Ausztria, Bulgária, Csehország, Horvátország, Lengyelország, Románia, Ukrajna, Magyarország tudósai, kutatók, egyetemi oktatók vesznek részt.
A nemzetközi konferencia célja nemcsak a kapcsolatépítés, illetve a hindi nyelv régióbeli helyének, jelentőségének felmérése, hanem az is, hogy a résztvevők megismertessék egymással eredményeiket és megosszák esetleges gondjaikat, nehézségeiket - közölte Horváth Judit.
Hozzátette: a háromnapos konferencia elmélyült műhelymunkára is lehetőséget ad. A bolognai egyezménynek megfelelően a résztvevők végiggondolhatják, hogyan lehetne a hindi stúdiumokat közösen továbbfejleszteni, s új utakat kereshetnek a további együttműködéshez.
Összegzése szerint Magyarországon India klasszikus nyelvének, a szanszkritnak a kutatása és oktatása több mint 130 éve folyik, a hindi nyelv és irodalom művelése azonban viszonylag rövid időre, mintegy 50 évre tekinthet vissza.
A magyar indológia történetében az első olyan konferenciát, amelynek témája India államnyelve, a hindi volt, 2003 márciusában rendezték meg. Ez mérföldkőnek bizonyult, s az indológia területén a közép- és kelet-európai regionális együttműködés kiindulópontjául szolgált - mutatott rá közleményében a sajtóreferens.
A hindi a nagy világnyelvek között a harmadik helyet foglalja el, beszélőinek száma félmilliárdra tehető. A jelentős indiai diaszpórának köszönhetően nem csak az indiai szubkontinensen, de a világon mindenfelé használják a hindit, az Egyesült Államoktól kezdve Afrika, Ázsia és Európa számos országán keresztül Dél-Amerikáig.