A Nemzeti Színház tizennyolc órától a Jobbik tüntetésének helyszínéül szolgál. A párt Alföldi Róbert igazgató tevékenysége ellen demonstrál. Novák Előddel, a párt országgyűlési képviselőjével, a tüntetés főszervezőjével beszélgettünk.
2010. december 1. szerda 12:01 - Győry S. József
December elsején, 18 órai kezdettel a Jobbik tüntetést hirdetett a Nemzeti Színház elé. A tűntetés célja Alföldi Róbert igazgató leváltása. Előzetesen mit lehet tudni a tüntetésről?
Hova tovább?
A perverzió az emberi viselkedés azon formáira vonatkozó kifejezés, amelyek eltérnek a hagyományostól és normálisnak tekintettől. Eredeti definíciója szerint "elhajlás az eredeti jelentéstől vagy tantól", szó szerint elfordulás a normáktól. A perverz szót többnyire pejoratív értelemben használjuk az ilyen viselkedést követő személyekre. A perverzió különbözik a deviáns viselkedéstől, ami a társadalmi szabályok szándékos felrúgását jelenti (bár a kettő vonatkozhat egyazon fajta viselkedésre). A 20. századot megelőzően a szó többnyire vallásbeli perverziót jelölt, azaz elítélt vallásra való áttérést. Manapság leginkább a szexuális perverziókra, a parafíliákra használjuk. Lazábban használva jelenthet egyszerűen olyasvalakit is, akinek "piszkos", "erkölcstelen" gondolatai vannak.
A téli időszakban az időjárás miatt nehéz dolog nagygyűléseket tartani, így nem számítunk tömegre: az MSZP is fedett helyszínre menekült, pedig akkor nem volt ilyen zord az időjárás. Hóesést ígérnek, ettől függetlenül a tűntetést megtartjuk. Kemény szavakkal, átfogóan fogjuk bírálni a színház működését és Alföldi Róbert tevékenységét. Pörzse Sándor képviselőtársam és jómagam biztosan a felszólalók között leszünk.
A tüntetést elegendőnek tartják ahhoz, hogy Alföldi lemondjon a státuszáról?
Nem, de mindenképpen fontos, szükségszerű lépés. Arra számítunk, hogy Fidesz szimpatizánsok is eljönnek a helyszínre, hiszen őket is felháborítja Alföldi tevékenysége. Úttörő szerepet kívánunk játszani a kérdésben, a társadalmi tiltakozás hatására a Fidesznek is könnyebb lesz megoldást találnia a problémára. A kormánypártot persze nem mentegetni akarom, hiszen nagy felelősségük van abban, hogy Alföldi Róbert még mindig a Nemzeti Színház élén lehet.
Csütörtökre a Kulturális és sajtóbizottság ellenőrző albizottságának ülését hívta össze, melyre az igazgatót is elhívta. Alföldi elsőre elfogadta a meghívást, azonban a legutolsó információ szerint mégsem vesz részt az ülésen.
Miután elkezdett kifarolni mindebből, röplevelet váltottam vele. Úgy gondolom, Alföldi Róbert a szavát szegte, hiszen miatta hívtam össze az ülést, ráadásul az ő időbeosztásához igazítva. Semmilyen körülmény nem változott, egy országgyűlés albizottságát sem rángathatjuk kényünk-kedvünk szerint. Alföldi indoklása teljesen fals, hiszen egy szóval sem említettük, hogy a lemondásáról döntenénk.
Megvizsgálhatjuk az előadó művészeti törvény betartását és valóban kezdeményezhetjük a lemondását, ám ennek nincsenek jogi következményei, csak politikai súlya. A Fidesz tegnap bejelentette, hogy nem vesz részt az ülésen, amit szintén elfogadhatatlannak tartok.
A házszabály tizenharmadik paragrafusának a harmadik bekezdése előírja, hogy minden képviselőnek kötelessége részt venni a bizottságának ülésén. Lehet módosítani vagy éppen lesöpörni a javaslatomat, de mindenképpen el kell jönniük. Obstrukcióval élni kormányoldalról elég furcsa dolognak számít és mindenképpen erőtlenségről tesz tanúbizonyságot.
Véleménye szerint Alföldinek miért állhat érdekében lemondani, valamint milyen mértékben realizálja a munkája-személye körül kialakult helyzetet?
A lemondás eddig nem igazán merült fel, bár kétségtelen, hogy az önkéntes lemondása elegánsabb lépés lenne, mintha társadalmi nyomásgyakorlás következtében kellene távoznia a színház éléről. Alföldi észrevehetné, hogy a többség nem ért egyet a viselkedésével, ám az eddigi
gátlástalanságaiból kiindulva nem hiszem, hogy mindezt felismerte volna. Én azt gondolom, hogy Alföldi Róbert személye a Fidesz számára sem elfogadható, de mégsem történt eddig semmilyen érdemi lépés. Talán az lenne a legjobb, ha Alföldi távozna a posztjáról.
Véleménye szerint ki lehet méltó arra, hogy a későbbiek folyamán átvegye a Nemzeti Színház irányítását?
Ezen még nem gondolkoztam, de ha kellene,
Usztics Mátyás, vagy Andrási Attila - a Magyar Kanizsai Udvari Színház vezetője - nevét szívesen bedobnám a köztudatba. Számtalan kiváló, de elfeledett szakember létezik. Persze Alföldi Róbert is megmaradhatna igazgatónak, egy ötfős pinceszínház élén. A Fidesz természetesen a saját szájíze szerint fog új igazgatót választani. Persze nem hiszem, hogy az általam felsorolt szakemberek kerülnének a színház élére, de mindenképpen valamilyen változásra van szükség.
Mit tett - avagy mit nem tett - Alföldi Róbert a magyar színjátszásért illetve a Nemzeti Színház hírnevének öregbítéséért?
A színház alapító okiratában le van fektetve, hogy az igazgató feladata a magyar színjátszás hagyományainak megörökítése, továbbvitele. Alföldi a klasszikus darabjainkat is eltorzítva vitte színpadra. Ez a kisebbik baj, a nagyobbik baj Alföldi sorozatos botrányai, hiszen leginkább ezek jutnak el az emberekhez. Olyan dolgok ezek, amelyekben
nincsen gyomra az embernek mélyebbre ható vizsgálatokat folytatni.
A legújabb Závada Pál darabra rendeltem két jegyet, hogy egy kicsit elmélyüljek a gondolataimban. Miután elolvastam az elemzéseket, nem volt kedvem ahhoz, hogy megtekintsem a darabot; visszamondtam a jegyeket. Gyomorforgatóak, ízléstelenek a darabok. Az Erdélybe bevonuló honvédeket nagy-Magyarországra maszturbálva ábrázolják. A darabok obszcének, ízléstelenek, perverzek. A János vitéz című darab is a tündérkurvák országában játszódik. Mindezt erősen túlzás művészetnek nevezni.
A Jobbik kulturális szabadságharcot hirdetett. Mit értenek ez alatt?
Mindez egy átfogó kérdés, nem csak a Nemzeti Színházat érinti. Az SZDSZ emberei - akik itt ragadtak közöttünk - érthető módon a kultúrát-oktatást szállták meg. Itt tudják továbbörökíteni magukat még akkor is, ha hivatalosan már kiszavazták őket.
A szélsőliberális, deviáns elvek érvényesülnek ezen a két téren. Mi a magyar, keresztény alapokon nyugvó kultúrának szeretnénk teret biztosítani. Átfogó akciót tervezünk, melyben Alföldiek és Stohl Andrások, valamint az átmentett irányvonalak ellen kívánunk állást foglalni.