Oszkó szerint látszatvita folyik a büdzséről
Látszatvita folyik csak a 2010-es költségvetésről Oszkó Péter szerint, aki az ellenzék 7-7,5 százalékos jövő évi hiány előrejelzését szakmai megközelítést nélkülöző, politikai kampány részének tekinti.
2009. december 10. csütörtök 18:38 - HírExtra
Egyben óv is azoktól az intézkedésektől, amelyek ilyen mértékű deficitet eredményezhetnek. A pénzügyminiszter az MTI-nek adott interjúban értelmezhetetlennek nevezte Matolcsy György bejelentését egy új költségvetés július elsejei hatálybalépéséről. Azt mondta: ha az új kormány új büdzsét állít össze, arra leghamarabb szeptember-októberben kerülhet sor.
A Fidesz gazdaságpolitikusa által ismertetett új évközi adócsökkentésről pedig úgy vélte: éppen egy ilyen lépés növelhetné a hiányt és az államadósságot, amelyet nem fogadnának el a piacok, így ennek hatása jelentős károkat okozna az országnak. Emelkednének az állampapírhozamok és jelentősen gyengülhetne a forint is - sorolta. Emlékeztetett rá: ezek a hatások már jelentkeztek a görög államadósság visszaminősítése miatt is, "könnyen elképzelhető, hogy mi történne, ha Magyarország megint hitelből kezdene költeni".
Az ellenzék a bürokrácia leépítését nevezi meg a jövő évi adócsökkentés egyik forrásaként, amit Oszkó Péter tévedésnek tart. A bürokrácia leépítése nem a költségvetés, hanem a vállalkozások kiadásait csökkenti, nem növeli a költségvetési bevételeket - figyelmeztetett. A bürokrácia csökkentése folyamatban van, annak folytatása már elsősorban a helyi hatósági szinteken lehet kívánatos, de még ha az további intézmények szűkítésével, megszüntetésével járna is, csak egy-másfél év múlva jelenthet többletforrást, jövőre csak a kiadásokat növelnék az ezzel járó feladatok és az elbocsátások miatti végkielégítések.
A 2010-es büdzsé szigorú, konzervatív tervezésen alapul és végrehajtásával elérhető a 3,8 százalékos eredményszemléletű államháztartási hiánycél - szögezte le ismét.
Az ellenzéki elképzelések végrehajtására Oszkó Péter szerint a magyar gazdaság adottságai nem teremtenek lehetőséget, a gazdaságilag nem megalapozott, pénzügytechnikailag is hamis érvekre épülő programot pedig meglehetősen rossz néven venné az országtól a piac.
Forrás: MTI